Главная : Новости

Що потрібно робити, щоб ніжки були здоровими і красивими?

, 12:16
0 1328

варикозНе секрет, що з початком вагітності в організмі майбутньої мами відбуваються серйозні зміни. Навантаження на багато органів і системи в її тілі збільшується в кілька разів. Все це потрібно для того, щоб забезпечити і постійно підтримувати нормальний розвиток майбутнього малюка. Але є і зворотна сторона таких змін - протягом дев'яти місяців очікування малюка жінка стикається з низкою неприємних моментів, так званих «супутників вагітності», серед яких - варикоз. Чи був він у жінки до початку вагітності, або саме вона послужила поштовхом до розвитку захворювання - в будь-якому випадку майбутня мама повинна знати, яким чином вона може полегшити свій стан або навіть запобігти можливому початку хвороби.

Що таке варикоз?

варикозВарикозне розширення вен або варикоз, як його частіше називають - це процес ураження вен, який супроводжується збільшенням діаметра просвіту цих судин, витончення їх стінок і утворенням так званих «вузлів» або локальних розширень. Варикоз розвивається саме в венах, так як ці ділянки кровоносної системи людини найбільш уразливі через збій в роботі судинних клапанів, яких в венах особливо багато.

Варикозом страждають не тільки жінки - ця недуга спостерігається і у 10 % представників сильної статі. І розвивається не з віком, як багато хто вважає, - перші ознаки хвороби можуть бути виявлені вже в 25-30-річному віці.

Хвороба підступна тим, що спочатку на протязі тривалого часу вона може взагалі ніяк не виявлятися. До перших ознак варикозу відносять відчуття втоми в ногах наприкінці дня, набряки стоп і нижньої третини гомілки, мурашки, свербіж і болі в ногах, судоми м'язів литок. Починають з'являтися венозні «зірочки», поступово проступають вени. Щоб не допустити утворення некрасивих виступаючих хворобливих прожилок, які, якщо не діяти, переходять в трофічні розлади, важливо вчасно звернутися за допомогою до фахівця - флеболога (судинного хірурга, що спеціалізується на захворюваннях вен).

Причини варикозу

Основна причина варикозного розширення вен - застій крові в судинах. І хоча саме фактор спадковості визначає здоров'я судинної системи людини, розвиток хвороби може провокуватися рядом причин. До них відносяться:

  • Гормональні зміни в організмі, в тому числі і під час вагітність;
  • У групі ризику знаходяться також люди, які ведуть малорухливий спосіб життя або, навпаки, ті, хто цілий день перебуває «на ногах» (перукарі, продавці-консультанти);
  • Сприятливі моменти для розвитку варикозної хвороби - носіння «неправильного» взуття (незручного, на високих підборах);
  • Різні травми;
  • Збільшення об'єму крові в організмі;
  • Зниження тонусу венозної стінки.

Дуже часто варикоз супроводжує ряд інших захворювань - геморой, грижі, плоскостопість, остеохондроз.

Вагітність і варикоз

варикозДосить часто варикоз на різних стадіях присутній у жінок і до вагітності, а її настання лише є могутнім поштовхом до подальшого розвитку хвороби. Причому, чим більший термін, тим активніше прогресує захворювання. Близько третини майбутніх мам мають варикозне розширення вже в першому триместрі вагітності, у 70 % вагітних воно розвивається в наступні місяці. Під час першої вагітності недуга наздоганяє 30 % майбутніх мам, при наступних - 60 % і більше.

Чим обумовлені ці цифри? Чому такій великій кількості жінок доводиться стикатися з варикозним розширенням вен? Справа в тому, що під час вагітності в жіночому організмі відбувається уповільнення відтоку венозної крові, що й обумовлює початок або прогресування варикозу. Зростаюча матка своєю масою тисне на судини, чим ускладнює нормальний крововідтік від нижніх кінцівок. Паралельно збільшується навантаження на вени, зростає об'єм циркулюючої крові в організмі майбутньої мами. Клапанний апарат починає все гірше справлятися зі своїм завданням.

Ще один фактор - це гормональні перебудови під час вагітності. Під дією жіночих гормонів каркас судин розм'якшується, і діаметр їх просвіту стає більшим.

