Комплексне лікування гельмінтозів і протозойних інфекцій з застосуванням біологічно активних добавок компанії «АРТ ЛАЙФ».
Т.М. Кікнадзе, А.А. Солодилова, Медичний центр корекції харчування, м. Красноярськ
Опісторхоз
Гельмінтози - найпоширеніші хвороби в усьому світі. У Росії останнім часом відзначається чітка тенденція до зростання захворюваності. Особливе місце серед паразитарних захворювань займає опісторхоз, який щороку вражає понад 80 тисяч осіб. Однак внаслідок неповного виявлення хворих та хронічного перебігу захворювання справжнє число уражених описторхозом орієнтовно становить 1,5 млн осіб.
Опісторхоз є найбільш поширеним гельмінтозом Красноярського краю. Наприклад (дані КрасГМА, професор Миколаєва М.М.), захворюваність за останні 15 років по Красноярському краю зросла в 14,5 разів, по Ачинського району - в 43 рази на 100 тисяч населення.
Опісторхоз, або хвороба Виноградова (1895 р.. Професор Томського університету)-гельмінтоз, що вражає переважно гепатобіліарну систему і підшлункову залозу, що відрізняється тривалим перебігом, що протікає з частими загостреннями, що провокує виникнення первинного раку печінки та підшлункової залози.
Збудниками опісторхозу є Opistorchus felineus. Опісторхи відносяться до класу сисунів, типу плоских хробаків, мають плоске тіло завдовжки 4-13 мм і шириною 1-3,5 мм з присосками, харчуються кров'ю. Проміжним господарем є прісноводний молюск. Додаткові господарі - риби сімейства коропових (язь, чебак, ялець та ін.) У стадії статевої зрілості опісторхи паразитують у внутрішньо-і позапечінкових жовчних протоках, в жовчному міхурі, протоках підшлункової залози людини, кішки, собаки, лисиці, песця та ін В організмі людини паразит живе 20-40 років.
Опісторхоз є природно-осередковою хворобою. Зустрічається у населення басейнів Обі, Іртиша, Ками, Дніпра, Волги, Дону, Дінця, Північної Двіни, Німану, Єнісею. Зараження людини відбувається при вживанні в їжу сирої, замороженої (строганина), недостатньо прожареної і слабо просоленої риби з личинками гельмінта. В одному язе може бути до 200 тисяч личинок. Личинки опісторхів при вступі зі з'їденої рибою в кишечник людини виходять з навколишніх оболонок і за загальним жовчному протоку проникають у печінку, підшлункову залозу, де через місяць починають відкладати яйця.
Основну роль у патогенезі опісторхозу грають:
- Алергічні реакції (особливо виражені в ранній фазі хвороби), які виникають в результаті виділення гельмінтами продуктів їх обміну речовин;
- Механічна дія гельмінтів, яке полягає у пошкодженні стінок жовчних і панкреатичних проток, жовчного міхура присосками паразита. Скупчення паразитів обумовлює уповільнення струму жовчі і секрету підшлункової залози;
- Нервово-рефлекторні впливу за допомогою подразнення гельмінтами нервових елементів проток, в результаті чого виникають патологічні нервові імпульси, що передаються, перш за все на шлунок і дванадцятипалу кишку (ДПК); - залозиста проліферація епітелію жовчних і панкреатичних проток, яку слід розглядати як передраковий стан. У хворих опісторхозу, як показує аналіз, завжди виявляється проліферативний холангіт, фолікуліт підшлункової залози, часто виникає дискінезія жовчних шляхів, рідше холецистит та гепатит, звичайний хронічний панкреатит; у деяких хворих розвивається зоопаразітарний цироз печінки, який відрізняється доброкачественностью течії, іноді розвивається міокардит, може бути ураження нирок. У 10% хворих опісторхоз протікає в прихованій формі. Численними дослідженнями доведено зв'язок опісторхозу з пухлинами гепатобіліарної системи. У Росії найбільша частота первинного раку печінки відзначено в Об-іртишських басейні. Відзначено зв'язок опісторхозу з виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки. Комплексна терапія опісторхозу із застосуванням біологічно активних добавок до їжі (БАД) В даний час препаратом вибору для лікування опісторхозу є більтріцід (Biltricide, Praziguantel, Azinox), який випускається в таблетках по 600 мг. Кожна таблетка має насічки для зручності дозування з розрахунку 50-70 мг на 1 кг маси тіла на весь курс.
