Главная : Новости

Атрофічний гастрит: як поставити діагноз та допомогти хворому

, 14:37
59 507
гастрит

Згідно зі світовою статистикою, кожен другий житель планети заражений бактерією Хелікобактер пілорі, яка є основною причиною захворювання гастриту. Бактерія легко передається і швидко розвивається, спричиняючи проблеми з травною системою. А разом із неправильним харчуванням і стресом інфекція може спровокувати гастрит - одну з найпоширеніших хвороб травної системи. Але, як і будь-яке інше захворювання, гастрит має кілька форм. У цьому матеріалі ви дізнаєтеся про атрофічний гастрит.

Що таке атрофічний гастрит?

По суті, гастритом називають досить різні за перебігом і походженням захворювання слизової оболонки шлунка. Мабуть, це найпоширеніший діагноз, який можуть ставити собі люди за проблем із травною системою. Чомусь прийнято будь-який біль і важкість у шлунку називати саме гастритом. Давайте розберемося.

Почнемо з того, що гастрит може існувати у двох формах: гострій і хронічній. Другий вид зустрічається частіше. Запалення при хронічному гастриті обмежене слизовою оболонкою. У результаті такого захворювання зменшується маса функціонально активної залозистої тканини. Іншими словами, розвивається атрофічний гастрит.

Більшість вчених дотримується думки, що на хронічний гастрит страждає понад третина дорослого населення. При цьому до лікарів звертається всього лише 10-15%.

То що ж таке атрофічний гастрит? Це хронічне захворювання, яке може призвести до зникнення парієтальних клітин шлунка, зменшення секреції соляної кислоти, дефіциту вітаміну В12 і мегалобластної анемії.

За атрофічного гастриту слизова шлунка різко стоншується, а залози атрофуються. При будь-яких підозрах, звертайтеся до лікаря гастроентеролога. В клініці «JMC» приймають лікарі вищої категорії, які допоможуть виявити захворювання та ефективно вилікувати. Докладніше на сайті клініки: https://jmc.org.ua/.

Види атрофічного гастриту

Своєю чергою, атрофічний гастрит теж підрозділяється на два основні види залежно від джерела захворювання.

Бактеріальний атрофічний гастрит

Виникає внаслідок тривалої дії токсинів, що виділяються інфекцією Helicobacter рylori. Ця інфекція взагалі є джерелом багатьох хвороб шлунка, наприклад, виразки. Потрапляючи в організм, бактерії починають активно руйнувати слизову шлунка. Дослідження доводять: бактеріальний вид захворювання становить 80-90% усіх гастритів.

Аутоімунний атрофічний гастрит

Цей вид гастриту зустрічається набагато рідше. Він трапляється тільки в кожного десятого хворого на гастрит. Таке захворювання протікає так само, як і всі аутоімунні процеси: імунна система сприймає клітини свого організму, як чужі та виробляє антитіла.

За іншою класифікацією виділяють такі види атрофічного гастриту.

Вогнищевий атрофічний гастрит

З назви слід розуміти, що цей гастрит розвивається вогнищами на стінках шлунка. При цьому неушкоджені ділянки починають працювати активніше, ніби компенсуючи нестачу.

Для цієї форми гастриту характерна печія, біль одразу після прийому їжі. Тяжкість і нудота можуть виникнути не тільки від переїдання, а й від легкої їжі. Якщо гастрит не лікувати, то у хворого поступово зникатиме апетит, біль посилюватиметься, втрата ваги, збільшення кислотності шлунка.

Антральний атрофічний гастрит

За цього захворювання атрофія розвивається на стінках шлунка в антральній частині, тобто в місці, де шлунок переходить у дванадцятипалу кишку.

У більшості випадків ураження слизової виникає спочатку в цьому відділі, після чого починає поширюватися на інші частини шлунка. У цій ділянці локалізовані клітини, якы відповідають за продукування слизу. Основні симптоми гастриту антрального відділу шлунка:

  • зниження апетиту;
  • відрижка з неприємним присмаком;
  • нудота;
  • печія після прийому їжі;
  • відчуття переповненості, тяжкості, здуття в шлунку;
  • діарея (іноді - закреп);
  • бурчання в животі;
  • інтенсивні спазматичні болі в шлунку, що виникають через півгодини - годину після їди;
  • загальна слабкість;
  • дратівливість.

Атрофічні зміни цього відділу призводять до припинення вироблення слизу, що може спровокувати підвищення кислотності шлунка, яка, своєю чергою, з часом призведе до розвитку виразкової хвороби. Рубцювання виразок стає причиною звуження пілоричного відділу.

Стадії атрофічного гастриту

Початок захворювання характеризується пошкодженням дна шлунка.

Поступово порушується вироблення соляної кислоти та пепсиногену - ферментів, відповідальних за травлення.

Далі ситуація ускладнюється: будь-яка їжа, потрапляючи в шлунок, травмує його. Площа атрофії залежить від ступеня травматизації.

Атрофічний гастрит - одна з найнебезпечніших форм хронічного гастриту. Якщо вчасно не почати комплексне лікування, він може досить швидко перерости в рак шлунка.

