До питання про комплексну профілактики дефіциту йоду

Дефіцит йоду - загроза не тільки здоров'ю окремої людини, а й генофонду нації. Профілактика йодного дефіциту - один із пріоритетних напрямків національної політики в галузі охорони здоров'я, тому що в силу географічних особливостей і геохімічних характеристик складу грунту близько 60% території нашої країни знаходиться в зоні йододефіциту. Нестача йоду у воді, повітрі, продуктах харчування є вкрай важливою проблемою для Росії. Будь-якому лікарю відомо, що дефіцит йоду в організмі вкрай негативно позначається на стані здоров'я населення цілих регіонів. Мешканці цих регіонів схильні тотального ризику захворіти різними видами дисфункції щитовидної залози і пов'язаним з цим безліччю психосоматичних захворювань.

У чому ж полягає значення йоду для організму і його життєздатності? Почнемо з того, що за добової потреби організму дорослої людини, яка становить 150 мг, йод відноситься до найважливіших макроелементів. Макроелементами називаються речовини, добова потреба в яких перевищує 100 мг. Йод - це один з елементів, що формують загальне здоров'я. Як відомо, він є основним компонентом гормону щитовидної залози - тироксину. Саме тироксин підвищує опірність до шкідливих факторів навколишнього середовища, активує ряд ферментів, підвищує засвоєння білка, сприяє кращому засвоєнню фосфору, кальцію і заліза, перешкоджає розвитку ендемічного зобу. Тироксин стимулює розвиток ембріона. Проте, враховуючи географічні особливості і традиції харчування, можна зробити висновок: у більшості жителів нашої країни щитовидна залоза відчуває нестачу йоду. Через те, що його катастрофічно не вистачає в нашій їжі, спостерігається зростання різних патологій. Дефіцит йоду є однією з причин доброякісних пухлин щитовидної залози, гіпотиреозу, ожиріння, патології молочних залоз та інших гормонально-залежних порушень. Нестача йоду в їжі - це фактор, що підвищує онкологічний ризик. Ряд учених не виключають зв'язок зростаючих труднощів репродуктивного плану, а простіше кажучи, порушення здатності до зачаття і виношування дитини, з дефіцитом такого важливого макроелементи, як йод.

МОЗ Російської Федерації були зроблені активні зусилля для вирішення проблеми йодного дефіциту, були розроблені пропозиції щодо його ліквідації. В даний час в Росії частково вирішується це проблема за рахунок пропаганди йодованої солі та рекомендації щодо її використання в харчовій промисловості. Однак йодована сіль має ряд недоліків. Перш за все, вона не підлягає тривалому зберіганню, а при високій вологості з'єднання йоду швидко розкладаються. Ця сіль руйнується при термічній обробці їжі, її добавка в процесі варіння, при випічці хлібобулочних виробів, гасінні або смаженні продуктів харчування неефективна. За допомогою йодованої солі неможливо дозувати надходження йоду в організм. Крім того, використання її небажано людям, що мають протипоказання до прийому йоду.

морепродукти

Разом з тим, нестачі йоду в харчуванні людини можна уникнути при індивідуальному підході до проблеми, наприклад, за допомогою морепродуктів, які завжди містять йод (риба, краби, креветки, харчові водорості), при тому, на відміну від йодованої солі, - у вигляді органічно зв'язаного йоду, який прекрасно засвоюється організмом. Однак морепродукти є не найдешевшими продуктами харчування. На жаль, для великої частини населення вони недоступні. І не тільки причини фінансово-економічного плану стримують широке вживання цих продуктів. Не варто забувати і про особливості національної кухні, в якій не занадто велика частка належить морепродуктів. Та це й не дивно, оскільки більша частина територій Росії від моря значно віддалена.

У зв'язку з цим особливо важливу роль відіграють натуральні йодовмісні біологічно активні комплекси на основі морських водоростей. Оскільки в таких комплексах йод знаходиться в органічно зв'язаному стані (в основному в складі дійодамінокіслот), він зберігається в них протягом тривалого часу і його можна точно дозувати при вживанні. Останнє особливо важливо, тому що надлишок йоду так само несприятливий, як і його недолік. Для нормальної роботи щитовидної залози та профілактики раку цього органу рекомендується уникати як зниженого, так і підвищеного споживання йоду.