Спочатку проводиться підготовчий курс від 2-3 до 6-8 тижнів, залежно від стану пацієнта, з метою поліпшення функцій органів шлунково-кишкового тракту, захисту слизових оболонок, печінки, підшлункової залози.
Нами призначалися біологічно активні добавки до їжі компанії АРТ ЛАЙФ: ГРІН СТАР, котячий кіготь (по 1 капсулі 2 рази на день); АБІТЕЛЬ по 1 десертній ложці на 1 склянку води, по 1 / 3 склянки 3 рази на день за 30 хв до їди .
Призначалися також біологічно активні добавки ГАСТРОКАЛМ (по 1-2 таблетки 2 рази на день за 20 хвилин до їжі) і ЕССЕНЦІАЛ ОЙЛ (по 1-2 капсули в день за 30 хвилин до їжі).
Прийом більтріціда призначається о 22.00, 2.00 та 6.00 годин (курсова доза ділиться на 3 прийоми). У перший день о 22.50 після легкої вечері (кисіль 100-200 мг, хліб 50-100 г, молоко) приймається 2 таблетки (не розжовуючи!); О 2 годині ночі з шматочком хліба і 1 / 2 склянки солодкого чаю ще 1 таблетка. У другий день, о 6 годині ранку - 1 таблетка більтріціда; о 8 годині ранку - тюбаж (сліпе зондування); о 22 годині - 2 таблетки; о 2 годині ночі - 1 таблетка. На третій день о 6 годині ранку - 1 таблетка; о 8 годині ранку знову тюбаж з мінеральною сіллю озера Шира - 1 чайна ложка на 1 склянку теплої кип'яченої води 40 ° С, випити натщесерце, лягти на правий бік на грілку на 1-1, 5 години. Обов'язково простежити, щоб щодня був стілець. Кількість випивається рідини збільшити на 0,5-1 літр.
Призначення ентеросорбентів, ферментів, гепатопротекторів і еубіотиків доцільно з четвертого дня. Загальні рекомендації по дієтотерапії опісторхозу з використанням БАД:
- Дієта: протягом 2-3 місяців виключаються смажена, жирна, гостра їжа; рекомендується рясний прийом рідини (лікувальні ягідні соки - чорниця, лохина, журавлина, обліпиха, овочеві соки), кисломолочні продукти, висівки, сирі і варені овочі;
- Тюбажі з сіллю озера Шира 2-3 рази на тиждень протягом 1-1,5 місяців;
- Гепатопротектор ХЕПАР ФОРМУЛА по 1 таблетці 2 рази на день, ЛЕЦИТИН (по 1 чайній ложці 3 рази на день з їжею) на 15-30 днів;
- Відвар жовчогінних трав від 150 до 400 мл на день залежно від віку та маси тіла, пити теплим, за 30 хвилин до їжі;
- Спазмолітики, но-шпа, тіфен по 1/2-1 таблетці 2 рази на день;
- Ентеросорбенти Токсфайтер або ФІТОСОРБОВІТ через 1-2 дні після прийому біл'тріціда по '/ 2-1 чайній ложці 2 рази на день протягом 3-4 тижнів. При прийомі ентеросорбентів рекомендується посилити водний режим до 2-2,5 літрів на добу;
- При необхідності додатково можуть бути призначені КОМПЛЕКС ФЕРМЕНТІВ ПЛЮС (по 1-2 таблетки 3 рази на день з їдою протягом 10-20 днів); СКІН ЛАЙН (БАД з антигістамінну дію) дорослим по 2 таблетки 2 рази на день, дітям від 1 до 3 таблеток на день;
- ДІСКАВЕРІ Чарівність або ДІСКАВЕРІ СИЛА або ДІСКАВЕРІ Відмінник - по 1 таблетці 3 рази на день, 10 днів;
- Протягом першого року після лікування опісторхозу рекомендуються повторні курси прийому ентеросорбентів, гепатопротекторів, імуностимулюючих БАД щокварталу.