Якщо жінка вживала до вагітності протизаплідні засоби, любить сидіти, закинувши ногу за ногу (а судини в цей час перетискаються), страждає ожирінням, має зайву вагу або дуже стрімко набирає її під час вагітності - вона в групі ризику по розвитку варикозної хвороби.

Профілактика варикозу

Що під силу зробити жінці, щоб неприємна доля боротьби з варикозом її НЕ наздогнала? Ось кілька практичних порад:

  1. Підібрати правильне і зручне взуття (на «низькому ходу») - в ньому можна відправлятися в піші прогулянки, які так корисні в профілактиці варикозу;
  2. Спробувати зменшити венозний застій крові в ногах. Для цього потрібно: відпочивати, розташувавши ноги на підвищенні, - подушці, спинці ліжка, придбати спеціальні компресійні колготки для вагітних - надягати їх слід вранці, не стаючи з ліжка, а знімати ввечері, за допомогою спеціальної дієти боротися з запорами, що підвищують внутрішньочеревний тиск, який, в свою чергу, провокує венозний застій в нижніх кінцівках;
  3. Не відмовлятися від помірного фізичного навантаження. Це може бути комплекс вправ для майбутніх мам, плавання і навіть просте ходіння вгору по сходах. Незайвим в даному випадку буде розслабляючий самомасаж ніг, контрастний душ для ніг. А ось від гарячих ванн, сауни і засмаги вагітній жінці краще відмовитися.

Якщо до вагітності ознаки варикозу у жінки помічені не були, і у неї немає генетичної схильності до захворювання, на відновлення венозних судин після пологів потрібно близько року.

Якщо необхідно лікування?

Жінкам, які очікують другого, третього малюка потрібно бути особливо уважним до стану своїх венозних судин. Якщо у майбутньої мами спостерігаються ознаки варикозу, крім гінеколога її під час вагітності повинен спостерігати ще й флеболог.

Для лікування варикозу найчастіше застосовують терапевтичний спосіб. Він має на увазі:

  • зменшення навантажень;
  • лікувальну фізкультуру;
  • спеціальну дієту;
  • масаж;
  • компресію вен (панчохи, бинти).

варикозЖінка при наявності у неї варикозу повинна строго «дозувати» роботу і відпочинок. Якщо хвороба дуже виражена, майбутня мама повинна постійно бинтувати ноги еластичними бинтами. Як це робити правильно - розповість лікар.

Такі рекомендації зазвичай доповнюються призначенням лікарських препаратів з урахуванням термінів вагітності, мазей і гелів, які знімають набряклості і болю в ногах. При цьому жінка в обов'язковому порядку повинна здати аналіз крові на згортання.

Хірургічне втручання при варикозної хвороби проводиться тільки при наявності дуже серйозних показань, коли перебіг захворювання загрожує важкими ускладненнями.

Корисні поради

Майбутню маму з варикозом госпіталізують до пологового будинку за кілька днів до передбачуваної дати пологів. Під час самих пологів обидві ноги у неї повинні бути забинтовані - це запобіжить появі тромбозів. Для попередження негативних наслідків лікарі рекомендують рано вставати після пологів, не відмовлятися від занять лікувальною фізкультурою, обов'язково бинтувати ноги. А також призначають дієту, що перешкоджає розвитку запорів.

Вийшовши з пологового будинку, жінка повинна продовжувати бинтувати ноги або носити спеціальні панчохи протягом 3-6 місяців. За цей час робота організму стабілізується, і прояви варикозу зникнуть або зменшаться.
Якщо після припинення грудного вигодовування варикозне розширення вен все ще присутнє, жінка повинна пройти обов'язкове лікування. Інакше хвороба посилиться під час наступної вагітності.

Висновки

Яким би не був страшним варикоз і його можливі наслідки - це не привід відмовлятися від радощів материнства. Жінці просто необхідно ретельно стежити за своїм здоров'ям і звертатися за допомогою до фахівця при найменшому натяку на початок хвороби. А ще краще - подбати про це до вагітності, і грунтовно підготуватись до її настання.

Автор: Artlife
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
0 (голосов: 183)

Читайте также:


Комментарии

ВВЕРХ