Яким має бути дитячий майданчик
Більшість дитячих майданчиків в Україні роблять неправильно. Звичайно, бувають винятки, особливо останнім часом, але в загальній масі все неправильно. Це при тому, що дитячий майданчик, напевно, наймасовіший елемент благоустрою в країні. Можна знехтувати парками, спортивними майданчиками, зонами відпочинку, але дитячий майданчик повинен бути в кожному дворі. Я не буду показувати якісь дитячі майданчики, ви і так знаєте як вони виглядають, а хто не знає може подивитись приклади на сайті: www.charodej.com.ua.
Так яким він повинен бути?
Я завжди оцінюю дитячий майданчик за кількома показниками: безпека, зручність, креативність, доступність і дизайн. У нас найчастіше обмежуються тим, що посеред двору ставлять кілька залізних конструкцій, фарбують їх у жахливі кольори і в кращому випадку кладуть навколо гумову плитку, щоб відзвітувати про вжиті заходи безпеки. Останнім часом по всій Україні масово ставлять яскраві дерев'яні однотипні містечка, спроектовані дорослими, яких, судячи по дизайну, сильно ображали в дитинстві. Та й що говорити, ми ж з вами виросли саме в таких дитячих майданчиках: пісочниця, залізна павутина, дай Бог десь поруч була гірочка або гойдалки і добре, якщо вони працювали.
Але чому насправді були і є такі майданчики, на яких виросли ми з вами?
- По-перше, всі бояться за дітей. Тому намагаються створювати ігрові простори так, щоб захистити дитину від усього на світі;
- По-друге, проектують ці майданчики дорослі і саме вони вирішують, яким має бути цей простір.
Я наприклад не за те, щоб до проектування дитячих майданчиків залучали дітей, ну або запитали б їх думку, адже діти, вони ж в першу чергу чоловічки, особистості, хоч і маленькі. Адже саме їм грати на цьому майданчику. А у нас, дорослих, є набір штампів. Запитайте більшість дорослих, яким повинен бути дитячий майданчик? І вам дадуть відповідь, що там мають бути яскраві кольори, їм потрібна активність, вони люблять гойдалки та гірки, але подібні розваги представляють для них велику небезпеку. Тому потрібно створити якийсь безпечний загончик, розфарбований в яскраві кольори, де б діти грали під повним контролем за задуманим дорослими сценарієм. Хіба ж це правильно?
Згідно з дослідженнями дитяче розуміння щастя істотно відрізняється від того, як його бачать дорослі. З'ясувалося, що найщасливіші діти проживають в найбідніших містах і районах. Це пов'язано в першу чергу з тим, що в таких місцях діти відчувають себе найбільш вільно. Діти хочуть самостійно гуляти і грати, вибирати, з ким і де це робити, спілкуватися з природою, бути повноцінними учасниками суспільного життя. Діти потребують волі у грі і спілкуванні.
Саме через гру дитина пізнає навколишній світ. Через гру дитина вчиться жити. Маленька людина вчиться: бути самостійною, здатною приймати вірні рішення, домагатися свого, ризикувати, вигравати і програвати, падати, набивати гулі, спілкуватися, розуміти як влаштований світ, вставати і йти далі. Є ряд досліджень, які доводять, що діти, позбавлені можливості ризикувати, реалізують цю потребу в майбутньому і піддають себе надмірному і необгрунтованому ризику.
Що таке ризик для дітей?
Це спосіб навчитися самозбереженню в будь-якій ситуації. Звичайно, в Україні чимало можливостей, що дають дітям простір для ризику... На майданчику, створеному заради спокою дорослих, діти перестають реально оцінювати свої сили. Сучасні діти отримують травм частіше, ніж попередні покоління, тому що вони не знають, як себе вести в екстреній ситуації. Як групуватися, коли падаєш. Помічати небезпеку "внутрішнім поглядом".
Зараз дорослі виховують особистість, яка не звикла думати і відчувати, а потребує створення для неї певного сценарію і комфорту. У таких умовах складно вирости по-справжньому щасливим і здатним до творчості. Тому що хтось вже придумав за тебе, як тобі бути щасливим, а це не може бути щастям.
Я вважаю, що до проектування дитячих майданчиків, необхідно залучати самих дітей. Майданчики повинні давати можливість всім дітям грати на одному просторі. Ні в якому разі не можна розділяти гру дітей з фізичними та психічними особливостями (обмежених у русі, даунів, аутистів і т. д.) і звичайних дітей, як це прийнято у нас.
Що таке дитячий майданчик?
Це в першу чергу місце для дитини, яке виконує дуже важливу функцію - дає фізичне навантаження, розважає і навчає. Не варто об'єднувати всі функції в одному місці. Необхідно також дати міським дітям можливість поспілкуватися з природою, тобто грати з піском і водою, на траві і т. д. Потрібно давати дітям можливість обгрунтовано ризикувати.
Дитячий майданчик дає дітям, який дає можливість: включити фантазію при виборі сценарію гри, перевірити себе на міцність, пізнати навколишній світ можна вважати ідеальним, але він повинен бути в міру насиченим, красивим, безпечним і таким, що дає можливість ризикнути. Ризик - це річ, необхідна для розвитку, але він повинен бути помірним.
Звичайно, типові майданчики робити простіше. Закупив на все місто квітчастих містечок, галочку поставив - і все. Адже роботу чиновників оцінюють за кількість поставлених майданчиків, а не за їх якість. Але невже вони не знають, що зробити хороший майданчик не завжди дорожче?