Що собой представляє псоріаз і як його лікувати?
Псоріаз - це одне з найбільш частих шкірних захворювань, що характеризується висипаннями червоного кольору, які лущаться і розташовані переважно в області суглобів і волосистої частини голови, або ж хвороба вражає весь шкірний покрив, в деяких випадках і суглоби (артропатичний псоріаз). Іноді з'являються висипання, що представляють собою бульбашки з гнійним вмістом. Часто відзначаються зміни нігтів (наприклад, точкові вдавлення типу наперстка). Волосся і слизові оболонки в переважній більшості випадків залишаються неушкодженими. Захворювання може виникнути в будь-якому віці, але найбільш часто - в інтервалі від 10 до 30 років. Чоловіки і жінки хворіють однаково часто.
Лікування спрямоване на корекцію запальних і інших змін шкіри. З цією метою застосовують вітамін А і його похідні, зокрема тигазон, зовнішні засоби, що містять 2-5 % саліцилової кислоти, 5-10 % дьогтю, 5-30 % нафталана, псориазин, антіпсоріатікум й інші препарати. У разі враження суглобів використовуються нестероїдні протизапальні засоби, крізанол, в важких випадках - метотрексат. Більш детально про лікування псоріазу читайте на сайті: https://kaklechitpsoriaz.ru/.
Причини
Причини виникнення данної хвороби до кінця не відомі, але можна виділити ряд провокуючих чинників:
- Стрептококова інфекція;
- Захворювання ендокринної системи;
- Механічні пошкодження шкіри;
- Застосування деяких лікарських засобів (наприклад, гормони та інтерферон);
- Стресові ситуації;
- Алкоголізм.
Проявом захворювання є висип у вигляді бляшок, рожевого кольору, покритих сріблястими, лусочками, що лущаться. Дрібні бляшки мають тенденцію до злиття. Найпоширеніше місце розташування бляшок - це волосиста частина голови, розгинальні поверхні ніг та рук, колінні та ліктьові суглоби. Після видалення лусочок оголюється волога поверхня.
Види псоріазу:
- Ексудативний;
- Звичайний;
- Артропатичний;
- Еритродермія;
- Пустульозний;
- Ексудативний.
Також псоріаз класифікується за часом року:
- осінньо-зимова форма - загострення найчастіше трапляються восени і взимку;
- річна форма - характерні літні загострення.
Діагностика захворювання здійснюється лікарем-дерматологом. Показовими є загальний аналіз крові і біопсія шкіри.
Лікування захворювання складається з місцевої терапії та прийому лікарських препаратів. Лікар оцінює форму захворювання, тяжкість перебігу, поширеність запалення, а також стать і вік хворого. Найбільш популярні засоби, що містять гормони або саліцилову кислоту, у вигляді мазей, які наносять місцево на бляшки.
Псоріаз абсолютно не заразний, він найчастіше «передається у спадок», тобто проявляється у тих людей, чиї батьки також хворі на цю хворобу.
Найбільша проблема псоріазу - його постійні рецидиви. Дуже часто псоріаз повертається, незалежно від способів застосовувався лікування. Виділено фактори-провокатори, що прискорюють повернення псоріазу. Це в першу чергу стреси, негативні емоції і нервово-психічні перевантаження. Іншим чинником, що провокує псоріаз до повернення, є алкоголь. І ще одним фактором-провокатором є холод.
Псоріазом страждає 4 % населення планети. Найчастіше - молоді люди; за статистикою, 70 % хворих ще не досягло 20 років.