Загартовування
Загартовування - це система гігієнічних заходів, спрямованих на підвищення стійкості організму до несприятливих впливів різних метеорологічних факторів (холоду, тепла, сонячної радіації, зниженого атмосферного тиску). Загартовування організму - потужний оздоровчий засіб - важливий і необхідний елемент здорового способу життя людини. Встановлено, що систематичне загартовування знижує ймовірність простудних захворювань в 4 рази, і навіть виключає їх виникнення. Загартовування має загальнозміцнюючу дію на організм, підвищує тонус центральної нервової системи, покращує кровообіг, нормалізує обмін речовин, підвищує адаптивність організму до несприятливих впливів зовнішнього середовища, сприяє активізації розумової та фізичної працездатності. При багаторазовому впливі специфічних подразників під впливом нервової регуляції в організмі утворюються певні функціональні системи, що забезпечують пристосувальний ефект. Пристосувальні реакції формуються в нервовій системі, в ендокринному апараті, в органах, тканинах і клітинах. Організм здобуває можливість безболісно переносити надмірне вплив холоду, високої температури і т.п. Наприклад, при регулярному загартовуванні холодною водою посилюється теплопродукція і підвищується температура шкіри, одночасно тоншає її роговий шар, що зменшує інтенсивність роздратування закладених в ній рецепторів. Все це сприяє підвищенню стійкості організму до дії низької температури. При загартовуванні удосконалюються не тільки гомеостатичні реакції організму, але й розширюється діапазон переносимих коливань внутрішнього середовища.
Приступати до загартовування можна практично в будь-якому віці. Чим раніше воно розпочато, тим здоровіше і стійкіше до впливів зовнішнього середовища буде організм. Не рекомендується застосовувати гартують процедури при гострих захворюваннях і загостренні хронічних недуг. Гартувати - значить зміцнювати. Загартовування включає в себе гігієнічні процедури, які пробуджують сплячі сили організму, направляючи їх на оздоровлення. Загартована людина витривалий, в будь-яких умов зберігає спокій, бадьорість, оптимізм, володіє високим життєвим потенціалом. Йому притаманні тверезість судження і ясність думки. Тренування температурної регуляції у людини відбувається круглий рік. Влітку, під час спеки, організм пристосовується, активізуючи системи охолодження, взимку - активізуючи системи вироблення тепла. Шкіра містить багато холодових рецепторів - в 12-15 разів більше, ніж теплових. Наприклад, на 1 квадратний сантиметр шкіри перебуває близько 100 больових нервових закінчень, 12-15 холодових нервових закінчень і 1-2 теплові точки. Тому шкіра більш чутлива до холоду, і так важлива її роль в загартовуванні організму. Водні процедури - найбільш інтенсивні з гартують. т.к. вода має теплопровідність в 28 разів більшою, ніж повітря. Головним фактором загартовування є температура води. До того ж обливання, душ і купання надають ще й механічний вплив. Грають роль і розчинені у воді мінеральні солі, гази і рідини. Навіть просте умивання особи є закаливающей процедурою. Спочатку обличчя і вуха потрібно обмивати теплою водою, а потім споліскувати холодною. Еволюційно людина краще пристосовується до холоду. Це можна простежити на маленьких дітей - вони легше переносять зниження температури на 3-5 ° С, але зате підвищення її навіть на 1 ° С збільшує ризик захворювань. Людина гартується круглий рік вимушено, в силу
обставин: дощі, холодний вітер, сувора зима ...
Різкі коливання температури від -20 ° С на вулиці до +20 ° С в приміщенні здійснюють своєрідний термомасажу кровоносних судин: на холоді їх просвіт зменшується, а в теплі - збільшується. Систематичні обливання і купання в холодній воді є потужним стимулятором життєвих сил і джерелом бадьорості. Вода має високу теплоємність, тому є самим потужним і швидким закаливающим фактором. Холодні вмивання, обтирання, обгортання, обливання, душі, ванни і т.п. чудово тренують всі системи організму, зміцнюючи їх. Початківцям загартовування потрібно привчити себе мити обличчя і руки холодною водою, а також полоскати горло і обливати ноги. Холод очищає, відкриває канали на сприйняття високочастотних вібрацій, відновлює порушене протягом енергій, усуває їх дефіцит. Особливо поліпшується кровообіг мозку, серця і нирок. Загартовування служить не тільки профілактичним засобом інфекційних захворювань, а й нормалізує порушені функції організму, в першу чергу, діяльність серцево-судинної, нервової систем і психіки.
Принципи загартовування
1. Поступово або ударно. Якщо порушена система терморегуляції, що супроводжується сумнівами в стані здоров'я, витривалості, страхами перед відкритими кватирками і мокрому взуттям, то необхідно дотримуватися поступовість у загартовуванні. Поступовість полягає в збільшенні дозування процедур, які починаються з невеликих доз і найпростіших форм. Поступово потрібно збільшувати час впливу закаливающих чинників і переходити до процедур більш сильного впливу. Поступовість зніме побоювання, що холод може нашкодити. При поступовому звикання до холоду процеси йдуть м'яко і без ускладнень.
