Ерозія шийки матки виліковна
Ектопія (ерозія) - це патологічний осередок на шийці матки, що має яскраво-червоний колір, з нерівними краями і бугристою поверхнею. Від 40 до 80 % випадків патологія шийки матки відноситься до доброякісних процесів в організмі.
Причини її виникнення до теперішнього часу остаточно не встановлені. В основі виникнення цього захворювання лежить безліч факторів. Найбільш часто мають місце:
- гормональні порушення;
- запальні захворювання жіночих статевих органів;
- зміни в імунній системі загального та місцевого характеру;
- та екологічні зміни в статевих шляхах жінки (піхві);
- ускладнені пологи і переривання вагітності, які змінюють форму шийки матки і призводять до виникнення надривів, розривів в органі і вивороту слизового каналу шийки матки;
- Зустрічається і вроджена ерозія шийки матки. Її виявляють у дівчаток з народження, і існує вона до пубертатного періоду (23-25 років). У більш пізньому віці вона може зажити самостійно. В інших випадках ерозія носить набутий характер.
Окремо виділяють рецидивну ерозію, тобто коли має місце її повторна поява після повного лікування в минулому.
Особливо потрібно відзначити, що всі види ерозій можуть бути не ускладненими, не завдавати ніяких скарг і страждань жінці. Вони не потребують лікування з огляду на спонтанне загоєння. Однак тривати цей стан може досить тривалий період, і передбачити його прогноз в деяких випадках досить складно.
Ускладнені, як правило, супроводжуються запальними явищами, порушенням форми органу, високою інфікованістю піхви і при відсутності відповідного лікування (особливо при захворюваннях, що передаються статевим шляхом), можуть сприяти виникненню передракових захворювань (дисплазій) шийки матки.
Часто у пацієнток після спонтанного загоєння, або якщо лікування ерозії шийки матки було проведено невірно, на даному місці виникає закупорка шийкових залоз, або, так звані регенційні кісти, які, на жаль, можуть не викликати неприємних відчуттів і виявляються тільки під час профілактичного огляду . В інших випадках (більш рідкісних) в них також можуть виникати і розвиватися дисплазії і навіть пухлини.
Через можливість спонтанного загоєння, сучасна медицина відмовилася від агресивних методик лікування шийки матки. Саме тому всі не ускладнені ерозії можуть гоїтися мимоволі, але під постійним контролем з боку лікаря (кольпоскопія, динаміка цитологічних мазків, взяття біопсії з шийки матки).
Методи терапії
Лікування ерозії шийки матки проводиться 2 методами:
- консервативними;
- хірургічними.
Консервативні методи включають в себе проведення медикаментозного лікування і методи нетрадиційної терапії (зокрема, фізіотерапію). Тривалість лікування завжди індивідуальна, але з дотриманням обережності. З фармакологічних препаратів найбільш часто застосовують протизапальні засоби, а також ті, які усувають гормональні та імунні порушення в організмі, нормалізують екологію піхви. Особливо слід виділити обов'язкове лікування захворювань (інфекцій), що передаються статевим шляхом.
Хірургічні методи лікування поділяються на методи локального видалення патологічного вогнища і власне хірургічне лікування. Методи видалення поділяють за ступенем агресивності його впливу на тканини. Залежно від використовуваного лікувального фактора застосовують:
- хімічну коагуляцію;
- діатермоелектрохірургію;
- криогенну коагуляцію;
- лазерну хірургію;
- радіохвильову, ультразвукову і плазмову кострукцію.