Що потрібно знати про лікування псоріазу легкої форми?
Лікарі-дерматологи підрозділяють псоріаз на легкі і важкі форми. Вилікувати псоріаз повністю при сучасному рівні медицини неможливо. Проте, це не означає, що хворим не можна нічим допомогти. Полегшити перебіг хвороби і домогтися тривалої ремісії можливо при будь-якій стадії захворювання. Незважаючи на усю підступність цього захворювання і високу ймовірність нових загострень, які можуть статися, здавалося б, без всяких на те причин, лікування псоріазу необхідно проводити при будь-яких стадіях і формах. Правда, і сам процес лікування псоріазу буде різним. Більш детально про лікування легкої форми данної хвороби нам розповість редактор сайту www.psoriazs.ru, на якому можна знайти дуже багато корисної та цікавої інформації про псоріаз.
Псоріаз легкої стадії: лікування
Під псоріазом легких форм перебігу розуміють такий стан хворого, коли висипання мають локальний характер, відрізняються малою площею покриття шкірних покривів, самі бляшки невеликі, а хвороба не захоплює суглоби, нігті і очі. Так само під легкими формами розуміють стаціонарний стан і початок ремісії захворювання.
Позбутися від псоріазу, що протікає в зазначених вище формах, можливо до стану тривалої ремісії, яка може тривати протягом декількох років. При цьому лікарі-дерматологи не поспішають призначати гормональні препарати, як би не спокусливо було ними скористатися для досягнення швидкого лікувального ефекту.
Адже в основі гормональної терапії лежить використання в тому чи іншому вигляді кортикостероїдів - гормонів, що виробляються корою наднирників людини. Вони відносяться до стероїдних гормонів, основне призначення яких в організмі - підтримувати правильний баланс обміну речовин. А, як відомо, псоріаз безпосередньо пов'язаний з порушеннями обмінних процесів в організмі.
Серед кортикостероїдів розрізняють два підвиди гормонів. Це так звані:
- глюкокортикоїди;
- мінералокортикоїди.
Відповідно, перші з них відповідають за баланс обміну глюкози, а другі за баланс обміну мінеральних речовин (в основному солей кальцію, натрію і калію). Найбільш вагомими глюкокортикоїдами є гідрокортизон і кортизон, а мінералокортикоїд - альдостерон.
Надлишок гідрокортизону призводить до цукрового діабету стероїдного типу, надлишок альдостерону - до утворення відкладень солей кальцію в суглобах. Крім того, всі стероїдні гормони мають дуже високу активність і вимагають точного дозування в ході лікування. Навіть будучи введеними до складу мазей, кортикостероїди легко долають шкірний бар'єр і розносяться потоком крові по організму. При цьому відзначається зниження активності кори надниркових залоз, які повинні виробляти ці гормони самостійно і строго в необхідній потребі в даний момент. Непропорційне надходження їх в організм викликає серйозні побічні ефекти, що обов'язково необхідно враховувати лікарю, перш ніж він призначить кортикостероїдну терапію. І, природно, не варто вдаватися, наприклад, до застосування тієї ж мазі гідрокортизону при найменших висипаннях на шкірі. При лікуванні псоріазу необхідно уникати самостійних призначень.
Які основні побічні ефекти, які загрожують пацієнтові в разі тривалого лікування кортикостероїдами?
- Перш за все, це зниження рівня солей калію, які вкрай необхідні для стабільної роботи серцевого м'яза
- Зростає артеріальний тиск;
- Спостерігається підвищення рівня солей натрію і накопичення надлишкової рідини в міжклітинному просторі, що викликає сильні набряки кінцівок і утворення характерного місяцеподібного обличчя;
- Відбувається надлишкове виділення солей кальцію, що призводить до остеопорозу і артритів;
- У жінок часто спостерігається порушення менструального циклу;
- У багатьох пацієнтів тривалий прийом кортикостероїдів призводить до збільшення згортання крові, що може стати причиною тромбозу;
- Розвивається ожиріння;
- Загострюються неврологічні розлади.
Ні гормонам!
Перемогти псоріаз в легкій стадії можна без використання гормонів. Тому, якщо лікар відразу призначає гормональні мазі і препарати для прийому всередину при незначних висипаннях, варто пройти альтернативне обстеження в іншій клініці.
Мазі
Найчастіше призначають лікування, що базується на застосуванні мазей або крему на основі активованого піритіону цинку, що сприяє швидкому загоєнню бляшок, усунення сверблячки, вторинних інфекцій, викликаних розчісуванням і розтріскуванням шкіри.
Фототерапія
Якщо дія попередніх способів виявиться малоефективою, лікуючий лікар може прописати фототерапію. Опромінення ультрафіолетом не вносить змін в гормональний фон пацієнта. Його потужність і діапазон строго дозуються в залежності від прийнятого лікарем рішення. Чим легша форма хвороби, тим простіше прибрати псоріаз за допомогою ультрафіолетового опромінювання і досягти дуже тривалої ремісії.
Сьогодні найчастіше при псоріазі легких стадій призначають курс короткохвильової фототерапії з довжиною випромінюваної хвилі 311 нм. Це випромінювання має максимальний впливом на псоріатичні бляшки без необхідності прийому фотосенсибілізаторів, які мають занадто багато побічних явищ, щоб ризикувати здоров'ям пацієнта, якщо мова йде про лікування легкої форми.
Хороші результати показує і довгохвильове УФ опромінення при локальній дії на вогнища ураження в поєднанні з зовнішнім фотосенсибілізатором, що наноситься безпосередньо на шкіру.
Що ще?
Природно, що варіанти лікування псоріазу в легкій формі не обмежується тільки цими заходами. Важливу роль відіграє дотримання дієти, прийом вітамінів, правильний режим дня, що поєднує чергування праці і відпочинку, відмова від шкідливих звичок і зниження стресового навантаження на організм. У випадках, коли впливати на псоріаз простими методами не вдається, лікарі переходять до більш складних схем терапії.
Препаратом відкриває новий напрям в підтримці терапії псоріазу є комплекс «Ріал» складається з крему для тіла, емульсії для волосся, таблеток для прийому всередину. В його основі лежать спеціальні асиметричні молекули, які підвищують загальну асиметрію організму, а значить і його стійкість до захворювань.