Главная : Новости

Псоріатична хвороба: симптоми, причини і методи лікування

, 01:40
0 1228

ПсоріазПсоріаз, або лускатий лишай - це хронічне багатофакторне системне захворювання, що виявляється епідермально-дермальними папульозними висипаннями. Він зустрічається з однаковою частотою серед осіб чоловічої і жіночої статі і протікає роками з чергуванням періодів рецидивів і ремісій. Це один з найбільш поширених дерматозів, які важко піддаються лікуванню і нерідко важко протікають. Ефективне лікування псоріазу вимагає значних зусиль, проте в багатьох випадках воно виявляється маладієвим.

Актуальність цієї медико-соціальної проблеми пов'язана зі:

  • значною поширеністю;
  • непередбачуваністю, своєрідністю і непостійністю протікання;
  • появою перших клінічних ознак переважно в молодому віці;
  • ростом захворюваності в останні 10-15 років серед молодих людей;
  • збільшенням відсотка важких форм захворювання, супроводжуваних серйозними психологічними порушеннями і розладами сну;
  • погіршенням якості життя хворих;
  • труднощами лікування;
  • значним зростанням числа хворих з втратою працездатності, як за листками непрацездатності, так і в зв'язку з інвалідністю, особливо серед молодих чоловіків.

За різними даними хвороба зареєстрована у 2-7 % населення Землі. У структурі шкірних захворювань псоріаз складає 3-5 %, а серед хворих дерматологічних стаціонарів - до 25 %. Ці дані з деяких причин є неповними: труднощі ідентифікації важких форм, наприклад, псоріатичного артриту, нечасте звернення до медичних установ хворих з легкими формами та ін.

Причини псоріазу та його патогенез

Незважаючи на перевагу локальних шкірних проявів при більшості форм хвороби, зі своїх причин і характеру порушень в організмі хвороба носить саме системний характер. В процесі захворювання беруть участь суглоби, судини, нирки, печінка. Також у осіб, які страждають на псоріаз, відзначається високий ризик виникнення цукрового діабету, ожиріння і гіпертонічної хвороби, особливо у жінок.

У 20-30 % хворих згодом розвивається синдром метаболічних порушень з підвищеним вмістом тригліцеридів в крові, ожиріння переважно в області живота, псоріатичний артрит. Також останнім часом виявлено ряд біологічних маркерів, які вказують на безпосередній зв'язок псоріазу з хворобою Крона, ревматоїдним артритом, серцево-судинними захворюваннями, стенокардією і підвищеною смертністю в результаті інфаркту міокарда. З цих та інших причин все більше число дослідників схиляється до системного визначення дерматозу як «псориатична хвороба», а не просто «псоріаз».

Чи передається псоріаз у спадок?

Незважаючи на наявність великої кількості гіпотез і досліджень, що проводяться по теперішній час, дуже складно дати однозначну відповідь на питання про те, чи передається псоріаз у спадок. Проте, загальновизнано, що хвороба є генетично детермінованою. При відсутності хвороби у обох батьків вона зустрічається тільки у 4,7 % дітей. При захворюванні одного з батьків ризик захворювання дитини збільшується до 15-17 %, обох батьків - до 41 %.

Початок псоріатичний хвороби може бути в будь-якому віці, але в більшості випадків пік відзначається в 16-25 років (псоріаз I типу) і 50-60 років (псоріаз II типу). При псоріазі I-го типу частіше простежуються спадковий характер хвороби, суглобові ураження і поширеність висипань. При II типі хвороба має більш сприятливий перебіг.

Симптоми і види псоріазу

Загальноприйнятої клінічної класифікації псоріатичний хвороби не існує, проте традиційно виділяють клінічні форми, які найбільш часто зустрічаються. Вони в ряді випадків настільки відрізняються один від одного, що їх розцінюють як окремі захворювання.

У розвитку псоріазу виділяють 3 стадії:

  • Прогресування процесу, при якому висипання величиною до 1-2 мм з'являються у великій кількості на нових ділянках. Надалі вони трансформуються в типові псоріатичні бляшки;
  • Стаціонарна стадія - відсутність появи «свіжих» елементів, збереження розмірів і зовнішнього вигляду існуючих бляшок, повністю вкритих відлущувальним епідермісом;
  • Стадія регресу - зменшення і сплющення бляшок, зменшення вираженості лущення і зникнення елементів, розсмоктування яких починається в центрі. Після їх повного зникнення зазвичай залишаються вогнища депігментації.

Вульгарний псоріаз (звичайний, звичайний)

Він проявляється мономорфними (однорідними) висипаннями у вигляді бляшок або папул - вузликів червоного або рожевого кольору, що піднімаються над поверхнею шкіри. Папули чітко відмежовані від здорових ділянок і покриті лусочками сріблясто-білого кольору. Величина їх в діаметрі може бути від 1-3 мм до 20 мм і більше. Для них характерні 3 феномена, що виникають після шкрябанні по їх поверхні:

  1. симптом «стеаринової плями»;
  2. симптом «термінальній плівки»;
  3. симптом «кров'яної роси».

Улюбленими місцями локалізації висипу є волосиста частина голови, симетричне розташування на розгинальних поверхнях в області великих суглобів - ліктьових, колінних. Локалізація бляшок може тривалий час обмежуватися тільки цими ділянками. Тому їх називають «сторожовими», або «черговими». Рідше уражуються нігті, шкіра в області інших суглобів, статевих органів, обличчя, підошов і долонь, великих складок.

Ще один характерний симптом - це виникнення псоріатичного висипу в місцях механічного або хімічного пошкодження шкіри (феномен Кебнера). Такими травмами можуть бути розчухи, порізи, хімічне подразнення кислотами або лугами.

Залежно від локалізації елементів і клінічного перебігу, вульгарний псоріаз поділяють на кілька різновидів:

  • Себорейний;
  • Долонно-підошовний;
  • Каплевидний;
  • Інтертригінозний;
  • Псоріаз нігтів.

Важкі форми захворювання

До них відносяться:

  • псоріатична еритродермія;
  • пустульозний псоріаз;
  • артропатичний псоріазу.

Терапія псоріазу (загальні принципи)

В останні роки групою експертів з 19 європейських країн були запропоновані 3 головних принципи, на яких має базуватися ефективне лікування псоріазу:

  • Суворе дотримання алгоритмів комплексного терапевтичного лікування;
  • Постійне відстеження фахівцем-дерматологом відповідної реакції хвороби на призначені хворому пацієнту засоби;
  • Своєчасна модифікація терапії в разі її неефективності.

Вибір препаратів і методів лікування знаходиться в прямій залежності від ступеня тяжкості проявів захворювання - при легкому і середньотяжкому перебігу можливе обмеження засобами місцевої дії, при важких формах необхідне застосування системної терапії.

Слід пам'ятати про те, що кожна форма псоріазу на кожній стадії вимагає специфічного індивідуального підбору препаратів місцевого і загального впливу під контролем досвідченого фахівця-дерматолога.

Автор: Artlife
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
0 (голосов: 201)

Читайте также:


Комментарии

ВВЕРХ