Главная : Новости

Стафілокок і стафілококова інфекція

, 17:44
0 1409

Стафілокок

Щороку мільйони людей хворіють на різні гнійно-запальними захворюваннями. Причин тому кілька:

  • По-перше, величезна кількість збудників, які мають здатність викликати розвиток гнійне і серозно-гнійне запалення в організмі людини і тварин. Найпоширеніші з них - це стафілококи;
  • По-друге, широке поширення цих збудників у навколишньому середовищі і неможливість їх повної ерадикації;
  • По-третє, поліморфізм клінічних проявів хвороби і можливість виникнення абсолютно різних хвороб, викликаних одним і тим же збудником.

Cтафілокок: Мікробіологічні особливості

Стафілокок вперше був вивчений більш 150 років тому. У далекому 19 столітті великий французький біолог Луї Пастер блискуче довів взаємозв'язок стафілокока і розвитку гнійного запалення. Це так звані грампозитивні мікробні агенти, які мають форму виноградних грон (що і лягло в основу назви). Вони не утворюють спор і капсул, не володіють рухливістю. Більшість стафілококів - аероби, тобто розмножуються в присутності атмосферного повітря, виняток становить тільки S.saccarolyticus. Для стафілококів характерна виражена біохімічна активність. Частина ферментів є одночасно чинниками патогенності і інвазивності, тобто чинниками, що зумовлюють небезпеку стафілокока для організму людини і тяжкість хвороби, що розвивається. На окрему увагу заслуговує такий фермент стафілокока, як плазмокоагулаза. Саме вона обумовлює формування білкової захисної плівки на поверхні стафілокока і робить даний мікроорганізм недоступним для клітин імунної системи (блокує одну з найважливіших захисних реакцій - фагоцитоз).

В сучасних мікробіологічних посібниках описується 20 різновидів стафілокока, які поділяються на дві великі групи, в залежності від можливості вироблення ферменту коагулазу. Існують штами:

  1. які патогенні, тільки для тварин;
  2. які становлять небезпеку, як для тварини, так і для людини (цей важливий момент необхідно враховувати як можливість зараження від хворої тварини).

Найбільш часто гнійно-запальні процеси в організмі людини викликають:

  • S.aureus;
  • S.saprophiticus;
  • S.epidermidis.

Більш практичний сенс має класифікація стафілокока за носієм:

  1. людський;
  2. бичачий;
  3. пташиний і так далі.

Стафілококи володіють досить складною внутрішньою структурою (антигенною). Це обумовлює вираженість алергічних реакцій протягом стафілококової інфекції, а також глибоке порушення функціонування факторів імунного захисту людського організму.

В якійсь мірі, стафілококи - це група мікробних агентів, які не мають собі подібних. Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб, ці мікроорганізми здатні викликати більше 100 різних хвороб, в будь-якій системі органів, в будь-якому вигляді тканини. Ця унікальна властивість пов'язане з наявністю величезного комплексу факторів патогенності. Коротко виділяють наступні групи факторів патогенності:

  • адгезивні чинники - обумовлюють фіксацію стафілокока на клітині людського організму;
  • фактори агресії по відношенню до організму людини і захисту від його імунної системи;
  • екзотоксини, які викликають пошкодження шкіри і клітин крові, розвиток синдрому токсичного шоку;
  • алергізуючі компоненти;
  • чинники, що індукують вироблення аутоантитіл і, відповідно, розвиток аутоімунних захворювань;
  • речовини, які пригнічують фагоцитоз;
  • ентеротоксини, які обумовлюють клінічну картину кишкових уражень.

Особливості лікування

Зрозуміло, що основною складовою лікування стафілококової інфекції є антибактеріальна терапія. Вибирати антибіотик самостійно в даному випадку категорично не слід, так як тільки лікар зможе вибрати адекватну дозу і тривалість курсу лікування. Згідно з традиціями вітчизняної медицини, лікуванням стафілококової інфекції займається лікар зі спеціальністю, відповідною локалізації гнійного вогнища, а не інфекціоніст. Наприклад, усуненням гнійничкової шкірної висипки займається дерматолог, а лікуванням важких септичних форм - хірург або лікар невідкладних станів.

Найбільшою чутливістю стафілокок володіє до антибіотиків з групи цефалоспоринів (3 покоління і вище), бета-лактамів і фторхонолінів. Курс антибактеріальної терапії повинен бути не менше 7-10 днів в достатній ефективній терапевтичній дозі. Як правило, використовується системний, а не місцевий антибіотик.

Як додатковий компонент, особливо ефективний у разі запущеної інфекції або стані низької імунологічної реактивності, використовуються стафілококовий бактеріофаг (лабораторний штам вірусу, що знищує стафілокок), анатоксин (речовина, що нейтралізують стафілококовий токсин), антистафілококова донорська плазма.

Важливим моментом лікування стафілококової інфекції є потужна інфузійна дезінтоксикаційна терапія різними сольовими і колоїдними розчинами, яка виводить токсини з організму людини. Часто використовуються імуностимулюючі медикаменти (ліки на основі вилочкової залози) для відновлення вихідного рівня імунного захисту.

Автор: Artlife
ОЦЕНИТЬ НОВОСТЬ
0 (голосов: 206)

Читайте также:


Комментарии

ВВЕРХ