Хронічна венозна недостатність

Хронічна венозна недостатність - це утруднення венозного відтоку, яке викликає патологічний стан. Венозна недостатність розвивається у всіх людей з варикозною хворобою та іншими захворюваннями вен і розділяється на ряд послідовних стадій.

I стадія На самому початку захворювання відзначається поява одиничних вузликів розширених вен, які доставляють особливих турбот, але іноді можуть боліти. Нерідко відзначається тяжкість і набряклість ніг до вечора. У цій стадії варикозної хвороби своєчасна УЗД-діагностика дозволяє виявити недостатній клапан.
II стадія На цій стадії відбувається збільшення кількості варикозних вен. Хвороба повільно, але безперервно прогресує. Якщо перші варикозні вени з'явилися нижче коліна, то захворювання буде значно швидше розвиватися. Хворих турбує важкість у ногах, набряки, іноді нічні судоми. У спекотну пору року можливий розвиток тромбофлебіту.
III стадія Якщо хвороба не зупинена, то поступово розвивається III стадія венозної недостатності. Набряки стають постійними, шкіра в області щиколотки стає темною, постійно турбує важкість у ногах, яка може зберігатися навіть після нічного відпочинку. Нерідко розвиваються тромбофлебіти варикозних вен і шкірні запалення, екзема та дерматит. Застосування мазей від варикозу і п'явок на цій стадії нерідко призводить до подразнення шкіри з розвитком варикозного дерматиту і навіть трофічних виразок. На III стадії, якщо не було тромбофлебітів і вени ще прохідні, можна вилікувати варикозну хворобу без операції за допомогою лазерної коагуляції та ультразвукової склеротерапії.
IV стадія Заключною стадією розвитку варикозної хвороби є поява трофічних виразок. Це найбільш важке ускладнення, яке змушує хворого шукати допомоги. Ці виразки без усунення причини гояться роками і з'являються знову, однак після усунення венозного застою вони гояться за лічені тижні і не виникають знову.

Лікувальна гімнастика при хронічної венозної недостатності

Порушення відтоку крові в ногах виникають при різних захворюваннях венозної системи (варикозна хвороба, тромбози, тромбофлебіти, вроджені хвороби вен та ін.) Регулярне виконання комплексу лікувально-профілактичних вправ допоможе зменшити прояви венозної недостатності в нижніх кінцівках, сповільнить прогресування захворювання і знизить ризик розвитку різноманітних, нерідко небезпечних для життя ускладнень.

Початкове положення: лежачи на спині. Глибоко і рівномірно дихаючи, слід полежати, розслабившись, із закритими очима. При цьому рекомендується покласти кілька подушок під ноги так, щоб вони виявилися піднятими під кутом 15-20 °. Лежачи на спині і рівномірно дихаючи, необхідно працювати ногами так, як би крутячи педалі велосипеда. Лежачи на спині з витягнутими ногами, зробити глибокий вдих. На видиху зігнути праву ногу, підтягнувши коліна до грудей. Вдихаючи, випрямити ногу вертикально вгору. Видихаючи, опустити її. По черзі повторити цю вправу кожною ногою. Лежачи на спині, руки покласти уздовж тулуба, підняти ноги вертикально вгору. Покрутити одночасно обома стопами всередину, потім назовні. Розташувати руки вздовж тулуба, рівномірно дихаючи, поперемінно схрестити ноги, чергуючи їх. Зігнути ноги в колінах, не відриваючи стоп від підлоги. Руки покласти на стегна. Повільно вдихаючи, підняти голову і тулуб. Руки при цьому повинні ковзати до колін. Повільно видихаючи, повернутися у вихідне положення. Руки покласти вздовж тулуба, ноги підняти під кутом 15-20 °, між стопами затиснути невелику подушку. Повільно вдихаючи, прогнутися в попереку, відірвавши сідниці від підлоги. Повільно видихаючи, повернутися у вихідне положення. Ноги підняти під кутом 15-20 °. Зігнути праву ногу, підтягнути коліно до грудей. При цьому руками щільно обхопити стопу. Повільно випрямити ногу вертикально вгору. Руками щільно обхопити ногу. Повільно опустити ногу, руки повинні ковзати по стегну. Вправу повторити іншою ногою. Тривалість курсу гімнастики не повинна бути менше 10-15 хвилин.

Початкове положення: сидячи на стільці. Ноги разом, руки уздовж тіла. Виконати почергове підняття ніг, злегка зігнуті в колінах. Повторити 8 разів. Покласти перед собою на підлогу хустку. Піднімати його, по черзі затискаючи пальцями лівої і правої ноги. Повторити 5 разів.

Виконати почергово піднімання ніг з обертальним рухом у колінному суглобі. Повторити 8 разів.

Встати зі стільця і ​​побігати на місці протягом 1 хвилини, потім виконати потягування всім тілом, піднімаючи руки вгору і встаючи на носки. Покласти праву ногу на ліву, підняти ліву ногу якнайвище. Потім виконати вправу, помінявши положення ніг. Повторити 7 разів.

Поставити ноги разом, ступні - на п'яти, потім перекочували рухом перемістити акцент на носкі.Повторіть 8 разів.

Покласти праву ногу на ліву. Обертати ступень правої ноги за годинниковою стрілкою, потім поміняти ноги. Повторити 10 разів.

Витягнути прямі ноги вперед, звести разом. Витягнути шкарпетки з зусиллям, намагаючись дістати до підлоги, потім так само з зусиллям зігнути стопу. Повторити 10 разів. Витягнути прямі ноги вперед. Виконати згинання та розгинання пальців ніг. Можна кожною ногою окремо, потім одночасно. Повторити 10 разів. Великим пальцем правої ноги повільно провести по гомілки лівої ноги від ступні до коліна, потім зробити те ж п'ятою. Виконати вправу іншою ногою. Повторити 10 разів.

Поставити ноги на відстані 15 см один від одного, покласти перед собою на підлогу невеликий предмет. Пальцями обох ніг захопити його і, злегка піднявши над підлогою, постаратися утримувати кілька секунд, потім відпустити. Повторити вправу 5 разів.

Початкове положення: стоячи за стільцем. Звести ноги разом, виконати почергове струшування правою ногою, потім лівою. Повторити 10 разів.

Ноги звести разом, піднятися на носки, спираючись руками на спинку стільця, потім опуститися. Повторити 10 разів.

Не відриваючи п'ять від підлоги, виконати 5 присідань. Спираючись на спинку стільця, зробити 10 стрибків на носках. Поставити ноги разом, руками можна спиратися на спинку стільця. Піднятися на носки, витягнувшись усім тілом, потім опуститися на ступні і встати на п'яти. Повторити 6 разів.

Встати боком до стільця, однією рукою спираючись на спинку, підняти ногу, зігнуту в коліні, як можна вище, потім опустити. Повторити 5 разів.

Виконати вправу іншою ногою. Тримаючись однією рукою за спинку стільця, підняти витягнуту ногу якомога вище, потім опустити. Повторити 5 разів. Потім виконати вправу іншою ногою. Встати боком до спинки стільця і, тримаючись за неї однією рукою, зробити 10 присідань, не відриваючи п'ять від підлоги. Потім виконати 5 присідань на носках. Побігати на місці протягом 1 хвилини, поступово переходячи на ходьбу на місці.

Коментарі

ВВЕРХ