Оцінка ефективності лікування проводиться через 1, 3, 6 і 12 місяців після проведення першого курсу.
Більтріцід не призначається: при гострих захворюваннях печінки, нирок; серцево-судинної недостатності; при вагітності (всі терміни!); При свіжих виразках шлунково-кишкового тракту (ШКТ).
Аскаридоз
Аскаридоз - гельмінтоз з групи нематодозів. Збудник - круглий гельмінт-аскарида. Довжина самки від 25 до 40 см, самця - від 15 до 25 см. Дорослі аскариди живуть в тонкій кишці, де самки відкладають щоденно до 200 тисяч яєць. Людина є єдиним джерелом інвазії. При попаданні зрілих яєць в кишечник личинки звільняються від яєчних оболонок і впроваджуються в капіляри стінки кишки, по яких потрапляють у мале коло кровообігу, потім в повітроносні шляхи, далі досягають порожнини рота і знову потрапляють у тонку кишку, де розвиваються в дорослих паразитів. Живуть аскариди близько року. Ступінь зараження аскаридозом в Росії вкрай висока. Личинки аскарид сенсибілізує організм продуктами свого обміну і розпаду, а також механічно ушкоджують стінки судин і тканини під час міграції. Дорослі аскариди надають токсичну дію на організм, можуть викликати механічне пошкодження кишкової стінки, а при інтенсивній інвазії - обтурацію просвіту кишки і механічну кишкову непрохідність.
Іноді аскаридоз є причиною виникнення бронхіту і бронхіальної астми, інфільтратів легенів, абсцесів печінки, холангітів, панкреатитів.
Комплексна терапія аскаридозу із застосуванням БАД
До призначення специфічних препаратів типу вермокс, піперазин, декарис і т.п. вдаємося у випадках неефективності нутрицевтиків, що буває вкрай рідко, а також при обмежених фінансових можливостях пацієнтів.
Рекомендується:
1. Токсфайтер по '/ 2-1 чайній ложці 2-3 рази на день з великою кількістю рідини або ФІТОСОРБОВІТ по 1 чайній ложці 2 рази в день, 15 днів. Аскариди, як правило, виходять у перші 3-5 днів.
2. Котячий Кіготь від 500-1500 мг на добу (посилює глистогінний ефект Токсфайтер і стимулює імунітет). Відновний курс. ГРІН СТАР по 1 капсулі 2 рази на день або ГАСТРОКАЛМ по 1 таблетці 2 рази на день протягом 1 місяця. При невротизації: ДУС ЗНАЙТИ по 1 капсулі на ніч, ЛЕЦИТИН по 1 чайній ложці (дозу можна збільшити до 1 столової ложки) на день. За свідченнями: КОМПЛЕКС ФЕРМЕНТІВ ПЛЮС по 1/2-1 таблетці 2 рази на день з їдою; гепатопротектор ХЕПАР ФОРМУЛА протягом 15-30 днів.
Профілактичні курси: 2-3 рази на рік курс ентеросорбентів (обов'язково в літній час, взимку і навесні), ГРІН СТАР, котячий кіготь.
Ентеробіоз
Ентеробіоз - гельмінтоз, збудником якого є гострики. Це сірувато-білий круглий гельмінт до 12 мм довжиною. Гострики паразитують у нижньому відділі тонкого і товстого кишечника, активно виходять із заднього проходу. Можливо заповзання гостриків в червоподібний відросток (апендикс), жіночі статеві органи.
Тривалість життя гостриків 28-56 днів.
Основний симптом - свербіння в області заднього проходу по ночах, що триває кілька днів і повторюється через 3-4 тижні. Нерідкі головні болі, нудота, втрата апетиту, біль у животі, погіршення пам'яті. Гострики можуть сприяти виникненню тріщин, дерматиту, абсцесу та екземи в області заднього проходу, промежини, статевих органів, вульвовагинита, пієлоциститах, нічного нетримання сечі.
