Досвід використання БАД ХОЛЕГОН фірми АРТ ЛАЙФ і комплексної терапії опісторхозу.
В.Н. ПАНОВА, В.В. Івін, М.М. НІКОЛАЄВА, Т.П. ЗОРІНА, 20-а клінічна лікарня, м. Красноярськ
Опісторхоз - це природно-вогнищевий біогельмінтози, поширений в районах великих річок Сибіру - Об-іртишських басейні, Новосибірської області, Омську, Томську. Тюмені; в Красноярському краї - це, в основному, басейн річки Чулим (Ачинський р-н). У 1999 році в м. Красноярську зареєстровано 597 випадків вперше виявленого опісторхозу (за даними міськСЕС).
Збудником опісторхозу є сибірська або котяча двуустка Opistorchis felinneus. Зараження відбувається при вживанні в їжу инвазированной сирої, свіжомороженої, слабосоленої, недосмажене або слабопроваренном риби сімейства коропових (язь, щука, сазан, піскар та ін.) Місцем проживання гельмінтів є жовчовивідні шляхи, жовчний міхур, печінка і, рідше, протоки підшлункової залози. Тривалість життя паразитів за відсутності адекватного лікування до 30 років. Патологічний процес при опісторхозу обумовлений, перш за все, алергічних, токсичних і механічним впливом гельмінтів на організм людини. У ранню (гостру) фазу захворювання провідним є розвиток імунопатологічних реакцій першого типу в результаті антигенного впливу метаболітів, що виділяються личинками при їх міграції і дозріванні в жовчовивідних шляхах і протоках підшлункової залози. Виникають генералізовані алергічні реакції з множинними органними ураженнями (печінка, підшлункова залоза, шлунок, легені, серце, нирки). Морфологічні зміни в органах носять неспецифічний характер, що пояснюється імунологічної реакцією тканин на антигенна роздратування. У хронічну фазу опісторхозу, поряд з аллергизацией, основне значення надають механічному дії гельмінтів. Інтенсивність інвазії, великі розміри паразитів, травматизація ними слизової оболонки призводить до обструкції вивідних проток, розвитку діскінетіческіх розладів, запальних захворювань гепатобіліарної системи, дистрофічних змін печінки з розвитком сполучної тканини навколо жовчних проток. Патогенний вплив опісторхів, у тому числі їх токсичну і нервово-рефлекторний вплив, викликає порушення функцій інших органів і систем, в першу чергу шлунково-кишкового тракту, де відзначаються зміни від функціональних розладів до ерозивно-виразкових процесів.
Протягом опісторхозу виділяють гостру і хронічну фази захворювання, нерідко хвороба має первинно-хронічний перебіг. Поряд з виразними клініко-лабораторними проявами, може спостерігатися безсимптомний або субклінічний перебіг захворювання. При цьому єдиними ознаками будуть незначна інтоксикація та еозинофілія. При несвоєчасній діагностиці гостра фаза переходить в хронічну, яка протікає з періодами загострення і ремісії. Для цієї фази характерна виражена органна патологія з боку органів травлення з переважанням ознак ураження гепатобіліарної системи. Розвивається симптоматика дискінезії жовчовивідних шляхів або хронічного холангіту, ангіохолецістіта, гастриту і дуоденіту, панкреатиту, хронічного гепатиту. Нерідко спостерігаються поєднані варіанти. Провідними синдромами є больовий (приступообразні болю у верхній половині живота, частіше в правому підребер'ї та епігастральній ділянці) і диспепсичний (зниження апетиту, нудота, можуть бути сильна блювота, сухість і гіркота в роті). Постійна ознака - гепатомегалія. Часті алергічні прояви. З тривалістю захворювання наростає загальна інтоксикація і астенізація хворого.
Специфічна терапія при опісторхозу проводиться празиквантелом (більтріцід, азінокс, пікітон), який ефективний як в гостру, так і в хронічну стадію хвороби. Препарат призначається в курсовій дозі 40-60 мг / кг в три прийоми через 4 години, бажано вночі (22.00, 2.00, 6.00). Після дегельмінтизації вранці проводиться тюбаж по Демьянову щодня на тлі більтріціда, а потім щотижня протягом 1,5-2 місяців. Лікування здійснюється, як правило, в умовах стаціонару на фоні дієтотерапії із застосуванням жовчогінних, спазмолітичних засобів, гепатопротекторів, при необхідності антигістамінних, а також дезінтоксикаційної терапії. Лікування призначається до і після дегельмінтизації протягом місяця. Однак слід враховувати той факт, що навіть успішна дегельмінтизація опісторхозу не завжди приводить до одужання пацієнта - формуються резидуальні прояви опісторхозу. Найбільш часті з них - хронічний холангіт, дискінезія жовчного міхура та жовчовивідних шляхів з ознаками розростання сполучної тканини навколо жовчних проток. Крім того, ряд хворих мають протипоказання для призначення більтріціда через його токсичності: у 40% хворих, що страждають опісторхозу, виникає необхідність в повторному призначенні більтріціда, що також неприпустимо за вищевказаною причини. Все це ставить нас перед необхідністю пошуку альтернативної терапії опісторхозу і реабілітації хворих після проведеної специфічної терапії. В якості такого засобу нам була запропонована біологічно активна добавка (БАД) ХОЛЕГОН, розроблена і вироблена компанією АРТ ЛАЙФ (м. Томськ). Препарат, основою якого є екстракт з кори осики, створений на основі сибірського сировини.
