Газобетон: плюси та мінуси
Перш ніж розібрати плюси та мінуси газобетону, необхідно уточнити, що газобетон буває двох видів – неавтоклавного та автоклавного твердіння. Розглянемо відмінності автоклавного та неавтоклавного газобетону. Неавтоклавний газобетон твердне у стандартних умовах (у камерах термічної обробки). Така технологія виробництва забезпечує мінімальні витрати на обладнання та електроенергію. Сировиною для виробництва є цемент, мінеральний заповнювач (пісок, зола-винесення, доломітовий пил), вода, газоутворююча добавка (на основі алюмінієвої пудри) та модифікуючі добавки.
Автоклавний газобетон отримують в результаті твердіння газобетону в автоклавах при температурі 120-200оС і тиску P=1,4 МПа. Сировиною для виробництва газобетону є: вапно, цемент, мінеральний заповнювач, вода, газоутворююча добавка (на основі алюмінієвої пудри) та модифікуючі добавки. За рахунок використання вапна значно скорочується витрата цементу, відповідно, собівартість по сировині у автоклавного газобетону нижче, ніж у неавтоклавного. Автоклавне твердіння забезпечує газобетону більш високу міцність, на відміну від неавтоклавного.
Переваги газобетону
Можна виділити такі плюси автоклавного та неавтоклавного газобетону у будівництві:
- Економічність будівництва. Невисока вартість матеріалу, а також великі розміри блоків при малій вазі забезпечують зниження витрат на будівництво.
- Низька густина, низька теплопровідність. Газобетонні блоки мають щільність від 400 до 800 кг/м3 та коефіцієнт теплопровідності від 0,1 до 0,21 Вт/(м*оС), тому є легкими та теплими.
- Гарна звукоізоляція. За рахунок пористої структури газобетон забезпечує ізоляцію шуму в 10 разів краще, ніж цегляна стіна такої ж товщини.
- Пожежна безпека. Газобетон є негорючим матеріалом, стійкий до дії вогню, має перший ступінь вогнестійкості, тим самим перевершуючи звичайний бетон.
- Паропроникність. За рахунок відкритопористої структури, газобетон має хорошу паропроникність. Коефіцієнт паропроникності становить від 0,23 до 0,4 мг/(м*год*Па). Будинки з газобетону "дихають", у них комфортний мікроклімат.
- Екологічність. До складу газобетону входять природні екологічно чисті компоненти. Матеріал не виділяє шкідливих речовин, не старіє і не схильний до гниття. Радіаційне тло становить близько 9-11 мкР/год. Для порівняння, рівень радіаційного фону у Москві становить у середньому 13-15 мкР/год.
Мінуси газобетону
Для виробництва автоклавного газобетону потрібно дуже дороге обладнання, великі енерговитрати та виробничі площі. Тому дрібносерійний випуск блоків стає невигідним. І це головний мінус автоклавного газобетону. У цьому плані виробництво неавтоклавного газобетону стає найпривабливішим для малого бізнесу.
У автоклавного газобетону є ще один недолік - через підвищене водопоглинання, необхідно виключати вплив навколишнього середовища на матеріал, тобто обов'язково закривати автоклавний газобетон штукатуркою, декоративними фасадами і т.д.