Гнійничкові захворювання шкіри. Питання етіології, патогенезу, клініки, лікування і застосування БАД компанії АРТ ЛАЙФ.

Назва «піодерміти» походить від грецьких слів (руоn - гній, дьогтю - шкіра), Це гнійно-запальні захворювання шкіри, викликані різноманітними збудниками: патогенними стафілококами, стрептококами, пневмококами, вульгарним протеєм, си-негнійний і кишковою паличкою, але частіше гноєтворними коками - стрепто-і стафілококами, які проявляються утворенням на шкірі первинних елементів - гнійників (пустул).
Піодерміти можуть бути первинними самостійними захворюваннями, або виникати вдруге як ускладнення сверблячих дерматозів - корости, педикульозу і аллергодерматозов (екземи, атонічного дерматиту), а також грибкових захворювань, що вражають гладку шкіру, волосисту частину голови, стопи.
На частку піодермітов припадає 50% тимчасової непрацездатності; хворіють всі, але найчастіше люди тих професій, де має місце підвищена травматизація і забруднення шкіри: будівельники, металурги, шахтарі.

Особливості сучасного перебігу піодермії
1.У дорослих частіше зустрічаються множинні фурункули, гідраденіт (гострі процеси).
2.Участілісь імпетігінозние процеси, особливо як ускладнення корости, педикульозу, аллергодерматозов - екземи, атонічного дерматиту через постійне свербіння і травм шкіри, оскільки має місце зростання аллергодерматозов і колосальне зростання корости, педикульозу, для виникнення яких важлива міграція населення, війни, бомжі, біженці, переселенці, зростання цін на миючі засоби, зростання безробіття.
3.Учащеніе стрепто-стафілококової суперінфекції на фоні зростаючого вторинного імунодефіциту населення (безліч пневмоній, ГРВІ, особливо герпетичної інфекції), а також зростання ВІЛ-інфікованих, у яких піодерміти будуть протікати важко, хронічно, з наявністю глибоких форм, з вираженою маніфестацією в силу первинне набутого імунодефіциту, не піддаватися лікуванню, з певною торпидностью в течії.
4.Учащеніе піодермітов з огляду на зростання дисбактеріозу кишечника серед дітей і навіть дорослих (на тлі лікування антибіотиками, цитостатиками, кортикостероїдними гормонами), так як мікроціноза шкіри знаходиться в прямій залежності від дисбактеріозу кишечника.
5.Следует зазначити, що в дерматології стали рідше зустрічатися глибокі піодерміти: хронічна виразково-вегетуючих піодермія, піоаллергіди, глибокі інфільтративно-виразкові процеси. Щодо попередження піодермітов у дітей проводиться велика профілактична робота: санація вагітних, санпросветработа з вагітними та батьками, санітарно-гігієнічні заходи в дитячих установах і вдома, ізоляція хворих дітей, кварцовий режим у палатах новонароджених, проведення вологого прибирання з використанням дезінфікуючих засобів, регулярний медичний контроль над працівниками дитячих установ (відсторонення від роботи хворих на ГРВІ, ангінами, піодермітах).

Етіологія і патогенез піодермітов.
Найчастіше гнійничкові захворювання шкіри обумовлені стрептококами і стафілококами. Стафілококи мешкають в гирлах волосяних фолікулів, протоках сальних і потових залоз, відповідно викликаючи їх запалення. Стрептококи мешкають на гладку шкіру і в складках (шкіри). Велику роль у виникненні піодермітов грає патогенність і вірулентність збудника. Вірулентність стафілококів і стрептококів обумовлена ​​їх токсинами і ензимами (ферментами). Здорова шкіра з її високим імунітетом є бар'єром для багатьох мікроорганізмів, навіть вірулентних і патогенних, і їх токсинів. Запальний процес у вогнищі стафілококової і стрептококової інфекції як реакція організму на інфекцію виникає такий спосіб. Упровадилися в шкіру піококкам, залежно від властивостей виділяється ними токсину і його здатності впливати на живі тканини організму, з одного боку, порушують внутрішньоклітинний і проміжний обмін, а з іншого, впливають на численні рецептори шкіри. Наслідком цього є виникнення запального процесу зі складним комплексом біохімічних та імунобіологічних реакцій.
Основною рисою, що характеризує запальний процес, викликаний стафілококової інфекцією, є нагноєння, тоді як для процесу стрептококового походження характерно серозне запалення без нагноєння. Запальний процес, викликаний стафілококами, характеризується великою активністю, сильним розширенням кровоносних судин, збільшенням їх проникності. Через розширені проміжки між ендотеліальними клітинами починають масами виходити з кровотоку в навколишню тканину поліморфноядерні нейтрофіли. Вони оточують вогнище інфекції масивної лейкоцитарної зоною, яка здійснює активний фагоцитоз. Лейкоцити, переварюючи стафілококів, перетворюються на гнійні клітини - гнійний ексудат. Клінічної особливістю стрептококового запального процесу є уповільнений запальний процес з різким набряком тканини.