Експериментальні дослідження показали, що сухий екстракт з кори осики має надійної та високої опісторхоцідност'ю, порівнянної з активністю празиквантелу, і майже в два рази перевищує активність хлоксил. Токсикологічні дослідження свідчать про практичну відсутність токсичності сухого екстракту кори осики, аллергезірующіе властивості відсутні.
Клінічні дослідження достовірно підтверджують, що терапія хронічного опісторхозу сухим екстрактом кори осики ефективна, побічні дії відсутні. Крім того, вплив кори осики забезпечує виражений протизапальний ефект.
Для прискорення виведення фрагментарованних частин паразитів і зменшення токсичного і алергічного впливу на організм препарат збагачений жовчогінну, спазмолітичну і гепатопротекторну фітокомплексом.
М'ята перцева (лист) сприяє відтоку і секреції жовчі, має протизапальну, спазмолітичну, в'яжучим, жовчогінну та протимікробну діями.
Безсмертник піщаний (квіткові кошики) застосовується в медичній практиці при холециститах різної етіології, гепатитах, холангітах. Він збільшує жовчовиділення, зменшує концентрацію жовчних кислот і білірубіну в жовчі, активізує тонус жовчного міхура, стимулює секреторну функцію підшлункової залози і шлунка.
Деревій має виражену протизапальну дію.
Валеріана (корінь з кореневищем) ефективна при підвищеній нервовій збудливості, спастичних болях у шлунку і кишечнику, при безсонні, має спазмолітичну, жовчогінну легким і болезаспокійливу діями.
МКЦ (мікрокристалічна целюлоза) - джерело харчових волокон, отриманих з природної сировини рослинного походження, має здатність сорбувати і виводити з організму токсичні сполуки, регулює перистальтику кишечника, сприяє нормалізації функції шлунково-кишкового тракту.
Дослідження ефективності комплексної біологічно активної добавки ХОЛЕГОН проводилося в гастроентерологічному відділенні Міської клінічної лікарні № 20.
Мета дослідження - можливість використання даного препарату в комплексній терапії опісторхозу. У дослідженні брали участь 15 хворих у віці від 30 до 68 років, чоловіків було 7, жінок 8. Діагноз: хронічний холецистохолангіт опісторхозного генезу. Супутній хронічний панкреатит був у 4 хворих, жировий гепатоз у 1 хворого, лямбліоз у 6 хворих.
Препарат ХОЛЕГОН використовувався в комплексній терапії в період відновного лікування після специфічної терапії опісторхозу більтріцідом в традиційній дозуванні у хворих, що мають резедуальная прояви опісторхозу.
Контрольна група хворих склала 15 осіб з аналогічним діагнозом.
Всі хворі пред'являли скарги на біль і тяжкість у правому підребер'ї, іноді нападів характеру, нудоту, блювоту нерідко, сухість і гіркота в роті, зниження апетиту. У клінічному аналізі крові відзначалося прискорення ШОЕ до 20-25 мм / год, лейкоцитоз до 8-9 тис. У біохімічному аналізі крові спостерігалося незначне підвищення білірубіну до 40 од. При УЗД відзначалися ознаки холециститу, холангіту, в декількох випадках незначна гепатомегалія. В дуоденальному вмісті і при копроовоскопіі ефірформаліновим методом при вступі виявлялися яйця опісторхів.
Усім хворим проводилася специфічна терапія опісторхозу більтріцідом. Призначалися жовчогінні препарати - аллохол, холензим; спазмолітики - платифілін, но-шпа; тюбаж щоденно, а потім 1 раз на тиждень, з метою дезінтоксикації - гемодез внутрішньовенно крапельно 3-4 рази, димедрол або супрастин при алергічних проявах. Крім того, групі досліджуваних хворих призначався препарат ХОЛЕГОН в дозуванні по 2 таблетки 3 рази на день на 7 днів.
У цій групі пацієнтів відзначалося зникнення диспепсичного синдрому та поліпшення апетиту у пацієнтів на 3-5 днів раніше порівняно з контрольною групою. нормалізація клінічного аналізу крові раніше на 3 дні. При контрольному дуоденальному зондуванні і копроовометріі, що проводиться через 4-5 місяців після прийому більтріціда, яйця опісторхів не були виявлені в жодного пацієнта, в той час як в контрольній групі у двох пацієнтів яйця гельмінтів були виявлені знову.
При використанні ХОЛЕГОНА зазначається:
- Посилення жовчовиділення.
- Протизапальний ефект.
- Поліпшення самопочуття пацієнта.
- Швидше зникає больовий і диспепсичний синдроми. Даний препарат можна використовувати:
- У комплексній терапії у хворих описторхозом з проявами холециститу, холангіту після специфічної терапії.
- У випадках резедуальная проявів опісторхозу після успішної дегельмінтизації.
- При необхідності повторної дегельмінтизації або наявності протипоказань для призначення більтріціда - як препарат вибору.
- При холецістохолангіта неопісторхозного генезу.
- При клінічних проявах опісторхозу, наявності так званого «рибного» анамнезу та відсутності лабораторного підтвердження діагнозу опісторхоз.