Клінічна оцінка ефективності біологічно активної добавки фірми АРТ ЛАЙФ СУПЕР Шілд при лікуванні хворих з активним туберкульозом легень.
Е.В. ТОЛКАЧОВ, А.А. ВЕКОВЦЕВ, Відділення фтізіопульмонологіі військового госпіталю, м. Воронеж
Мета дослідження: вивчити ефективність застосування біологічно активних добавок до їжі (БАД), поліпшують функції імунної системи у хворих на туберкульоз легень.
Матеріали та методи. Обстеження та динамічне спостереження протягом 6 місяців за пацієнтами (солдати, сержанти строкової служби) основний (20 хворих) та контрольної (18 хворих) груп, які перебували у відділенні з приводу вперше виявленого туберкульозу легенів.
Результати від проведеного лікування оцінювали за клінічними даними, враховували вагу, показники клінічних аналізів крові, аналізів мокротиння на наявність мікобактерій туберкульозу, дані рентгенотомографія.
Результати. Комплексне лікування хворих з включенням біодобавки СУПЕР ШиЛД призвело до поліпшення загального стану пацієнтів, показників периферичної крові, виразною позитивній динаміці рентгенологічної картини легень і при бронхоскопії, набирання ваги, якнайшвидшому настання абаціллірованія.
Висновок. Отримані дані показали високу ефективність і хорошу переносимість біодобавки СУПЕР Шилд у хворих на туберкульоз легень. Використовуваний продукт відноситься до спеціальних препаратів - біологічно активним добавкам, поліпшує функції імунної системи. СУПЕР Шилд є загальнозміцнюючим комплексним продуктом, який діє на всі ланки різноманітних імунологічних механізмів, покращує функціонування печінки, нейтралізує і виводить з організму токсини.
Біологічно активна добавка СУПЕР Шилд виготовлена на основі відомих в народній медицині рослин: примули вечірньої, золотого кореня, ехінацеї, По д'арко, лимонника китайського, грибів - шиітаки, маітаке, рейши, - які використовуються в країнах Сходу як імунотерапевтичні кошти. За характером імунотерапевтичне дії перераховані вище інгредієнти відносяться до неспецифічних стимуляторів загальної резистентності організму.
Показаннями для їх призначення є млявий перебіг інфекційного процесу; різке зниження показників неспецифічної резистентності хворого - небезпека розвитку вторинної інфекції; застосування з лікувальною метою препаратів з ім-мунодепрессівнимі властивостями.
Імунотерапію при туберкульозному процесі призначають в комплексі з іншими лікарськими засобами (антибіотиками, протитуберкульозними препаратами, кортикостероїдами). Перевагою иммунотерапевтических коштів, одержуваних з рослин, є м'якість і безпеку їх дії, можливість застосування в розпал хвороби і в період реконвалесценції з метою імунокорекції або імунопрофілактики.
Туберкульозна інфекція вважається класичним прикладом поєднання і взаємодії різних проявів алергії, зміни загальної резистентності організму і порушення імунних реакцій. При цьому туберкульозний процес є цікавою моделлю в плані експериментального вивчення механізмів цих феноменів. Найбільш сучасним слід вважати визначення імунітету, яке дав Р.В. Петров (1976 р.): «Імунітет - спосіб захисту організму від живих тіл і речовин, що несуть на собі ознаки генетично чужорідної інформації». Головною «метою» імунітету є розпізнавання "свого і чужого» (Burnet Є., 1971 р.) і, таким чином, збереження цілісності організму.
Все різноманіття проявів імунітету базується на двох основних способи імунної відповіді: гуморального і клітинного; ефекторними клітинами в цих способах імунної відповіді є лімфоцити різного типу: Т-лімфоцити (тімусзавісімой) і В-лімфоцити.
В результаті проведення різних експериментів була встановлена можливість підвищення опірності організму до туберкульозу за допомогою різних заходів, які специфічним або неспецифічним способом підсилюють клітинний імунітет (так звана імунотерапія).
Всі описані раніше експерименти дозволили прийти до висновку, що клітинний імунітет є ланкою резистентності організму людини до туберкульозу і що клітини - ефектори клітинного імунітету, ймовірно, надають регулюючу дію на перебіг туберкульозної інфекції, посилюючи фагоцитарну активність макрофагів (як безпосередньо, так і за допомогою синтезованих ними біологічних речовин).
Метою цього дослідження було комплексне вивчення клінічної ефективності БАД СУПЕР Шилд у хворих з уперше виявленим активним туберкульозом легень.
Матеріали та методи
Дослідження проведено у 38 хворих - чоловіки (20 осіб основна група і 18 осіб контрольна група) віком від 18 до 25 років, з вперше виявленими активними формами туберкульозу легенів. Всі хворі на туберкульоз раніше не хворіли і лікування протитуберкульозними препаратами не отримували. Бацілловиделеніе (підтверджено методом посіву) спостерігалося у 14 осіб (8 - основна і 6 - контрольна).
Діагноз ставили на підставі клініко-лабораторних та інструментальних методів досліджень.
Усі хворі отримував п'ять протитуберкульозних препаратів (стрептоміцин, ізоніацід, канаміцин, рифампіцин; етамбутол-піразинамід через день), симптоматичні засоби.
Контрольна група (20 чоловік) крім основного лікування отримувала біологічно активну добавку СУПЕР Шилд, яка призначалася по 1 капсулі 2 рази на день під час їди. Курс лікування із застосуванням БАД АРТ ЛАЙФ СУПЕРШиЛД становив 30-60 днів.
