Дерматит. Токсікодерміі.Екзема. Питання етології, патогенезу, клінік, лікування м застосування БАД компанії АРТ ЛАЙФ.

Дерматит - це запалення шкіри, викликане впливом зовнішніх агентів (факторів). Виділяють три види дерматитів: дерматити від фізичних факторів; від хімічних факторів; від біологічних факторів.
Крім цього, дерматити діляться на простий (по-іншому, банальний, контактний, артіфіціальним) дерматит та контактний алергічний дерматит, який найчастіше буває дерматитом від впливу хімічних чинників. Для простого контактного дерматиту характерно виникнення осередку ураження виключно на місці дії дратівливого чинника, відсутність сенсибілізації і тенденції до дисемінації процесу по периферії вогнища. Найчастіше простий контактний дерматит виникає гостро, після впливу подразника. При припиненні дії подразника дерматит швидко регресує. Нове впливу подразника може викликати повторне поява дерматиту.
Дерматити від фізичних факторів Які з фізичних факторів можуть викликати дерматит? Це можуть бути випромінювання різної етіології (сонячна радіація, рентгенівське випромінювання, радіоактивність), висока і низька температури (опіки і відмороження), електричний струм, механічна дія (тертя, тиск). Клінічно виділяють три стадії дерматиту (кожного): еритематозна; бульозна; некротична. Лікування. При гострому сонячному дерматиті уражені ділянки змазують охолодженим кремом Унни, бовтанки, попередньо проколюючи великі бульбашки. При хронічному сонячному дерматиті призначають пом'якшують або кортикостероїдні мазі. З метою профілактики сонячного дерматиту, особливо особам з підвищеною чутливістю до сонячних променів, рекомендують користуватися фотозахисні мазями: хініновой, метилурациловой або захисними кремами, що містять парааминобензойную кислоту. При важких променевих ураженнях хворих поміщають в спеціалізовані стаціонари (в основному гематологічного профілю), де їм призначають стимулюючі засоби (гемотрансфузії, біостимулятори, сироватки, плазму та ін); дієту, багату білками; вітамінотерапію
Дерматити від біологічних факторів До біологічних факторів, які можуть викликати простий контактний дерматит (фітодерматіт), відносять такі рослини, як північний або білий ясенець, борщівник, первоцвіт, жовтців, деякі сорти червоного дерева. Поразка виникає при ходьбі вранці по росі, відпочинок на лугових травах (особливо після купання), сіножаті. Виникає еритема і міхурово висипання з серозним вмістом, який протягом тижня дозволяється, залишаючи після себе пігментацію. При контакті шкіри людини з різними гусеницями може розвинутися гусеничний дерматит в результаті впливу речовин, що виділяються залозистими клітинами гусениці.
Лікування. При дерматитах, викликаних рослинами, виробляють прокол бульбашок, застосовують примочки і змазування покришок 2% розчином анілінових барвників.
Дерматити від хімічних чинників Дерматити від хімічних факторів складають найбільшу групу, і за ступенем впливу на шкіру діляться на облігатні подразники (до них відносять міцні розчини кислот і лугів), тобто ті, які обов'язково викличуть запалення шкіри; факультативні подразники (до них відносять слабкі розчини кислот і лугів), вони можуть викликати, а можуть і не викликати запалення при попаданні на шкіру; сенсибілізатори (це найбільша і створює найбільші проблеми група хімічних подразників, так як саме хімічні речовини-сенсибілізатори можуть викликати такі ураження шкіри, як контактний алергічний дерматит, токсидермії, контактну екзему). Для того щоб викликати сенсибілізацію, алерген повинен проникнути в шкіру. Елімінація алергенів здійснюється трьома різними шляхами: шляхом катаболической або імунної елімінації, через лімфатичну систему і кровоносні капіляри. При імунної елімінації відбувається приєднання алергену до власних білків шкіри і перетворення їх на повноцінні антигени, які накопичуються в клітинах Лангерганса, і після подання антигену на поверхню клітин Лангерганса відбувається імунну відповідь. У результаті відбувається викид нейромедіаторів і, як наслідок, судини шкіри розширюються, і на шкірі з'являється еритема; внаслідок збільшення проникності судин з'являється набряк, а на шкірі мікровезикули. Крім цього, в результаті подразнення нервових закінчень з'являється свербіж. Клінічно описані вище патогенетичні механізми реалізуються в рамках адаптаційної реакції як контактний алергічний дерматит (КАД). При КАД еритема, набряк, папульозно-везікулезние елементи локалізуються на ділянках, що піддаються впливу алергену з виходом за межі зони впливу алергену. Лікування. При лікуванні дерматитів хімічної етіології від облігатних подразників (кислота, луг) слід спробувати нейтралізувати їх дію, змив уражену поверхню великою кількістю водопровідної води.
Загальні принципи лікування простого контактного дерматиту полягають в наступному: при легкої гіперемії можна обмежитися призначенням присипок або кортикостероїдних мазей (КС-мазі). У випадках різкої гіперемії, при набряку застосовують примочки або водні бовтанки, а потім КС-мазі. При наявності бульбашок спочатку очищають навколишні ділянки шкіри 1% борним спиртом, потім проколюють пухирі.
Уражена ділянка змащують рідиною Кастеллані або водно-спиртової розчином анілінових барвників, що робить благотворний вплив і в разі приєднання вторинної інфекції. При хронічних дерматитах призначають теплі ванночки і пом'якшувальні мазі, КС-мазі, а потім кератопластичні мазі.
При лікуванні КАД, перш за все, необхідно виявити і усунути причину, що викликала алергічний дерматит. При виражених клінічних проявах призначають загальне лікування: гипосенсибилизирующие засоби (препарати кальцію, антигістамінні, тіосульфат натрію), елімінує (сечогінні, активоване вугілля), вітаміни (кальцію пантотенат, кальцію пангамат, вітамін С і ін.) Застосовується дієта з обмеженням натрію хлориду, вуглеводів, екстрактивних речовин. У важких випадках призначають КС. Зовнішнє лікування проводять з урахуванням стадії захворювання та вираженості запального процесу.

