Сучасні технології протезування зубів
Відсоток щасливців, які ніколи не мали проблем із зубами, дуже невеликий. На жаль, рано чи пізно майже кожен з нас стикається з необхідністю лікування та протезування зубів. Що являє собою сучасне протезування зубів і які завдання воно здатне вирішити? Про це нам розповість співробітник сімейної стоматологічної клініки «Ибн Сина»: http://stomatologis.ru/protezirovanie.html, якій безпосередньо займаються протезуванням зубів в СПб.
Всі види протезування зубів можна розділити на дві групи:
- знімне;
- незнімне.
Розглянемо докладніше різновиди та особливості кожного типу.
Незнімне протезування зубів
Це установка протезів і конструкцій, розрахованих на дуже довгий термін роботи, - від декількох років до декількох десятиліть. Встановлює такі конструкції лікар, і зняти їх без допомоги професіонала неможливо. За допомогою незнімного протезування можна відновити пошкоджений зуб, вирішити проблему втрати одного або декількох зубів.
Коронки
Це конструкція у формі ковпачка, яка одягається на попередньо підготовлений зуб. Коронки підходять для тих випадків, коли зуб значно зруйнований, але його корінь ще цілий і досить міцний. Коронки виконують з різних матеріалів, але найбільш поширені металокерамічні коронки - з основою з металу і покриттям з кераміки, що імітує зубну емаль. Вони міцні, коштують недорого і виглядають досить природно. Однак з часом біля основи таких коронок може з'явитися темна смужка - це частина основи коронки, що оголилася.
Дорожча, але і більш естетична альтернатива - це коронки з діоксиду цирконію або оксиду алюмінію. Обидва ці матеріали схожі, вони міцні і дозволяють найбільш достовірно імітувати природну емаль, при цьому металевої основи в коронках цього типу немає.
Безперечні плюси коронок:
- відносно доступна ціна;
- можливість домогтися цілком переконливої імітації справжнього зуба;
- тривалого терміну служби - до 15 років.
До мінусів можна віднести:
- необхідність серйозної обробки зуба - його доведеться обточити;
- до того ж установка коронок вимагає від лікаря майстерності, оскільки через помилки в технології можливі такі ускладнення, як запалення і кровоточивість ясен.
Мостовидні конструкції
Мостовидне протезування показане у випадках, коли втрачено кілька зубів, які стоять поруч. Міст являє собою ряд з'єднаних між собою протезів-коронок. Він може кріпитися на здорові зуби, спеціально вживлені імплантати або тонку пластинку, наліплену на опорний зуб (так зване адгезивне протезування).
Плюси мостовидних конструкцій:
- рівномірний розподіл жувального навантаження на ясна;
- довгий термін служби (для мостів на імплантатах - близько 20 років);
- більш вигідна в порівнянні з установкою одиничних імплантатів вартість.
Мінусом таких конструкцій є їх ціна - вона все ж досить висока.
Мікропротези
Вони використовуються для відновлення частково зруйнованого, але ще цілком «робочого» зуба, а також для вирішення деяких естетичних завдань. Розрізняють такі типи мікропротезів:
- Вкладки. Їх можна назвати альтернативою звичному пломбування. Це конструкції, які відновлюють форму зламаного або пошкодженого зуба до первісної. На відміну від пломб вони практично непомітні і можуть використовуватися навіть на передніх зубах;
- Вініри. Вони являють собою зовнішні протези (дуже тонкі пластинки, які кріпляться на зуб для відновлення таких дрібних дефектів, як: тріщини, невеликі відколи, плями на емалі і нерівності зуба). За допомогою вінірів також можна зробити зуби крупнішими, приховавши щілини між ними. Термін служби вінірів складає 5-7 років;
- Ультраніри. Вони дуже схожі на вініри, але вони ще тонші та їх установка не вимагає сточування емалі. Цей тип мікропротезування часто використовується в чисто естетичних цілях - наприклад, для створення «сяючої» посмішки. Справа в тому, що природний колір емалі у більшості людей має сіруватий або жовтуватий відтінок. Тому відбілювання часто не приносить бажаного результату, зате його можна домогтися, поставивши ультраніри.
