Використання біологічно активної добавки РУДВІТОЛ як допоміжний засіб у хворих на туберкульоз легень.

І.І. Правдіна, ОПТД, м. Томськ
Головна складова частина біологічно активної добавки до їжі (БАД) РУДВІТОЛ-ехінацея пурпурова, в дикому вигляді росте на території Північної Америки. Це багаторічна рослина з коротким кореневищем і численними тонкими коренями. Лікувальні властивості ехінацеї здавна були відомі американським індіанцям і застосовувалися ними. Рослина стало об'єктом вивчення і клінічного використання як фармакологічного кошти в США з 1895 року. За останні 10 років ехінацеї присвячені понад 350 дослідних робіт. Препарати ехінацеї, завдяки своїй високій ефективності, широко застосовуються у світовій практиці. Підвищений інтерес до ехінацеї пурпурової викликаний зростанням несприятливих факторів для людського організму і зниженням загального імунітету.
Сировиною для виробництва БАД РУДВІТОЛ служить надземна частина ехінацеї пурпурової, яку зрізують в період цвітіння рослин - з липня по вересень.
Хімічний склад ехінацеї вже досить вивчений. В якості основних біологічно активних компонентів цього препарату описані алкалоїди, алкіламіди, ізобугіламіди, високомолекулярні полісахариди, глікозиди, терпеноїди та ін З наявністю полісахаридів вчені пов'язують імуномодулюючі властивості ехінацеї. Полісахариди здатні збільшувати кількість фагоцитів в селезінці та кістковому мозку, а також посилювати міграцію гранулоцитів в периферичній крові. Багато фенольні сполуки ехінацеї володіють різноманітними фармакологічними діями: спазмолітичну, антиалергічну, протизапальну, антиоксидантну, протипухлинну, естрогеноподібним, радіозахисним.
Ехінацея містить кавову кислоту, яка має антибактеріальні, протигрибковими, антиоксидантні, мембраностімулірующімі властивостями.
Бетаїн, виділений з ехінацеї, здатний коригувати ліпідний обмін.
Сапоніни мають антивірусну та імуностимулюючої активністю.
У листі ехінацеї пурпурової містяться провітамін А і вітамін С, стимулюють лейкоцитарний і макрофагальний макроцитоз.
Алкалоїди ехінацеї мають місцевоанестезуючий і протизапальними властивостями.
Ехінацея пурпурна містить цинк, селен, літій, мідь, марганець, залізо, кобальт - мікроелементи, необхідні для нормального функціонування імунних механізмів.
Поряд з наявними лікарськими препаратами, розробляються біологічно активні добавки на основі ехінацеї пурпурової. Створення БАД за оригінальною технологією та рецептурою доповнює арсенал імуномодулюючих засобів і розширює можливості їх застосування в клінічній практиці. З метою посилення імуномодулюючих і протизапальних властивостей в біологічно активну добавку РУДВІТОЛ введені екстракт кореня солодки, вітамін С, рутин, цинк, селен.

Показання до застосування:
- Профілактика та лікування грипу та ГРВІ;
- Імунодефіцитні стани при гострих і хронічних запальних захворюваннях різної локалізації;
- Анемія, лейкопенія;
- Стану після антибіотикотерапії, цитостатичної, променевої терапії. Рекомендації щодо застосування: по 1-2 капсули 3 рази на день. Курс прийому 10-25 днів.

Протипоказання: індивідуальна непереносимість компонентів продукту.

Мета проведених досліджень: вплив препарату на хворих туберкульозом легень з симптомами ГРВІ, з симптомами специфічної інтоксикації і з астенічним станом.

Для досягнення мети використано такі методи досліджень:
- Клінічне спостереження за пацієнтами;
- Загальні аналізи крові;
- Загальні аналізи сечі;
- Біохімічний аналіз крові. Дослідження проводилося у амбулаторних хворих (тобто нетяжких).