Клінічні різновиди піодермітов

Стафілококові піодерміти
Стафілококова інфекція займає перше місце в структурі захворюваності дітей грудного віку, здатна викликати смертність новонароджених і навіть дітей раннього дитячого віку. До стафілодермія відносяться: остіофоллікуліт, фолікуліт, фурункул, карбункул, гідраденіт і деякі інші, менш поширені захворювання. Остіофоллікуліт - початковий елемент усіх форм стафілодермій з ураженням фолікула. У гирлі фолікула з'являється пустула; покришка пустули щільна, вміст гнійне; після розтину пустули оголюється ерозія.

Фолікуліт - це більш глибоке ураження фолікула, має вигляд яскраво-червоного вузлика, болючого при пальпації.

Фурункул - це гостре гнійно-некротична поразка фолікула, сальної залози і навколишнього підшкірно-жирової клітковини; розміри інфільтрату залежать від реактивності організму. Фурункул часто супроводжується порушенням загального стану: підвищенням температури тіла, нездужанням, слабкістю.

Карбункул - це конгломерат фурункулів, об'єднаних спільним інфільтратом; біль при карбункул пульсуюча, «рве», вогнище ураження аспідно-синього забарвлення, надалі він розплавляється, з'являються множинні отвори, з яких випливає гнойнокровяністая рідина. Фурункульоз - хронічний процес. Розвитку фурункульозу сприяє зміна загальної та імунобіологічної реактивності, наявність соматичних захворювань - цукрового діабету, захворювань печінки, шлунка, кишечника, вогнища хронічної інфекції.

Стрептококові піодерміти
Для них характерне ураження поверхневих шарів шкіри і складок (фолікули волосся, потові, сальні залози не уражаються).
Поверхневі стрептодерміти у дітей: стрептококової імпетиго - фліктена, кутовий стоматит - щелевидное імпетиго (Заєда), бульозні (міхуровий імпетиго), турніоль (поверхневий панарицій) і деякі інші захворювання.
Стрептококової імпетиго характеризується висипанням поверхневих пухирців різних розмірів на гиперемованими тлі з прозорим вмістом, вміст бульбашок зсихається в солом'яно-жовту скоринку; можливе поширення процесу з однієї ділянки на іншу в результаті перенесення інфекції. Турніоль - поразка валика нігтя; захворюванню сприяє обкушування нігтів, відривання задирок, шкіра валика нігтя спочатку червоніє, потім стає набряклою, болючою, надалі нелікований процес може призвести до відторгнення нігтьової пластинки.

Змішані піодерміти (стрептостафілодерміі) У цю групу включають піодермії, де спочатку виникають ураження стрептококом, до якого незабаром приєднується стафілокок.
Прикладом поверхневої стрептостафілодерміі є вульгарне імпетиго (контагіозне). Після приєднання стафілококового ураження початковий елемент - фліктена, стрептококової імпетиго - перетворюється на пустули, покриту масивними пухкими «медовими» корками жовто-зеленого кольору. Часто ускладнює перебіг корости, педикульозу, алергодерматозів, може локалізуватися на обличчі з залученням слизової носа, кон'юнктиви.

Лікування
Лікування проводиться з урахуванням екзогенних причин (перегрівання, переохолодження, мікротравми, забруднення шкіри) і ендогенних факторів, серед них розлади білкового, вуглеводного, жирового, вітамінного обмінів і водного балансу. Тому клінічно і лабораторно проводиться повне обстеження хворого.

1.Принцип лікування полягають у застосуванні: етіопатогенетичної лікування.
2.Індівідуального лікування з урахуванням реактивності і фонових захворювань, а також з урахуванням антибіотикограми - індивідуальної чутливості мікрофлори до антибіотиків.
3.Спеціфіческой імунотерапії.
4.Діфференцірованной імунокорекції.
5.Ефферентних (немедикаментозних) методів лікування.