Екзема 
Найбільшу клінічну картину в практичній дерматології протягом історії людини становила і продовжує становити екзема (від 10 до 40% всіх захворювань шкіри).
Отже, екзема - це хронічне, часто рецидивуюче, алергічне, поліетіологічне захворювання, при якому відбувається пошкодження поверхневих шарів шкіри. Екзема - це, перш за все ендогенне захворювання. Розрізняють справжню, себорейний, мікробну (паратравматическая), варикозну (гіпостатична), контактну (професійну), дитячу (справжню, себорейний, мікробну) екземи.
Етіологія і патогенез дитячої екземи 50% всіх дерматитів становить екзема. У 70% випадків є спадкова схильність до аллергодерматозам, на формування яких впливають фактори пре-і антенатального періоду (патологічний перебіг вагітності та пологів, токсикоз з прийомом ліків, загроза викидня, прийом гормональних препаратів, пологи зі стимуляцією гормональними препаратами, а також зловживання продуктами, викликають харчову алергію вагітної та матері в період лактації).

Основними причинами екземи в ранньому дитячому віці є:
1.Функціональная незрілість нервової системи і енцефалопатії.
2.Повишеніе проникність слизової шлунково-кишкового тракту.
3.Первічная екзема (ферментна недостатність).
4.Нарушенія у біліарної системи печінкового бар'єру дитини.
5.Расстройства всмоктування через ультраструктурних порушень у ворсинках кишечника через природженого або набутого дефіциту ферментів в ентероцитах.
6.Нарушенія клітинного імунітету, а також неспецифічної резистентності дітей. Субстанціями імунної системи дитини є тимус (вилочкова залоза), селезінка, Пейєрових бляшки кишечника, кістковий мозок. У період загострення екземи підвищуються А-, М-імуноглобуліни, до 10-11% знижуються Е-і С-імуноглобуліни. 10% - це справжнє імунодефіцитний стан, при якому йде пошкодження органів і тканин (зокрема шкіри) імунними комплексами. У цей період для імунокорекції рекомендується иммунокоррегирующая терапія, але обов'язково з урахуванням стану імунної системи, В-і Т-лімфоцитів. Застосовують Т-активін (тімоптін, тимоген), продігіозан. Доведено, що розвиток алергічної реакції негайного типу супроводжується порушенням обміну ліпідів (р-ліпопротеїдів) і порушенням стану тіолдісульфатной системи зі зниженням антиоксидантної активності крові і посиленням перекисного окислення в тканинах, що призводить до руйнування клітинних мембран і гепатоцитів. Цей момент слід запам'ятати, бо лікування буде направлено на стабілізацію клітинних мембран, підвищення ресурсів антиоксидантної системи. У розвитку алергодерматозів у дітей провідна роль належить харчовій алергії, тому що з віком, у міру дозрівання шлунково-кишкового тракту, вдосконалення нервової системи і захисних резервів, харчова алергія знижується. Раціональне харчування - основа лікування та попередження загострення. На харчові продукти виробляються імунні комплекси, які осідають в дермі і епідермісі та циркулюючі в крові постійно, навіть у період ремісії. Тобто говорити про повне вилікування аллергодерматоза навіть не доводиться, вони містяться в дермі і епідермісі в мізерній кількості. На сьогоднішній день в патогенезі алергодерматозів ці моменти є ведучими. Причиною розвитку алергодерматозів у дітей завжди є раннє штучне вигодовування цільним коров'ячим молоком, яке в незрілому шлунково-кишковому тракті розщеплюється не до кінцевих продуктів через ензимопатії, а продукти неповного розщеплювання легко проникають через кишковий бар'єр, виконуючи роль алергенів; крім того, в клітці створюється дефіцит вітамінів групи В. При природному грудному вигодовуванні алергодерматози розвиваються, в силу сенсибілізації дитини продуктами, що містяться в материнському молоці. Формуванню алергічної реактивності в перші місяці життя дитини сприяє сенсибілізація до стафілококу і стрептокока, тому наявність хронічних вогнищ інфекції з боку органів дихання, ЛОР-органів, зубів, печінки, жовчного міхура, кишечника сприяє розвитку вторинної ензимної (ферментної) недостатності, з порушенням процесів травлення і всмоктування; порушення метаболізму клітин, особливо печінки; перекручення адаптаційно-захисних механізмів; порушення неспецифічної резистентності.