Причини виникнення

Атрофічний гастрит виникає і прогресує з різноманітних причин, пов'язаних із впливом на слизову оболонку шлунка. Прийнято розділяти їх на дві групи - екзогенні (зовнішні) та ендогенні (внутрішні).

Незмінними залишаються основні причини, які характерні для всіх видів цього захворювання. Серед них:

  • Гостра і пряна їжа, занадто холодна або гаряча їжа, погано пережовані продукти, гостра (у фізичному плані) їжа (сухарі, насіння, карамель та інше).
  • Хімічні речовини та їхні випаровування. У разі потрапляння на слизову травної системи або стінки шлунка провокують реакцію, яка шкодить слизовій.
  • Медичні препарати. Тривале вживання ліків може спричинити подразнення та пошкодження слизової шлунка. Підвищення кислотності.
  • Шкідливі звички: алкоголь і куріння. Сюди ж можна віднести газовані напої, каву.
  • Рефлюкс - процес, за якого вміст шлунка піднімається назад у стравохід (блювання, нудота). Таким чином небезпечна кислота пошкоджує слизову шлунка.
  • Бактеріальна інфекція. Насамперед це головна бактерія, яка спричиняє гастрит Хелікобактер пілорі. Також бактерії можуть спричинити збій імунної системи, через що імунні клітини починають "поїдати" здорові.

Симптоми атрофічного гастриту

Варто зазначити, що на початковій стадії дуже важко відрізнити атрофічний гастрит від звичайного нездужання. Проте з появою ознак важчої стадії, необхідно негайно звернутися до лікаря. Серед цих симптомів:

  • втрата апетиту;
  • важкість і бурчання в животі після їди, здуття живота;
  • постійна відрижка (повітрям) із неприємним запахом тухлими яйцями;
  • то закреп, то пронос;
  • іноді ниючий біль у шлунку після їди;
  • В12 дефіцитна або залізодефіцитна анемія;
  • полірований язик;
  • слабкість, пітливість, швидка стомлюваність;
  • зниження маси тіла на пізніх стадіях захворювання.

Одна з особливостей атрофічного гастриту в тому, що він може як супроводжуватися важким тупим болем у животі, одразу після вживання їжі, так і зовсім проходити без болю. Або настільки слабким, що непомітний для людини.

Також атрофічний гастрит призводить до втрати організмом вітамінів. Що своєю чергою може проявлятися сухістю та блідістю, погіршенням зору, пітливістю, підвищеною кровотечею ясен.

Діагностика захворювання

Самостійно провести діагностику неможливо. Це має зробити професійний лікар. Визначити хворобу він зможе тільки після ретельного огляду, ознайомлення з результатами аналізів.

Насамперед лікар призначає загальний аналіз крові та аналіз калу, щоб виявити імунні клітини й антитіла бактерії Хелікобактер пілорі.

Також призначається функціональна діагностика атрофічного гастриту, за допомогою якої можна визначити, як успішно клітини шлунка виділяють соляну кислоту та ферменти. А також вивчаються самі ферменти та їхня здатність допомагати під час травлення.

Лікування атрофічного гастриту шлунка

Насамперед, щойно лікар з'ясує причини виникнення атрофічного гастриту, необхідно призначити правильне харчування. Встановити дієту, яка буде корисна для організму загалом, але не стане негативно впливати на роботу шлунка. Дієта спрямована на попередження механічної травматизації слизової оболонки шлунка, тому їжа має ретельно подрібнюватися і прийматися теплою. Жирні сорти м'яса і риби, м'ясні бульйони, гриби, спеції та продукти, що подразнюють оболонку шлунка, мають бути виключені з раціону - кисле, смажене, гостре, мариноване, копчене, соління також прибираємо. Крім цього, не рекомендується вживати в їжу газовані напої, каву, алкоголь, легкозасвоювані вуглеводи (шоколад, цукерки, тістечка, здобу).

Оскільки найчастіше причиною будь-якого гастриту є бактерія Хелікобактер пілорі, необхідно спрямувати всі зусилля на її знищення. Для цього сьогодні існує безліч препаратів. Але будь-який з них потрібно застосовувати тільки після консультації лікаря.

Якщо атрофічний гастрит занедбаний і власна соляна кислота та ферменти не справляються, то до них на допомогу потрібно застосовувати натуральні замінники. Їх також призначає лікар.

У разі сильного болю лікар може прописати знеболювальне. Також іноді прописують ліки для стимуляції роботи м'язів шлунка.

Повністю вилікувати атрофічний гастрит можна. Але тільки під наглядом лікарів і за суворого дотримання лікування, яке вони призначили.

Дієта за атрофічного гастриту

Дієта підбирається індивідуально під кожен окремий випадок. Але загальні принципи - це відсутність смаженого, гострого, солоного, газованого, гарячого, холодного, жирного, твердого. Акцент краще зробити на каші та продукти, приготовані на пару або варені. Кількість солі необхідно звести до мінімуму.

Що робити в разі загострення атрофічного гастриту?

Необхідно відразу про це повідомити лікаря. Можливо, причина в неправильній дієті, в неефективності ліків, неточно поставленому діагнозі тощо.

Автор: Artlife
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
3 (голосов: 63)

Читайте также:


ВВЕРХ