Гострики надають механічне, токсичне і алергічне вплив на організм, сприяють запальним процесам в кишечнику, періанальної області, статевих органах (особливо у дівчаток і жінок), сечовивідних шляхах.
Зараження відбувається при проковтуванні яєць паразита, що потрапили на руки при контакті з хворим, а також з предметами побуту, забрудненими фекаліями (нічними горщиками, стільчиками і пр.) і стінками вбиралень.
Для попередження аутоінвазіі (коли людина сама від себе заражається повторно) рекомендується носіння щільно облягають трусів чи рейтузи з гумкою, прасування їх і постільної білизни гарячою праскою.
Для боротьби з сверблячкою і з метою механічного видалення гостриків і слизу вставляти на ніч у задній прохід вату, робити клізми з АБІТЕЛЕМ (1 чайна ложка на 250 мл води), а також молочно-часникові клізми протягом 2 тижнів.
При недостатній ефективності перерахованих вище заходів лікування ентеробіозу проводять нутрицевтиків, як і при аскаридозі.
Лямбліоз
Збудник відноситься до найпростіших. Існує у вигляді вегетативної і цистного форм, розміри яких мікроскопічно. Вегетативні форми паразитують у тонкому кишечнику, спускаються в товсту кишку, утворюючи цисти, які виділяються з калом у зовнішнє середовище. Джерелом інфекції є тільки людина, інвазірованний лямбліями. Передача інфекції відбувається фекально-оральним шляхом. Більшість епідеміологічних спалахів лямбліозу носять водний характер. Передача може здійснюватися і через харчові продукти, на яких цисти лямблій зберігають життєздатність до 2 діб, в сирій воді - до 30 діб. Для розвитку лямбліозу достатньо проковтнути 10 цист.
Поширеність лямбліозу в Росії - 70%. За оцінкою ВООЗ, він належить до числа паразитарних захворювань, які є проблемою номер один суспільної охорони здоров'я. Серед дітей дошкільних установ інвазування істотно вище.
Вегетативні форми можуть існувати тільки на поверхні слизової оболонки верхнього відділу тонкої кишки, порушуючи при цьому пристінкових травлення, блокуючи роботу слизової оболонки тонкої кишки. Може спостерігатися посилення розмноження бактерій і дріжджових клітин, що в подальшому призводить до порушення функцій жовчовивідних шляхів і підшлункової залози.
Клінічні прояви лямбліозу багато в чому обумовлені погіршенням всмоктування, особливо жирів і вуглеводів, зниженням активності ферментів, абсорбції вітамінів (В12, С і т.д.). У жовчовивідних шляхах лямблії існувати не можуть (жовч їх вбиває), тому вони не можуть бути причиною важких уражень печінки, жовчного міхура і найчастіше зумовлюють рефлекторну дискінезію жовчовивідних шляхів.
Вважається, що 90% городян страждають лямбліоз. У більшої частини інвазованих людей лямбліоз протікає латентно. При поєднанні носійства лямблій з якими-небудь захворюваннями, масивної інвазією, в осіб з імунодефіцитом лямбліоз протікає значно важче, частіше наступають рецидиви і повторне інфікування.
При латентних формах лямбліозу рекомендується:
1. Ентеросорбенти фірми АРТ ЛАЙФ Токсфайтер протягом 2-3 тижнів (по 2 капсули 2 рази на день за 30-40 хвилин до їжі) або ФІТОСОРБОВІТ по 1 таблетці (1 чайній ложці) 2 рази на день натщесерце.
2. Відвар жовчогінних трав по 1 / 2 склянки 2-3 рази на день протягом 10 днів.
3. Березовий дьоготь за схемою: у перший день 4 краплі і потім щодня збільшувати дозу на 1 краплю і довести до 14 (розрахунок на дорослу людину вагою 50-70 кг), потім у зворотному порядку зменшення дози щодня на 1 краплю (до 4 крапель).