Поверхневі піодерміти легко піддаються місцевої терапії (при остіофоллікулітах, фолікуліту, імпетиго) аніліновими барвниками (1-2% розчин метиленового синього), фуксину, фукарцін, фарби Кастеллані, Баліз-2 (5% левоміцітінового, 2% борного спирту, 2% борно- саліцилового спирту для протирання прилеглих неуражених ділянок, для попередження аутоинокуляции піококкам).
Рекомендується змазування мазями, що містять антибіотики: гентаміциновою, линкомициновую, поліміксіновой, тетрациклінової; 5-10% льовоміцетіновим і стрептоцидною лініментом, левосин, левоміколь, діоксіколь, сінпастой АСД, срібновмістких препаратом АРГОЛАЙФ (0,05% розчин колоїдного срібла) з високим антимікробним ефектом ( виробництво компанії АРТ ЛАЙФ).
Дітям грудного віку роблять загальні ванночки з дезінфікуючими препаратами: блідо-рожевим розчином перманганату калію, етакрідінлактатом, або 5,0 г цинку сульфату або сульфату міді на 5-8 літрів води; або ванночку з додаванням екстракту ялиці АБІТЕЛЬ; а також легкі рапниє ванни з сіллю as lemepa і додаванням женьшеню, родіоли рожевої (золотого кореня). Лікування дітей з стафілококових ураженнями шкіри має бути комплексним, з урахуванням індивідуальних особливостей і повноцінного харчування (правильне грудне вигодовування; повноцінне, багате вітамінами і мікроелементами, з достатньою кількістю білка харчування годуючої матері).
Загальне лікування. При глибоких піодермітах і поширених процесах показано етіопатогенетичне лікування, де основними етіотропними засобами є антибіотики. При поширених важких формах з вираженим токсикозом - порушенням загального стану (підвищення температури, зниження маси тіла, слабкість, відмова від грудей, відрижки, блювота); наявністю ускладнень у вигляді отиту, пневмонії, особливо абсцедуючої, з розвитком плевриту, стафілококового ентероколіту - проводиться комплексна терапія, як при сепсисі. Крім антибіотиків, специфічного гамма-глобуліну, показані дезінтоксикаційні засоби: внутрішньовенне введення гемодез, поліоксідіна, реополіглюкіну; ефективні такі методи, як плазмоферез, гемосорбція, внутрішньовенна лазеротерапія; застосування сорбентів - поліфепановой пасти протягом двох тижнів, медетопекта (містить яблучний пектин), біологічно активної добавки ФІТОСОРБОВІТ фірми АРТ ЛАЙФ до 10-12 днів, карбоктіна у вигляді карбогеля на крохмалі, або карбомікстури на кип'яченій воді до 5-7 днів; ентеродез і ентеросорб протягом 10 днів. Поряд із специфічною і неспецифічною терапією, показані вітаміни груп А, В, С, D, Е. Для дорослих: аутогемотерапія, лактотерапія, піротерапія, ферментотерапія і фізіопроцедури. У комплексному лікуванні хворих гнійничкові захворювання виправдали себе фізіотерапевтичні методи: фонофорез з ферментами, антигістамінними препаратами, електрофорез, ультразвук, УВЧ, лазеротерапія.

Профілактика піодермії
Профілактика піодермії новонароджених полягає в обстеженні вагітної, своєчасної санації хронічних вогнищ інфекції, повноцінному харчуванні, загартовування дітей, своєчасної обробці травмованої шкіри в дитячих установах, закритті пологових будинків на санобробку два рази на рік.
Профілактика для дорослих - це створення оптимальних умов на виробництві, попередження травматизму, оздоровлення влітку (санаторно-курортне лікування з водними процедурами, загартовуванням, фітококтейлі).
Рекомендується також застосування біологічно активних добавок до їжі (БАД АРТ ЛАЙФ), підвищують імунний захист, що містять вітаміни, мікроелементи, лакто-, біфідобактерії (АЦІДОБАК, БІФІДОБАК, котячий кіготь, ДІСКАВЕРІ Чарівність, або ДІСКАВЕРІ СИЛА, або ДІСКАВЕРІ Відмінник, ХЕПАР ФОРМУЛА, РЕНСЕПТ , СКІН ЛАЙН, СУПЕР Шілд, КАЛЬЦІМАКС, ГРІН СТАР, Токсфайтер, НЕЙРОСТРОНГ компанії АРТ ЛАЙФ), в дозах, призначених лікарем.
АРГОСЕПТ Виникненню піодермітов сприяють первинні і вторинні імунодефіцитні стани. У ВІЛ-інфікованих хворих, з первинним придбаним імунодефіцитом піодерміти протікають хронічно, набуваючи глибокі форми. У хворих з вродженим імунодефіцитом піодерміти постійно ускладнюють перебіг алергічних захворювань, тому імунокорекція є провідною в комплексному лікуванні цих хворих. Препарат АРГОСЕПТ, пропонований компанією АРТ ЛАЙФ, призначений для зовнішнього застосування при гострих і хронічних піодермітах (поверхневих і глибоких), так як купірує інфекційно-запальні процеси шкіри. Препарат являє собою оригінальний комплекс срібла з широким спектром антимікробної активності щодо збудників піодермітов - стафілококів, стрептококів, протея, синьогнійної палички та інших мікробів, в т.ч. стійких до антибіотиків. Препарат має потужну протизапальну дію, стимулює регенеративні процеси в тканинах шкіри.

Показання до застосування:
-Остіофоллікуліт, фолікуліт, фурункули, карбункули, гідраденіт;
- Вульгарний сикоз
- Розацеоподобний фолікуліт особи Сеттон;
- Декальвірующій фолікуліт;
- Гангренозна піодермія;
- Стрептококової імпетиго;
- Вульгарна ектіма;
- Хронічна виразково-вегетуючих піодермія, шанкриформная піодермія, піогенною гранульома (ботріомікома).
Спосіб застосування: нанести тонким шаром на уражені ділянки тіла 2-3 рази на день
Протипоказання: непереносимість препаратів срібла.

Коментарі

ВВЕРХ