МРТ: Що це таке і які є протипоказання?
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) - це метод вивчення структури і функції різних органів і структур: головного і спинного мозку, внутрішніх органів, кісток, хребта, суглобів, серця і судин.
Також є магнітно-резонансна мікроскопія, яка по роздільній здатності не поступається біопсії. Тому цей підхід використовують в гістології, а в клінічній практиці він частіше застосовується для отримання зображення кісток і суглобів, особливо гіалінових хрящів.
Чому МРТ?
На відміну від комп'ютерної томографії тут не використовуються рентгенівські промені. Тому магнітно-резонансна томографія визнана безпечною. До речі, в м. Рівне МРТ діагностику можна провести в центрі «Асклепій». Під час проведення процедури пацієнт знаходиться в сильному магнітному полі, тому електронні та металеві предмети варто викласти перед її проведенням. Тіло людини є джерелом електромагнітних сигналів, обладнання приймає їх, обробляє, прибирає перешкоди і на підставі отриманих даних збирає зображення - томограму.
Протипоказання
Але у магнітно-резонансної томографії є протипоказання:
- абсолютні;
- відносні.
Абсолютні протипоказання - це стани, при яких проведення МРТ створює загрозу для життя пацієнта. До них відносяться:
- Наявність штучних рушіїв ритму (кардіостимуляторів) та імплантатів, які активуються електронним, магнітним або механічним шляхами (інсулінові насоси, електронні імплантати середнього вуха). Причина: кардіостимулятор, який працює в системі запиту, може розцінити радіочастотне випромінювання МР-томографа як скорочення серця. Кардіостимулятор «не дасть» команду серцю для скорочення і серцевий цикл випаде. Магнітне поле може змішати стимулятор в гнізді і зрушити електроди;
- Наявність металевих дужок (гемостатичних кліпс) на судинах головного мозку. Причини: Зміщення дужок пов'язане з ризиком пошкодження судин, що викличе кровотечу або тромбоз судини. Металеві скоби не на судинах у віддаленому післяопераційному періоді не такі небезпечні, тому що з часом розвивається фіброз і формується капсула, яка утримує скобу в одному положенні;
- Металеві магнітні сторонні тіла оча можуть викликати його пошкодження. Причини: предмети з феромагнетиків в магнітному полі перетворюються на справжні літальні снаряди. Наприклад, дрібні скріпки і шпильки можуть розвивати швидкість до 65 км / год і тоді вони стають небезпечні для всіх, хто знаходиться в цьому приміщенні;
- Потреба в реанімаційній апаратурі (механічна вентиляція легенів, електричні інфузійні насоси). Причини: порушується робота апаратури.
Відносні протипоказання - це випадки, що вимагають граничної обережності. Лікуючий лікар і фахівець МРТ-діагностики разом з пацієнтом приймають рішення про необхідність МРТ. Це ті ситуації, коли потрібно обстежити людину, в тілі якої є метал (осколки, штучні суглоби, кава-фільтри, штучні клапани серця, судинні стенти).
Дуже важливо знати з якого металу виготовлено цей предмет, щоб оцінити можливі ризики - зсув металевого об'єкта, вихід його з ладу, нагрівання. Металеві імпланти з магнітними властивостями викликають локальні артефакти, що ускладнює інтерпетацію зображень.