4. Тюбажі з мінеральною водою озера Шира 2 рази на тиждень протягом 1 місяця (1 / 2 чайної ложки розчинити в 1 / 2 склянки теплої води; випити солоний розчин натще і лягти на правий бік з теплою грілкою на 30-60 хвилин). Через 3 тижні почати прийом ГРІН СТАР або ДІСКАВЕРІ Чарівність або ДІСКАВЕРІ СИЛА або ДІСКАВЕРІ ВІДМІННИКОМ по 1 капсулі (по 1 таблетці) 2 рази на день до їди, у першій половині дня, протягом 1 місяця.
Протягом року необхідні повторні профілактичні курси ентеросорбентів в поєднанні з тюбажа щокварталу за 15-20 днів. У зимово-весняний період рекомендуються ГРІН СТАР, котячий кіготь або ДІСКАВЕРІ чарівність.
При масивній інвазії, тяжкому перебігу лямбліозу в осіб з імунодефіцитними станами рекомендується:
1. Підготовчий курс - призначення наступних БАД: котячий кіготь, ГРІН СТАР, ДІСКАВЕРІ Чарівність або СУПЕР Шілд протягом 2-4 тижнів. У цей період рекомендується додаткова санація усіх осередків інфекції (видалення всіх каріозних вогнищ, промивання лакун мигдаликів при хронічному гнійному тонзиліті і т.п.).
2. Лікувальний курс: специфічним препаратом для лікування лямбліозу є тіберал. Дорослим і дітям з масою тіла понад 35 кг призначається 3 таблетки одноразово після вечері. При хронічних, часто рецидивуючих формах лямбліозу прийом по 1 таблетці 2 рази на день протягом 5 днів. Макмірор (особливо показаний при поєднанні лямбліозу з кандидозом) - дорослим по 2 таблетки 2-3 рази на день протягом 7 днів; дітям по 1 таблетці 2 рази на день. Ноксаджін по 1 таблетці 2 рази на день протягом 5 днів. Зазвичай призначається один із вищевказаних препаратів спільно з наступними БАД фірми АРТ ЛАЙФ:
- Котячий Кіготь по 1 капсулі 2-3 рази на день після їжі протягом 15 днів.
- ГРІН СТАР по 1 капсулі 2 рази на день натщесерце, 15 днів,
- ХЕПАР ФОРМУЛА по 1/2-1 таблетці 2-3 рази на день протягом 15-30 днів.
- Тюбажі (див. вище) протягом 1-1,5 місяців 2-3 рази на тиждень.
Після курсу одного з вищевказаних антибіотиків додається ентеросорбент за звичайною схемою на 3 тижні разом з КОМПЛЕКСОМ ФЕРМЕНТІВ ПЛЮС по 1/2-1 таблетці 2 рази на день з їжею. Необхідний контроль над випорожненням кишечника, рясний прийом рідини, для чого з успіхом можна рекомендувати вітамінно-мінеральні киселі.
3. Відновлювальний етап. БІФІДОБАК по 1 капсулі 2 рази на день протягом 15 днів; ДІСКАВЕРІ Чарівність по I таблетці 2 рази на день у першій половині дня протягом 30 днів, через 15 днів АЦІДОБАК по 1 капсулі 2 рази протягом 15 днів.
Профілактика рецидивів і реінфекцій. Протягом першого року після лікування лямбліозу профілактика повторних заражень успішно забезпечується регулярними курсами ентеросорбентів: через кожні 3 місяці в поєднанні з імунною «корекцією» Котячий Кіготь або ДІСКАВЕРІ чарівність. Наприклад, Токсфайтер по 1 капсулі 2 рази на день натщесерце протягом 1 місяця і СУПЕР Шілд по 1 капсулі 2 рази на день з їдою протягом 15-30 днів. 2 рази на рік бажаний прийом БАД, що поліпшують функцію печінки та підшлункової залози: ХЕПАР ФОРМУЛА по '/ 2-1 таблетці 2 рази на день протягом 1 місяця; КОМПЛЕКС ФЕРМЕНТІВ ПЛЮС по 1/2-1 таблетці 2 рази на день з їжею в протягом 10-15 днів; тюбажі
Амебіаз
Амебіаз (амебна дизентерія) - протозойная хвороба, що характеризується помірно вираженою інтоксикацією, виразковим ураженням кишечника і ускладнюється в деяких випадках абсцесами печінки, головного мозку, ураженням легень та інших органів.