Результати лікування оцінювали по зміні клініко-лабораторних та інструментальних показників, а саме: динаміки симптомів інтоксикації, стану апетиту, вираженості кашлю, кількості і характеру мокротиння, аускультативной та рентгенологічної картини в легенях, даних бронхоскопії, змін в картині основних показників крові, переносимості антибактеріальних препаратів .
Функцію зовнішнього дихання (ФЗД) оцінювали на апараті спірографи ФПВМ (Угорщина) при вступі, а також кожні 30 днів, до закінчення курсу лікування.
Мокротиння досліджували багаторазово всіма методами, в тому числі тричі методом посіву на флору, чутливість до антибіотиків, БК.
Бронхоскопію робили при надходженні і через 30 днів після початку лікування, дослідження супроводжувалися парканом промивних вод з бронхів на БК.
Рентгенологічні дослідження і томографія легенів виконувалися при надходженні і через кожні 30 діб лікування.
При вступі, а потім з періодичністю раз на десять днів, робився аналіз і вивчалися показники периферичної крові, оцінювали гемоглобін, еритроцити, лейкоцити і лейкоцитарну формулу, ШОЕ.
Особлива увага приділялася показниками кількості лімфоцитів (відносне і абсолютне).
Отримані результати досліджень заносили у спеціально розроблені індивідуальні карти хіміотерапії.
Результати
Нами встановлено, що СУПЕРШиЛД є ефективним препаратом, який з успіхом можна використовувати як неспецифічне імунотерапевтичне засіб в патогенетичній терапії активних форм туберкульозу в поєднанні з основними протитуберкульозними препаратами.
Поліпшення загального стану у всіх хворих в основній групі спостерігалося на 7-10 день від початку лікування, що на 6-10 днів раніше, ніж у контрольній групі.
До 30 дня перебування в стаціонарі в середовищі всіх пацієнтів основної групи виявлена позитивна клінічна динаміка, що проявлялося в поліпшенні самопочуття, підвищення фізичної активності, нормалізації сну, апетиту, температури тіла, відчутною (2-3 кг) збільшення маси тіла. При цьому курс і інтенсивність терапії антибактеріальними засобами в основній групі, на відміну від терапії пацієнтів контрольної групи, не змінювалися через критичне зниження рівня лімфоцитів в периферичній крові.
В аналізах периферичної крові у всіх хворих основної групи протягом 30 днів відзначено інтенсивне наростання кількості лімфоцитів від 38 до 52% (лімфоцитоз), незважаючи на прийом антибактеріальних засобів, що мають, як відомо, імунодепресивними властивостями, у той час як при вступі ці показники становили 10-15% (лімфопенія).
У контрольній групі, що одержувала крім антибактеріальної терапії вітаміно-і дієтотерапію, нормалізація показників кількості лімфоцитів протікала повільно, при цьому через зниження цих показників до критичних цифр доводилося періодично зменшувати кількість використовуваних антибактеріальних препаратів та їх дози.
Безсумнівно, наявність лімфоцитоза є сприятливою ознакою перебігу туберкульозного процесу, що і пояснює більш яскраву позитивну динаміку від проведеної терапії в основній групі пацієнтів. При трахеобронхоскопіі під час надходження у всіх хворих виявлено наявність неспецифічного ендобронхіта 2-3 ст. запалення. При контролі через 30 днів у 50% хворих основної групи наступило повне лікування ендобронхіта (у контрольній групі 22,2%), у решти 50% відмічена явна позитивна динаміка - повне лікування наступило протягом другого місяця лікування (в контрольній групі 61%, третій місяць 100%). Рентгенологічно у 2 хворих (10%) в основній групі відзначено розсмоктування запальних інфільтратів у верхніх частках легень та наявність щільних вогнищ через 30 діб, у решти відзначена хороша позитивна динаміка за рахунок часткового розсмоктування инфильтраций і поліморфних вогнищевих тіней; повне лікування на 3-4 місяць , в контрольній групі подібна динаміка спостерігалася до 4-6 місяця лікування.
У всіх хворих в основній групі до 30 дня настало абаціллірованія (люмінесцентна мікроскопія, посів мокротиння на БК), в контрольній групі у зв'язку з періодичним зниженням інтенсивності проведеної антибактеріальної терапії абаціллірованія настало на 45-60 день лікування. При дослідженні ФЗД під час надходження пацієнтів виявлено різного ступеня порушення дихання, нормалізація показників ФЗД відповідає наведеним вище даним, отриманим при трахеобронхоскопіі.
Проведені дослідження дозволили зробити наступні висновки:
1. Прийом БАД АРТ ЛАЙФ СУПЕР Шилд в дозі 2 капсули в день є ефективним засобом патогенетичної терапії туберкульозу.
2. БАД АРТ ЛАЙФ СУПЕР Шилд сприяє поліпшенню клініко-функціонального стану хворих на туберкульоз легень.
3. При застосуванні БАД АРТ ЛАЙФ СУПЕР Шилд у хворих наростає абсолютна кількість лімфоцитів в периферичній крові (лімфоцитоз), що є сприятливою ознакою перебігу туберкульозу.
4.У всіх хворих відзначена позитивна рентгенологічна динаміка за рахунок розсмоктування запальної інфільтрації і поліморфних тіней в легеневій тканині, при цьому залишкові явища мінімальні.
5.У всіх бацилярних хворих настало абаціллірованія в короткі терміни.
6. Препарат добре переноситься, відсутня токсичність.