Біодобавка АРТ ЛАЙФ РУДВІТОЛ була призначена 10 пацієнтам (досліджувана група) з різними клінічними формами туберкульозу легень: інфільтративним - 6 (60%), вогнищевим - 3 (30%), дисемінований -1 (10%).
З них було 2 чоловіки (20%) та 8 жінок (80%). Вік пацієнтів: 20 років - 1 чол. (10%), 30-39 років-7 чол. (70%), 55 років-1 (10%), 60 років-1 хворий (10%). Вісім пацієнтів були з уперше виявленим туберкульозом, двоє з пізніми рецидивами. Шестеро хворих (60%) пред'являли скарги на слабкість, підвищену стомлюваність, зниження працездатності, нічну пітливість, сонливість, у 3 (30%) напередодні з'явилися нежить, відчуття закладеності носа, головний біль, загальне нездужання, двоє з них відзначали підвищення температури до 37 , 5 і 37,8 ° С. Один пацієнт особливих скарг на той момент не пред'являв, але в анамнезі у нього були часті простудні захворювання. У 6 хворих з симптомами специфічної інтоксикації (слабкість, пітливість і т.д.) до початку прийому РУДВІТОЛ не було будь-яких виражених змін з боку крові і сечі (це не характерно для неважких форм туберкульозу). Лише у 2 відзначався невеликий лімфоцитоз: 32 і 35% (норма 24-30%). У трьох пацієнтів з симптомами ГРВІ було прискорене ШОЕ: 22, 23 і 25 мм / ч. У двох з них був невеликий лейкоцитоз: 8,6 і 8,3 (норма 6-8). Контрольну групу склали 20 осіб з різними клінічними формами туберкульозу легенів.
Всі пацієнти досліджуваної групи отримували РУДВІТОЛ (по 1 капсулі 3 рази на день). Курс лікування був дорівнює 20 дням. Всі отримували одночасно базисну терапію. Переносимість РУДВІТОЛА хворими була задовільною, і лише одна пацієнтка відзначала легкий сечогінний ефект від препарату. На тлі прийому РУДВІТОЛ у 3 пацієнтів з ознаками ГРВІ стан нормалізувався протягом 3-5 днів: протягом перших 3 днів температура стала нормальною, перестали турбувати слабкість, головний біль. До 4-5 дня зникли нежить і відчуття закладеності носа. Контрольні аналізи крові, проведені на 6 день, відповідали нормі. У пацієнта, часто хворіє простудними захворюваннями, не було ознак погіршення самопочуття протягом всього курсу лікування. Троє пацієнтів із шести (50%) відзначали поліпшення загального стану, настрою, підвищення працездатності, зникнення слабкості протягом перших 10 днів прийому. Двоє (33,3%) відзначили зникнення симптомів інтоксикації та значне покращення загального стану до закінчення курсу лікування. Одного пацієнта (16,6%) на тлі прийому РУДВІТОЛ до 16 дня перестали турбувати слабкість, загальне нездужання, підвищена стомлюваність, лише зрідка на тлі гарного самопочуття у нього буває пітливість ночами. Картина крові до десятого дня у всіх пацієнтів досліджуваної групи відповідала нормі. У пацієнтів контрольної групи аналогічних змін відзначено не було.
Висновок
Проведене клінічне дослідження біологічно активної добавки фірми АРТ ЛАЙФ РУДВІТОЛ у хворих на туберкульоз легень з симптомами специфічної інтоксикації, а також з симптомами ГРВІ, показало його хорошу переносимість та відсутність побічних ефектів, швидку регресію клінічних симптомів на фоні прийому.
Комплекс біологічно активних речовин, що містяться в екстрактах ехінацеї та солодки, а також аскорбінова кислота, оксид цинку і рутин сприяли нормалізації картини крові у пацієнтів.
Результати проведеного дослідження свідчать про доцільність включення БАД АРТ ЛАЙФ «РУДВІТОЛ» в комплексну терапію хворих різними формами туберкульозу легень як загальнозміцнюючий і профілактичний засіб при ризику захворювання на ГРВІ.
Вплив РУДВІТОЛ на перебіг специфічного процесу в легенях було б бажано простежити при більш тривалому його застосуванні (протягом 3-4 місяців).

Коментарі

ВВЕРХ