При нетерплячому характері, надлишку сил, відчутті нудьги від слова "поступово", фанатичному прагненні якомога швидше оздоровитися підійде ударне загартовування. При ударному загартовуванні організм відчуває за короткий час сильний вплив холоду. При такому методі система саморегуляції дуже швидко включається на всю міць. Гормони зі шкіри та наднирників спрямовуються у внутрішні органи і м'язи, виробляючи відчутні перетворення. Звичайно, при цьому може початися форсована очищення від шлаків у вигляді нежиті та кашлю, але необхідно пам'ятати, що це стан тимчасовий, корисне і прискорює оздоровчий процес.
2. Систематично. Крім впливу на організм природних факторів, потрібно привчати себе до регулярного виконання закаливающих процедур, ноші-
нію більш легкого одягу, ходьбі босоніж в приміщенні, умиванню і обливання холодною водою і т.п. При регулярних процедурах кожне наступне вплив підсилює і зміцнює попереднє, за рахунок чого і відбувається зміна реакцій організму на зовнішні подразнення. Тривалі перерви в загартовуванні ведуть до послаблення або повної втрати придбаних захисних реакцій. Зазвичай через 2-3 тижні після припинення процедур стійкість організму до фактора, що гартує знижується.
3. Індивідуально. Вибирати дозування та форми проведення гартують необхідно з урахуванням індивідуальних особливостей людини (вік, стан здоров'я тощо). Це необхідно тому, що реакція організму на загартовуючі процедури у різних людей неоднакова. Люди, слабо розвинені фізично або перенесли недавно яке-небудь захворювання, набагато чутливіші до впливу зовнішніх факторів. У людей старшого віку і дітей також є свої особливості.
4. Адекватно. У загартовуванні дотримуватися цього принципу просто необхідно. Навіть при прекрасному відчутті себе на морозі в трусах і майці не варто розгулювати по вулицях у такому вбранні, лякаючи перехожих. А також не треба доводити себе до опіків при прийомі сонячних ванн і втрати чутливості при загартовуванні холодом. Не впадайте в крайності!
5. Різноманітно. Використовувати різні способи загартовування: повітряні і сонячні ванни; купання під душем і у водоймах; ходіння босоніж по землі і по снігу; лазні тощо
Різноманітність засобів і форм гартують забезпечує всебічний загартовування. Стійкість організму підвищується тільки до того подразника, дії якого він багаторазово піддавався. Наприклад, повторне дію холоду викликає підвищення стійкості тільки до холоду, повторне дію тепла - тільки до тепла. Тому всебічне загартовування здійснюється в тому випадку, коли на організм систематично діє комплекс різноманітних факторів, що, наприклад, відбувається при купанні у відкритих водоймах.
6. Активно. Ефективність загартовування збільшується, якщо проводити його в активному режимі, тобто виконуючи під час процедур які-небудь вправи або м'язову роботу. Наприклад, при загартовуванні холодом фізичні вправи покривають тепловіддачу за рахунок посиленої теплопродукції, що дозволяє швидше нарощувати інтенсивність холодового подразника, ніж при пасивному режимі. Тому заняття такими видами спорту, як плавання, лижі, ковзани, легка атлетика, туризм дають високий ефект, що гартує.
7. Сполучуваність. Поєднання загальних і місцевих процедур в значній мірі підвищує стійкість організму до несприятливих зовнішніх чинників. При загальних процедурах загартовуванню піддається вся поверхня тіла, при місцевих - окремі ділянки. Місцеві процедури надають менш сильний вплив, ніж загальні, але якщо
впливати на найбільш чутливі до охолодження ділянки тіла: ступні, горло, шию та ін - то можна досягти хорошого закаливающего ефекту.
8. Контрольовано. У процесі загартовування необхідний постійний самоконтроль. Показниками правильного загартовування та її позитивних факторів є міцний сон, хороший апетит, підвищена працездатність, бадьоре самопочуття, позитивні емоції і т.п.
9. Позитивно. Всі гартують процедури набагато ефективніше проходять і впливають на організм, якщо вони здійснюються на тлі позитивних емоцій і активного бажання займатися загартовуванням.
Баранова Світлана Василівна. Зміцнення організму
це не дуже цікаво
но корисне
Дякую,дуже цікава стаття, особливо для людини яка займається обливанням.Адже здоровя найголовніше в житті!!
Інформація мені дуже сподобалася . У тексті все чітко і зрозуміло викладено. ДЯКУЮ За КОРИСНУ ІНФОРМАЦІЮ!!!!!!!!!!!!!
довольно интересно для реферата само то
Спасибо