Неоартроз або нові суглоби
У групі суглобів хребта, крім дуговідросткових суглобів, розглядають (оскільки вони функціонально пов'язані з хребтом і клінічні прояви їх захворювань можна точно локалізувати тільки при дослідженні хребта):
• суглоби черепа (череп - атлант)
• крижово -клубові суглоби
• реберно- хребетні суглоби (суглоб головки ребра і реберно- поперечний суглоб)
• нові суглоби, що утворюються в патологічних умовах між остистими відростками поперекових хребців, а також між надмірно великими диспластичность поперечними відростками останнього поперекового хребця і бічними масами крижів або крилами клубових кісток
Для формування нових суглобів необхідні зіткнення перерахованих анатомічних утворень і тертя їх один про одного, що буває як при їх диспластическом збільшенні, так і при викривленнях хребта (сколіоз, гіперлордоз), а також при значному зменшенні висоти міжхребцевих дисків. При тривалому існуванні новосформованого суглоба в умовах перевантаження в ньому може розвинутися спондилоартроз.
Подібного роду нові суглоби можуть сформуватися між нижньою поверхнею великого (диспластичного) поперечного відростка останнього поперекового хребця і бічний масою крижів або бічною поверхнею поперечного відростка і крилом клубової кістки. Це відбувається в тих випадках, коли останній поперековий хребець зближується з хрестцем, що буває при зменшенні висоти міжхребцевого диска при хондрозе і остеохондрозі. У процесі зближення поперечного відростка з хрестцем або крилом клубової кістки обов'язково повинні зруйнуватися розташовані між ними м'які тканини, в тому числі зв'язки. Такий поперечно -крижовий або поперечно - клубовий неоартроз може бути двостороннім, але частіше буває одностороннім; позначають його як суглобову сакралізацію.
Як ці неоартрози, так і міжостисті відомі давно. Такий же неоартроз може виникнути на місці хрящової сакралізації (люмбалізація) шляхом поступового перетворення синхондроз в суглоб. Це відбувається в тих випадках, коли між сакралізував хребцем і хрестцем мається міжхребцевий диск, що допускає руху в цьому сегменті, і коли виникає потреба в цих рухах, тобто коли до рухової функції хребта пред'являються підвищені вимоги.
Наступаючі при патології хребетних суглобів патоморфологічні зміни нічим не відрізняються від таких у будь-якому іншому суглобі організму людини.