Висновок:
Порушення клітинного та гуморального імунітету, що мають місце при аллергодерматозах, сприяють хронічному їх перебігу.

Запам'ятайте! Всі алергодерматози протікають з поєднаною патологією внутрішніх органів. Екземи у дітей з дисбактеріозом набувають торпидное перебіг. До трьох років екзема стихає, до п'яти років відбувається трансформація в нейродерміт.

Справжня ідіопатична екзема
На тлі почервонілою запаленої шкіри з'являється безліч бульбашок (микровезикул), наповнених серозним вмістом, які швидко розкриваються, на їх місці утворюються ерозії. Серозний ексудат, вступаючи на поверхню шкіри, створює вогнища мокнути, з мацерацією і злущування рогового шару епідермісу, утворенням безлічі точкових ерозій, з яких на поверхню шкіри надходять краплі серозного вмісту і які носять назву серозних «колодязів мокнутия». У дітей цей процес супроводжується нейротоксікозом за рахунок резорбції токсинів, обгортування мозку.
Мікробна екзема - паратравматическая, гіпостатична - розвивається в силу на рушення мікроциркуляції, сенсибілізації до піококкової (стрепто-стафілококової), дріжджовий флорі.
Розвитку сенсибілізації сприяють нервово-ендокринні розлади, імунодефіцитний стан. До неї часто призводить неадекватна зовнішня терапія. Ця екзема найчастіше локалізується в області гомілок, характерна асиметрія, бурхлива шкірна реакція з дифузним мокнутием, немає колодязів, чіткі межі. Варикозна екзема, для якої характерна наявність варикозного сімптомоком-комплексу нижніх кінцівок з поліморфізмом висипу і помірним сверблячкою (сікозіформная екзема), спостерігається у осіб, які страждають сикозом, ускладненим екзематизації, і характеризується виходом патологічного процесу за межі оволосіння і наявністю клінічних проявів (екзематозних колодязів мокнутия , свербіння, розвитку в подальшому лихенификации). Екзема сосків і пігментного гуртка у жінок, що характеризується наявністю вогнищ яскраво-червоного кольору, покритих Корко-лусочками з мокнутием і появою тріщин, нерідко є наслідком травм при грудному вигодовуванні дитини або результатом ускладненої корости.
Себорейна екзема починається в перші тижні життя дитини. Характерна запаленням шкіри у вигляді почервоніння, лущення, тріщин з локалізацією в місцях скупчення сальних залоз. Це волосиста частина голови, обличчя, грудина, межлопаточная область, шия, область між молочними залозами, великі складки; без чітких кордонів. Професійна екзема починається на відкритих ділянках тіла, які піддані дії професійного фактора (алергену) - обличчі, шиї, руках. Будь-яка з екзем є часторецідівірующей і може трансформуватися у справжню.
Дісгідротіческая екзема - результат психо-астеновегетативних розладів, з локалізацією запалення шкіри в області долонь і підошов, на цьому тлі легко виникають мікози, бо умови шкіри відповідають для проникнення міцелію. Характеризується утворенням дрібних, щільних на дотик бульбашок на бічних поверхнях пальців, рідше на шкірі долонь і підошов. Рідко зустрічаються великі, багатокамерні бульбашки. Через напівпрозорий епідерміс бульбашки нагадують зерна звареного рису. Бульбашки можуть розкриватися з утворенням ерозій з подальшим підсихання.