Присутність йоду в органічно зв'язаному стані забезпечує:
тривале збереження йоду;
можливість легко дозувати надходження йоду з урахуванням складу їжі;
відсутність побічних і токсичних ефектів, оскільки надлишки йоду виводяться в незміненому вигляді.

Саме до продуктів, що містить органічно зв'язаний йод, відноситься біоактивні комплекс « ламінарин » від компанії Артлайф.

ламінарин

Біологічно активний комплекс « ламінарин » служить для попередження серйозного дефіциту йоду, що приводить до важких змін психічного і фізичного здоров'я. Основу комплексу становить морська водорість ламінарія, яку можна назвати концентратом органічно зв'язаного йоду. Отримувані на його основі біологічно активні комплекси є стабільними йодовмісними добавками, за допомогою яких можна ефективно боротися з йодним дефіцитом у харчуванні населення

Додаткову цінність представляє той факт, що серед органічних сполук ламінарії присутні рослинні аналоги гормону щитовидної залози тиреоидина. Крім йоду, ламінарія містить широкий спектр мінералів і мікроелементів, таких як бор, калій, кальцій, кобальт, марганець, мідь, фосфор, фтор. У складі ламінарії багато білків і солей альгінової кислоти, яка є ефективним натуральним сорбентом і здатна нейтралізувати й виводити з організму токсини і солі важких металів. Ця водорість - джерело цінних вітамінів А, В1, В2, В6, С і D. Наявність легкого проносного ефекту дозволяє використовувати ламінарію у літніх людей при хронічних запорах.

Ламінарія володіє і іншими унікальними властивостями, що показано в експериментальних роботах вчених з Санкт-Петербурга. Встановлено, що ламінарія не володіє загальними токсичними властивостями, не має токсичної дії на серцево-судинну і дихальну системи. Була доведена здатність ламінарії протистояти гіпоксії, і благотворно впливати на ліпідний обмін: у експериментальних тварин, які брали ламінарію, не виникало вікове ожиріння.

Біологічно активний комплекс «ламінарин» може знайти застосування і в якості блокатора щитовидної залози у осіб, які потрапили в зону ядерного ураження, наприклад, при аваріях на атомних електростанціях, коли потрібно захистити щитовидну залозу і організм від дії радіоактивних ізотопів йоду. Він буде ефективно не тільки відразу після впливу іонізуючої радіації для профілактики раку щитовидної залози, але і в більш пізні терміни з метою заповнення дефіциту йоду та попередження інших віддалених онкологічних наслідків.

Переваги йодовмісних біоактивного комплексу « ламінарин » перед йодованою сіллю та препаратами йоду очевидні. Він є натуральним продуктом з харчової ламінарії з органічно пов'язаних йодом. Він легко засвоюється організмом і здатний тривалий час зберігати свої властивості. Незаперечною перевагою цього комплексу перед збалансованими штучними сумішами "мінералів" є те, що він має натуральне рослинне походження, в ньому все мікро-і макроелементи органічно пов'язані з амінокислотами і білками, тобто є елементами їжі. Не менш важливо і те, що співвідношення цих компонентів збалансовано природою.

Додатковою перевагою комплексу « ламінарин » є й те, що до його складу входять кропива і плоди шипшини з протизапальною дією. Вони благотворно впливають на стінки судин, поліпшують стан крові. Цей біоактивні комплекс служить не тільки для своєчасної профілактики дефіциту йоду, а й має тонізуючий і загальнозміцнюючу дію.

У ході підготовки статті були використані наступні матеріали:
В. Б. Некрасова, В. Г. Беспалов, Т. В. Нікітіна, В. Т. Курнигіна, Н. В. Аксьонова. Корисний йод з ламінарії. - "Ринок БАД" серпень / вересень, 2001.

Коментарі

ВВЕРХ