Флебіт
Це запалення стінки вени. Розвитку флебіту сприяють інфекції, наявність вогнища запалення безпосередньо поруч з веною.
Це захворювання може розвинутися в результаті внутрішньовенної ін'єкції після використання внутрішньовенного катетера, прийому деяких лікарських препаратів і ін
Гнійний тромбофлебіт становить загрозу для життя і вимагає негайної лікарської допомоги. Існує два основних види флебіту: тромбофлебіт глибоких вен і флебіт поверхневих вен (або просто флебіт). По ходу вени відзначається почервоніння, а при пальпації під пальцями відчувається щільний болючий тяж, навколишні тканини трохи набряклі. Загальний стан звичайно не змінюється. При розвитку гнійної інфекції підвищується температура тіла, порушується функція ураженої кінцівки.
Для профілактики флебіту необхідно дотримуватися руховий режим, відмовитися від куріння, правильно харчуватися. Під час вагітності обов'язково спостереження у акушера-гінеколога, який помітить початкові прояви захворювання і допоможе запобігти ускладнення.
Лікувальна гімнастика
При флебіті лікувальну гімнастику рекомендується виконувати 1 раз на день по 15-20 хвилин. Початкове положення: лежачи на спині. Руки покласти на пояс. Ноги розвести в сторони, ковзаючи п'ятами по підлозі, повернутися у вихідне положення. Повторити 6-8 разів.
Згинати по черзі ноги в колінах, ковзаючи п'ятами по килимку. Коліна розгинати повністю. Повторити 8-10 разів.
Початкове положення: лежачи на боці, одна рука під головою, інша впирається в підлогу на рівні грудей. Підняти пряму ногу з великою напругою. Повторити 10-15 разів. Винести пряму ногу вперед, носок потягнути на себе. Повторити 10-15 разів.
Ногу підняти, приєднати до неї ногу, що лежить на підлозі, - утворюється кут між підлогою та ногами. Потім повернути ноги у вихідне положення. Повторити 10-15 разів. Те ж саме проробити, лежачи на іншому боці. Підняти прямі ноги в сторону. Повторити 15-20 разів.
Те ж саме проробити, лежачи на іншому боці. Підтягти ноги до грудей, зіщулившись у грудочку, затриматися в такому положенні на 15-20 секунд. Потім повернутися у вихідне положення. Повторити 10 разів за 2-3 підходи.
Початкове положення: лежачи на животі. Руки покласти на стегна, пальці стиснути в замок. Підняти голову і плечі і утримувати їх у такому положенні 2-3 секунди. Повернутися у вихідне положення. Різко не прогинатися! Повторити вправу 5-6 разів.
Руки покласти на в замок. Піднімати по Вправу повторити стегна, пальці стиснути черзі прямі ноги. 6-8 разів.
Підняти верхню частину тулуба і зробити кілька плавальних рухів руками, розводячи їх в сторони. Повторити 6-7 разів.
Лягти на бік, покласти голову на зігнуту в лікті руку. Підняти ногу вгору. Опускаючи ногу, розслабити м'язи. Повторити 8-10 разів.
Одночасно і по черзі виконати згинання ніг у колінному і гомілковостопному суглобі. Початкове положення: сидячи на стільці. При виконанні вправи на згинання ніг у колінному суглобі слід намагатися п'ятою торкнутися сідниць. Покласти ліву ногу на праву і кілька разів підняти праву ногу якомога вище. Потім те саме зробити лівою ногою. Вправа виконати 10 разів.
Обидві ступні поставити на п'яти, а потім перекочували рухом перемістити тяжкість ніг на шкарпетки. Повторити вправу 10-12 разів.
Закинути одну ногу на іншу. Обертати ступень верхньої ноги за годинниковою стрілкою. Повторити вправу кожною ногою 10 разів.
Виконати розвороти стоп спочатку сидячи на стільці, потім стоячи. Стопи слід розгортати перпендикулярно один одному: спочатку п'ята до п'яти, потім носок до шкарпетки. Вправу виконувати протягом 2-3 хвилин. Сидячи на стільці, піднятися на ноги, спираючись на зовнішні краї стоп. При підйомі з підлоги можна допомагати собі руками. Виконати 10 разів.
Підняти ліву ногу над правою, потім зробити обертання лівою ногою, описуючи коло за годинниковою стрілкою. Виконати вправу кожною ногою по 5 разів на одну, а потім в іншу сторону. Початкове положення: стоячи. Ноги поставити на ширину плечей, руки - на пояс. Потім встати на внутрішні сторони стоп, на зовнішні сторони, на носочки і на п'яти. У таких положеннях по черзі пройтися по кімнаті протягом 2-3 хвилин. Якщо вправа відразу не виходить, спочатку можна допомагати руками. Встати на носки, зробити перемінанія з ноги на ногу. Вправу виконувати протягом 30 секунд. Повернутися обличчям до спинки стільця, спертися на неї обома руками. Поперемінно виконувати махи тому. Повторити 10 разів. Пальці ступень із силою стиснути, потім із силою розчепірити 10 разів. Виконати ходьбу на місці, при цьому слід намагатися якомога вище піднімати коліна. Вправу виконувати протягом 1 хвилини.