Найчистішу воду може забезпечити фільтр зворотного осмосу
Назва "зворотний осмос" походить від процесу односторонньої дифузії через диференційно проникну мембрану, тобто - осмос. Але при осмосі молекули розчинника проходять в бік більшої концентрації розчиненої речовини, тоді як при зворотному осмосу молекули розчинника проходять в бік меншої концентрації розчиненої речовини. Роль розчинника у випадку системи очищення води відіграє вода, а розчинені речовини - це ті домішки, від яких її необхідно відчистити. Далі ми більш детально поговоримо особливості роботи, а також конструктивні особливості данних фільтрів і розповість нам про низ Мовчан К. Р. - редактор інтернет-магазину систем очистки воды "Альфа фільтр": alfafiltr.com, в якому ви можете придбати системи зворотного осмосу та витратні матеріали для них по самим вигідним цінам в Україні.
Як працює фільтр зворотного осмосу?
Основний компонент фільтрів зворотного осмосу - це частково проникна мембрана. Її також називають селективною або диференційно-проникною мембраною. При роботі фільтр подає на мембрану воду під тиском, в результаті чого молекули води проходять крізь неї, тоді як понад 95 відсотків усіх хімічних речовин розчинених у воді, домішок і мікроорганізмів виявляються відфільтрованими.
Конструктивні особливості фільтрів зворотного осмосу
Фільтри даного типу складаються не тільки з селективної мембрани. Зазвичай вони включають в себе 2 - 4 картриджі сорбційної і механічної фільтрації перед мембраною. Це необхідно, оскільки якщо на неї відразу подавати непідготовлену воду, то мембрана досить швидко заб'ється і зіпсується.
Але ж мембрана - це найбільш дорогий елемент в системі зворотного осмосу. Тому набагато простіше встановити перед нею недорогі картриджі здатні відфільтрувати всі досить великі домішки. Працюючи в таких умовах, мембрана може прослужити рік і більше.
Найвища якість очищення призводить до того, що після установки системи зворотного осмосу вода за своїм складом стає близькою до дистильованої. А тривале вживання дистильованої води вважається не дуже корисним для організму.
Для того, щоб відновити структуру води, після частково проникної мембрани ставиться мінералізатор. У ньому вода збагачується невеликою кількістю мінеральних речовин.
Вода, очищена в фільтрах, що використовують зворотний осмос, володіє прекрасними органолептичними характеристиками. Вона ідеально прозора, практично не має запаху і приємна на смак. Дуже добре помітна різниця між фільтрованою водою і звичайною, з водопроводу, при заварюванні чаю або кави.
Навіщо потрібен насос в системах зворотного осмосу?
Для роботи багатьох селективних мембран цілком достатньо нормального тиску в централізованому водопроводі. Але, якщо тиск падає, то знижується і продуктивність системи фільтрації. Щоб не залежати від стабільності роботи системи водопостачання деякі фільтри забезпечуються помпою, яка забезпечує достатній для нормальної роботи тиск води на мембрану.
Контроль води на вході здійснюється датчиком (реле) низького тиску. Якщо тиск в магістралі падає нижче мінімально допустимого рівня, що відбувається при відключенні води, то насос автоматично вимикається.
Установки зворотного осмосу чутливі до гідроударів і різких перепадів тиску, тому вони забезпечуються зворотним клапаном, який пропускає воду тільки в одну сторону.
Окремий кран і бак для води - звичайні компоненти системи
Більшість побутових систем зворотного осмосу мають порівняно невисоку продуктивність. Вони не монтуються в магістраль, а підключаються до неї. Основна маса води - для прання, миття посуду або купання, йде напряму. Система зворотного осмосу забезпечується власним, окремим краном з якого йде очищена вода придатна для пиття і готування їжі.
Виробники передбачають установку крана на мийці, поруч з водопровідним. Хоча в деяких випадках його ставлять на окрему раковину.
Невисока продуктивність неминуче призведе до того, що вода буде набиратися дуже повільно. Щоб не змушувати людей чекати, системи зворотного осмосу постачають гідроакумулятором. Ємність такого акумулятора може скласти від 2 - 3 до 10 - 12 і більше літрів. Вода там знаходиться під тиском і при необхідності її можна швидко набрати в чайник чи каструлю.
При наявності гидроаккумулятора фільтр наповнює його, після чого відключається. Після того, як тиск очищеної води в гідроакумуляторі падає до встановленої виробником межі, фільтр відновлює роботу. Контроль тиску здійснюється спеціальним датчиком.
Як видно, установка зворотного осмосу - це технічно складний пристрій. Найбільш функціональні моделі навіть оснащуються електронним блоком управління. У такому випадку вся робота систем повністю автоматизується. У тому числі і промивка мембрани. Втручання людини потрібно тільки для заміни картриджів або при виникненні позаштатних ситуацій. До слова, про проблеми автоматика також може сповістити людини, наприклад, за допомогою електронного дисплея.
Відзначимо, що автоматичне промивання мембрани значно підвищує термін її використання. І це означає, що покупка фільтра, оснащеного автоматикою, насправді, виявляється дуже вигідною.
Що варто враховувати при монтажі фільтрів зворотного осмосу?
Хоча зазвичай побутовий фільтр зворотного осмосу - це ціла система фільтруючих елементів, в яку входить і мембрана, та у багатьох випадках цю систему можна доповнити. Наприклад, встановивши фільтр грубої очистки води на вході.
Монтаж побутових фільтрів забезпечених мембраною зворотного осмосу вимагає акуратності і деяких навичок підключення побутової техніки до систем водопостачання і каналізації. Підключити фільтр цілком можна і самостійно, але, якщо є сумніви, то краще звернутися до тих, хто вміє це робити.
При збірці важливо не прикладати зайвих зусиль, якщо колба погано закручується - варто перевірити стан прокладки, вона повинна лежати без перекосів. Якщо під ущільнювач передбачений паз, то варто руками укласти його туди перед тим, як закручувати.
Багато виробників використовують для з'єднання всіх компонентів системи зворотного осмосу полімерні фітинги та шланги, які не вимагають застосування інструментів для збирання і розбирання.
При їхньому з'єднанні важливо вставляти шланги до упору, інакше висока ймовірність того, що буде підтікати. У той же час, не варто забувати, що це крихкий пластик, а не латунь.