Групи підтримки. Навіщо звертатися за допомогою?
У західній культурі дуже давно нормою життя є групи підтримки для людей, що опинилися у важкій життєвій ситуації. У такі групи ходять люди, які мають важкі захворювання, наркотичну або алкогольну залежність, є групи підтримки для людей після розлучення, для тих, хто втратив близьку людину, для тих, хто знаходиться у важких співзалежних відносинах, і так далі. Це стало нормою життя - людина, яка не в силах самостійно впоратися зі стресовою ситуацією звертається за допомогою.
Такі групи дуже популярні, їх опис можна зустріти не тільки в психологічній літературі - герої голлівудських фільмів, популярних серіалів і сучасних літературних творів досить часто демонструють нам, що є членами подібних спільнот.
У нашому суспільстві культура звертатися за підтримкою тільки зароджується. Прикладом такої групи може бути психологічний форум: psyche.biznet.ua, де ви можете обговорити свої психологічні проблеми. Професійних психологічних груп дуже мало, і, на жаль, люди не особливо охоче йдуть розділяти свій біль. У нас прийнято «тримати все в собі», і «зціпивши зуби, тягнути свою ношу до кінця». Тільки чи буде цей кінець переможним?
У кожного є свій ресурс. Та сила, на яку ми можемо спертися, коли життя робить крутий поворот і земля тікає з-під ніг. Цей ресурс, в нормі, складається з внутрішніх і зовнішніх, досить численних, чинників, які можуть, як подушки безпеки, оточити нас з усіх боків в хвилину, коли ми стаємо беззахисні.
Наприклад, ситуація розлучення. Величезний стрес, особливо, якщо партнер пішов раптово, а стосунки тривали багато років... Дуже часто за кілька років шлюбу люди встигають розгубити все те своє, що колись було дорого, любо, цікаво, надавало життю сенсу, несло позитивні емоції та комфорт. Робота, хобі, спорт, друзі, чашка кави наодинці з собою, книги, самоосвіта... Все було проміняно на побудову домашнього вогнища. Внутрішні опори - відчуття себе як особистості, знання своїх потреб, кордонів, впевненість в собі, відчуття себе привабливим, бажання вкладати свої сили і можливості в свій розвиток - теж в «провалі». Вони настільки давно не брали участь в житті, що в стресовій ситуації просто не можуть оперативно «спливти» на поверхню.
Людина виявляється безпорадною і розгубленою перед власним горем. Депресію посилює відчуття глобальної самотності. Приходить думка - я не впораюся, у мене просто немає на це сил...
Саме в цей момент, людині необхідна підтримка інших людей. Необхідно, щоб фізично хтось був поруч. Але що це дасть?
Відчуття «Я - не один». А значить, мені вже є на кого спертися! Є той, кому я не байдужий - тили прикриті. Це звернення до нашої дитячої частини. Розгублена дитина в кожному з нас просить участі і сильного дорослого, який знаходиться поруч. Кожному це потрібно, тим більше, коли все навколо валиться...
«Є люди, які змогли впоратися з проблемою, значить, можу і я!». Іноді просто зустріти людину, яка змогла впоратися з тим, що здається тобі величезним і непосильним, це може кардинально змінити ситуацію і дати величезний заряд енергії на боротьбу! В групі підтримки онкологічних пацієнтів обов'язково присутній учасник або психолог, хто зміг пройти через хворобу і вилікуватися. Це завжди величезний стимул і підтримка - і у мене є шанс, треба тільки його використовувати!
Можливість розділити переживання. Щоб негативні почуття не висіли мертвим вантажем в душі, і не погіршували ситуацію, їх необхідно віддавати і розділяти! Робота з почуттями в групі підтримки дозволяє звільнитися від того, що топить, і дати можливість випливти на поверхню.
Існує міф, що спілкування в групі підтримки тільки заважає вийти з ситуації, адже це - спілкування з такими ж «невдахами», як і ти сам. «Там у всіх рак, про що там можна розмовляти, для тебе це шкідливо!», «Там всі жінки, які не змогли утримати чоловіків, нічому доброму ти у них не навчишся!». Організоване під контролем психолога, таке спілкування допоможе істотно зміцнити внутрішній ресурс людини, дасть сили і впевненість рухатися далі. Через деякий час, відновившись, людина може перейти в інший статус і вже сама надавати підтримку.
Чи шукати підтримку, бути чи уважним до себе і усвідомлено керувати своїм життям - вибір за вами.