Принципи лікування екземи 
1.Хіміческі щадний режим, виключити помаранчеві фрукти та овочі, білі каші, міцні напої. Провести специфічну і неспецифічну гіпосенсибілізацію, виробити толерантність до алергенів.
2.Провесті дезінтоксикаційну терапію - гемосорбцію і ентеросорбція.
3.Іммунологіческій етап лікування перешкоджає утворенню комплексів антиген - антитіло в шкірі. Призначення імунокорегуючої терапії, підвищення неспецифічної резистентності організму.
4.Терапія повинна бути спрямована на антигенні поразки, стабілізацію клітинних мембран, нормалізацію агрегатного стану крові (рідинних констант крові).
5.Санація хронічних вогнищ інфекції, дегельмінтизація, відновлення еубіоза кишечника з метою попередження аутосенсибилизации. Усунення дискінезії.
6.Нормалізація функції гепатоцита, усунення ензимопатій за допомогою ферментів, нормалізація дисметаболічних порушень.
7.Последнім етапом лікування є санаторно-курортне лікування з метою попередження зриву адаптаційних механізмів, який буває у непідготовлених хворих без санації хронічних вогнищ інфекції. Хворих не можна відправляти на курорт без огляду педіатра і терапевта.
В останні роки на перше місце в лікуванні екземи вийшла иммунокоррегирующая терапія (Т-активін, диуцифон, левамізол). При наявності інтоксикації раціонально вводити гемодез, який сприяє руйнуванню токсигенной імуносупресії. Можна проводити введення нативної плазми, яка містить імуноглобуліни і лімфокіни. В останні роки розроблені методи немедикаментозного лікування екземи низькоінтенсивних лазерним випромінюванням (внутрішньовенна або під'язикова лазерна терапія), апаратом АУ-ФОК (ультрафіолетове опромінення аутокрові), фізіотерапією, ультрафіолетовим опроміненням та т.д. З традиційних методів лікування застосовують гипосенсибилизирующие терапію (тіосульфат натрію, глюконат кальцію, хлорид кальцію), антигістамінні препарати (зіртек, цетрин, кестин, телфаст), седативні препарати, транквілізатори, сечогінні, фізіотерапію і т.д.
Дорослим і дітям з дисбактеріозом кишечника можна рекомендувати біологічно активні добавки БІФІДОБАК і АЦІДОБАК (виробництва компанії АРТ ЛАЙФ). Для поліпшення функції гепатоцита і як жовчогінних засобів застосовують ХОЛЕГОН, ХЕПАР ФОРМУЛА, ВІТАМІН «Е», ЕССЕНЦІАЛ ОЙЛ. Дітям з метою профілактики та лікування рекомендується СКІН ЛАЙН.
Необхідно сказати особливо про місцеве лікування. У дерматології є неписане правило: «там, де мокро - там суші». Тобто в мокнучої стадії екземи необхідно призначати примочки, як правило, з антисептиками; потім після підсушування пасти, і тільки потім мазі, можна з вмістом гормональних препаратів.
У період загострення екземи загальні гігієнічні ванни проводять з частотою один раз на тиждень. Для ванн показана дехлорірованная вода (після відстоювання або фільтрування), при інфікованої шкірі - з додаванням розчину марганцево-кислого калію з розведенням до слабо-рожевого забарвлення, ванна з молока (1 склянка на ванну), оливкового масла (1 / 2 склянки на ванну ). Гігієнічні ванни з додаванням кори дуба, кореня лопуха, листків ромашки, кінського щавлю, женьшеню в період ремісії рекомендують 1 раз в 5-7 днів.
Профілактика
Хворі екземою перебувають на диспансерному обліку. Огляд проводиться два рази на рік. Під час ремісії рекомендується санаторно-курортне лікування (оз. Учум, Шира). Профілактичне лікування проводиться фітопрепаратами, вітамінопрепаратамі, немедикаментозними иммунокорректорами, седативними препаратами і т.д.
Алергодерматози
У хворих з алергодерматози мають місце імунні і неімунні механізми розвитку захворювання (це, перш за все порушення, що ведуть до дисметаболической імуно-супресії та вторинному імунної дефіциту). Біологічно активна добавка до їжі ХОЛЕГОН фірми АРТ ЛАЙФ являє собою збір рослин з жовчогінними, протівоспалітел'нимі, протиспастичних і сорбирующими властивостями, надає м'яку регулюючу дію на жовчовидільну систему, сприяє виведенню продуктів обміну, тим самим усуваючи дисметаболічних імуносупресію.

Коментарі

ВВЕРХ