Главная : Новости

Глютен і целіакія: Що потрібно знати?

, 15:50
0 464

джерелоГлютен - це клейкий білок, який міститься в зернах злакових рослин: жита, пшениці і ячменю. При приготуванні хліба саме він робить тісто тягучим і еластичним: випічка не була б такою смачною без глютену. Втім, глютен міститься не тільки в хлібі: він є у всіх стравах, куди додають борошно, в тому числі для обсмажування. Навіть якщо їжа не містить борошна, в неї все одно може бути доданий глютен - для додання обсягу і форми. За американською статистикою, до третини продуктів, що лежать на магазинних полицях, містять глютен.

Целіакія

Те, що деякі люди не переносять глютен, науці відомо давно. Ця хвороба називається целіакію. Однак до недавнього часу вважалося, що така непереносимість зустрічається рідко і в основному у дітей. Останні дослідження показали, що від цього захворювання страждають і дорослі, причому куди частіше, ніж лікарі думали раніше. За приблизними оцінками, 0,8 - 1 % населення розвинених країн не переносять глютен. Саме відкриття того, що целіакія зачіпає десятки і сотні мільйонів людей, зробило глютен скандально відомим, а в магазинах з'явилися спеціальні полиці з безглютеновими продуктами.

Що таке глютен і чому він шкідливий?

З медичної точки зору, целіакія - це порушення травлення в тонкому кишечнику, яке виникає в результаті аутоімунної реакції на глютен. У нормі поверхня тонкої кишки покрита міріадами дрібних ворсинок, які беруть участь в засвоєнні білків і жирів. У хворих на целіакію ці ворсинки пошкоджуються і перестають виконувати свою функцію, порушується всмоктування поживних речовин і виникає розлад травлення. При запущеній формі хвороби за рахунок аутоімунної реакції уражається щитовидна залоза, стають крихкими кістки, зростає ризик раку - словом, все більш ніж серйозно.

«Класичні» симптоми целіакії:

  • здуття живота;
  • постійна діарея;
  • розлад шлунка;
  • втрата ваги.

Втім, досвід лікарів показує, що зустрічаються вони далеко не завжди.

Симптомами целіакії можуть бути також:

  • анемія;
  • підвищена стомлюваність;
  • шкірний висип;
  • біль у суглобах і м'язах і багато інших «неспецифічні» симптоми.

Помітивши їх у себе, не поспішайте робити висновок, що ви хворі на целіакію, проте така ймовірність дійсно є.

Передбачається, що до целіакії існує генетична схильність: якщо вона виявляється у одного члена сім'ї, то ризик для його кровних родичів зростає з 0,8 до 4,5 %. Ймовірно, целіакія проявляється у людей, схильних до неї спадково, під впливом стресових факторів (перенесених вірусних інфекцій, вагітності або операції з приводу будь-якої іншої хвороби).

Діагностика целіакії заснована на визначенні спеціальних антитіл в аналізі крові і біопсії фрагмента ураженої кишки під час ендоскопічного дослідження. За одними тільки симптомами поставити діагноз не можна: надто вже вони неспецифічні.

Висновок

Весь попередній екскурс в медицину ми зробили лише з однією метою: єдиним медичним показанням до безглютенової дієті є целіакія. Тим, хто страждає на цю хворобу, тільки виключення з їжі глютену допомагає повністю впоратися з симптомами і ліквідувати всі прояви целіакії. Хворі на це захворювання можуть вести нормальне життя і відчувати себе абсолютно здоровими, для цього лише потрібно постійно дотримуватися безглютенової дієту.

Автор: Artlife
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
0 (голосов: 41)

Читайте также:


Комментарии

ВВЕРХ