Мікропротези виглядають дуже красиво і дозволяють вирішити безліч естетичних проблем, однак у них є і недоліки - ультраніри і вініри підходять для виправлення лише незначних дефектів, а коштують при цьому дорого. Вкладки ж відрізняються великим запасом міцності, але їх не можна використовувати при деяких різновидах карієсу.
На замітку: щоб зубні протези прослужили довго, поводьтеся з ними обережно - відмовтеся від дуже твердої, в'язкої, сильно гарячої або холодної їжі.
Імплантати
Це дорогий, але найсучасніший і самий високотехнологічний метод протезування. Імплантат - це, по суті, штучний корінь (титановий стрижень), який вживлюють в щелепу. На цей стрижень кріпиться коронка (спочатку тимчасова, а потім, коли імплантат приживеться, постійна). Деякі підходи дозволяють виключити етап тривалого очікування. Йдеться про базальну імплантацію, або імплантацію з негайним навантаженням протезами. Імплантат відновлює не тільки красу посмішки, але і жувальну функцію зубів.
На імплантат можна прикріпити як окрему коронку, так і мостовидну конструкцію. Такі системи, як All-on-4 і All-on-6 дозволяють виправити ситуацію навіть в тому випадку, якщо втрачені практично всі зуби і навіть якщо почалася атрофія кісткової тканини.
Переваг у імплантатів дуже багато:
- вони виключно довговічні (можуть прослужити навіть більше 20 років);
- вони дозволяють відновити зуби навіть в самих запущених випадках;
- їх застосування може навіть захистити кісткову тканину від атрофії.
У число недоліків входить:
- висока вартість протезування;
- довгий і досить травматичний процес установки;
- а також ризик відторгнення імплантату, втім, таке трапляється рідко.
Знімне протезування зубів
Передбачає встановлення конструкцій, які пацієнт може зняти самостійно. Зазвичай такі протези носять тільки вдень і знімають на ніч. Показаннями до знімного протезування є значна втрата зубів і наявність протипоказань до протезування на імплантатах. Сучасні знімні протези дуже зручні, вони не ушкоджують ясна і після короткого періоду звикання не викликають ніякого дискомфорту.
Є два різновидів знімних зубних протезів:
- Протези на імплантатах. У деяких випадках при повній відсутності зубів без імплантату все ж не обійтися. У кісткову тканину вживлюють імплантат, а вже до нього кріпиться сам протез. Він може бути на кулеподібному або балочному кріпленні. Балочная система кріплення забезпечує більш фізіологічний розподіл жувального навантаження;
- Повністю знімні протези. Цей тип протезів підходить тим, у кого майже не залишилося власних зубів. Такі протези являють собою знімну пластину, яка імітує ясна, з закріпленими на ній зубними протезами. Базу знімних протезів роблять з різних матеріалів. Широко поширені акрилові протези. Вони щільно прилягають до ясен, обходяться недорого, проте можуть викликати алергічну реакцію. Цього недоліку позбавлені протези на безакриловій базі Acry Free. Також широко поширені нейлонові протези - їх можна не знімати на ніч, вони не викликають алергії. Проте у них є істотний недолік - це не дуже жорсткий матеріал, з часом він може деформуватися.
За способом фіксації розрізняють:
- знімні протези на присосках;
- і протези, які тримаються на яснах за рахунок використання спеціального фіксуючого гелю або крему.
Висновки
Дуже складно сказати, який тип протезування краще, так як цей вибір залежить від показань, загального стану здоров'я пацієнта, масштабу проблеми, а також фінансових можливостей. Саме тому так важливо знайти хорошого лікаря, який запропонує оптимальні варіанти протезування і виконає роботу максимально професійно.