Збудник мікроскопіч, може існувати в трьох формах: вегетативна форма здатна фагоцитувати до 20 і більше еритроцитів (в одній амебі) і зустрічається тільки у хворих людей. Просвітна форма еритроцитів не фагоцитують (виявляється тільки у носіїв амеб). Стадія цисти здатна викликати інфікування. Джерелом зараження є людина. Шлях передачі інфекції
- Оральний (проковтування цист із забрудненою водою та продуктами харчування). Амебіаз широко поширений в багатьох країнах (ураженість дизентерійними амебами в середньому 10%). Характеризується вираженою літньо-осінньої сезонністю.
Зараження відбувається при попаданні цист амеби в нижній відділ тонкої або початковий відділ товстої кишки. Оболонка цисти руйнується, і циста перетворюється на просвітні форму амеби, яка найчастіше зумовлює здорове носійство. При впровадженні в стінку кишки амеба перетворюється на патогенну форму, зумовлює виникнення абсцесів під слизовою оболонкою, які прориваються в просвіт з утворенням виразок слизової переважно сліпої і висхідної областей товстого кишечника. Гематогенним шляхом дизентерійні амеби з кишечника можуть проникати в печінку і інші органи і викликати утворення там абсцесів. Кишковий амебіаз протікає частіше у вигляді повільно прогресуючого захворювання з різноманіттям клінічних проявів. Найбільш характерні діарея (до 5 разів на добу), болі в нижніх відділах кишечнику, тенезми, загальна слабкість, головний біль, субфебрилітет. При тривалому хронічному перебігу розвиваються астенічний синдром, гіпохромна анемія, втрачається апетит. Ефективним специфічним препаратом для лікування кишкових форм амебіазу є інтетрікс по 1 таблетці 3 рази на день протягом 5-7 днів (тіберал по 1 таблетці 2 рази протягом 5 днів на фоні прийому БАД (див. лікування лямбліозу). Через 2-3 тижні після основної терапії необхідно прініматьбіодобавкі фірми АРТ ЛАЙФ:
- БІФІДОБАК по 1 капсулі 2 рази на день натщесерце протягом 30 днів;
- ДІСКАВЕРІ Чарівність по 1 таблетці 2 рази на день (останній прийом не пізніше 18.00) протягом 1 місяця;
- При розвитку анемії - ГРІН СТАР, КОМПЛЕКС З ВІТАМІНОМ «С» протягом 15-30 днів, вітамінно-мінеральні киселі і екстракт ялиці сибірської АБІТЕЛЬ.
За оцінкою ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я), в 1998 році кожна третя смерть викликана інфекційними та паразитарними захворюваннями. Паразити роблять не тільки пряме патологічну дію, але і є причиною алергізації і придушення імунітету.
Встановлено, що гельмінтози призводять до виникнення різноманітних форм набутого імунодефіциту, погіршуючи тим самим епідемічно неблагополучну ситуацію по кишковим дисбактеріозу, вірусних і респіраторних захворювань.
Профілактика паразитарних захворювань включає:
- Дотримання гігієни тіла, одягу, житла, громадської гігієни;
- Соолюденіе гігієни харчування;
- Прийом ентеросорбентів (Токсфайтер, ФІТОСОРБОВІТ тощо), ГРІН СТАР, котячий кіготь 2-3 рази на рік;
- Підтримка нормальної мікрофлори кишечника: БІФІДОБАК, АЦІДОБАК 2-3 місяці на рік; - вітамінотерапія: ДІСКАВЕРІ Чарівність або ДІСКАВЕРІ СИЛА ДІСКАВЕРІ Відмінник, КАЛЬЦІМАКС 2-3 місяці на рік.