Венозні трофічні виразки

Трофічна виразка - це дефект шкіри чи слизової оболонки, що виникає після відторгнення омертвілої тканини внаслідок порушення її кровопостачання або іннервації. Такі виразки відрізняються тривалим перебігом з постійними загостреннями, всі вони практично не піддаються лікуванню. Більшість трофічних виразок є ускладненням придбаних або природжених захворювань, ушкоджень кровоносних судин, нервів, м'яких тканин і кісток. Причинами виникнення трофічних виразок можуть бути венозна недостатність (наприклад, тромбофлебіт на фоні варикозної хвороби), різке звуження просвіту артерій (наприклад, внаслідок атеросклерозу, цукрового діабету, гіпертонічної хвороби та ін), порушення відтоку лімфи (слонова хвороба), порушення іннервації тканин ( при травмі, деяких захворюваннях), на тлі хронічних шкірних захворювань (наприклад, екземи), травм (опіки, відмороження) і т. д.

Трофічні виразки, які виникають на тлі варикозного розширення вен і тромбофлебіту, є найчастішим видом трофічних виразок.

Такі виразки, як правило, з'являються на внутрішній і зовнішній поверхні нижньої третини гомілки. При цьому через застій венозної крові порушується живлення тканини, відбувається її руйнування з утворенням виразки, пізніше приєднується інфекція. Характерний вигляд мають трофічні виразки, що виникли на тлі гіпертонічної хвороби. Розташовуються вони зазвичай симетрично з обох сторін на передніх або задненаружний поверхнях гомілки і відрізняються високою хворобливістю.

При виразках з'являються набряк гомілки, тяжкість і судоми в області литкових м'язів, свербіж, печіння і жар на поверхні шкіри. Стан покращується, якщо кінцівки надати високе становище. Також на шкірі можна побачити звивисту мережу тонких вен, пігментні плями синьо-фіолетового кольору, шкіра товщає, стає хворобливою, напруженою, блискучою і малорухомої. Порушується відтік лімфи (вона починає просочуватися через шкіру у вигляді крапельок). Після цього поступово тканини відмирають і формується виразка.

Трофічні виразки з'являються через атеросклерозу, облітеруючого ендартеріїту, гіпертонічної хвороби, хронічного недоотримання тканинами поживних речовин і кисню. Все це призводить до омертвіння і розпаду клітин тканин і утворення виразок. Також причинами виникнення виразок можуть бути переохолодження, різні травми, носіння сдавливающей ногу взуття і т. д. Такі виразки, як правило, формуються в області п'яти, на стопі і великому пальці ноги. Розмір їх невеликий, з щільними нерівними краями. Ці виразки дуже болючі, оскільки постійно травмуються при ходьбі.

На відміну від виразок при венозної недостатності біль не проходить навіть після надання кінцівки піднесеного положення. Для усунення трофічних виразок насамперед проводиться лікування основного захворювання, що викликало ускладнення у вигляді трофічної виразки, - лікуються венозна недостатність, захворювання артерій і т. д.

Одночасно проводиться лікування виразки. Хворий кінцівки надається піднесене положення, для відторгнення відмерлих тканин і очищення рани застосовуються ферменти, які розчиняють їх. Після того як виразка очищена, застосовуються мазі, що сприяють загоєнню. Призначаються також різні фізіотерапевтичні процедури.

Оперативне лікування трофічних виразок вважається найбільш ефективним, тому що в процесі операції зазвичай усувається причина, що викликала трофічну виразку.

Лікувальна гімнастика

Такі вправи можна виконувати і для профілактики захворювання. Початкове положення: стоячи біля спинки стільця. Ноги разом, піднятися на носки, спираючись руками на спинку стільця, потім опуститися. Повторити 6 разів.

Не відриваючи п'ять від підлоги, виконати 5 присідань. Звести ноги разом, виконати почергове струшування правою ногою, потім лівою. Повторити 5 разів.

Спираючись на спинку стільця, зробити 5 стрибків на носках. Початкове положення: сидячи на стільці. Ноги разом, руки уздовж тіла. Виконати почергове підняття ніг, злегка зігнуті в колінах. Повторити 10 разів.

Покласти перед собою на підлогу будь легкий предмет. По черзі піднімати його, затискаючи пальцями ніг. Повторити 6 разів.

Виконати почергове піднімання ніг з обертальним рухом в колінних суглобах. Повторити 6 разів.

Встати зі стільця і ​​побігати на місці протягом 30 секунд, потім виконати потягування всім тілом, піднімаючи руки вгору і встаючи на носки. Комплекс вправ середньої складності Початкове положення: сидячи на стільці. Поставити ноги разом, перемістити акцент ступень на п'яти, потім перекочували рухом перемістити акцент на шкарпетки. Повторити 10 разів.

Покласти праву ногу на ліву, підняти ліву ногу якнайвище. Потім виконати вправу, помінявши положення ніг. Повторити 8 разів.

Покласти праву ногу на ліву. Обертати ступень правої ноги за годинниковою стрілкою, потім поміняти ноги. Повторити 10 разів.

В якості лікувальних заходів можна використовувати їзду на велосипеді, плавання, піші прогулянки в парку, лісі чи вздовж набережної. Початкове положення: стоячи за стільцем. Поставити ноги разом, руками можна спиратися на спинку стільця. Піднятися на носки, витягнувшись усім тілом, потім опуститися на ступні і встати на п'яти. Повторити 6 разів.

Встати боком до спинки стільця і, тримаючись за неї однією рукою, зробити 10 присідань, не відриваючи п'ять від підлоги. Потім виконати 5 присідань на носках. Тримаючись однією рукою за спинку стільця, підняти витягнуту ногу якомога вище, потім опустити. Повторити 5 разів.

Потім виконати вправу іншою ногою. Встати боком до стільця, однією рукою спираючись на спинку, підняти ногу, зігнуту в коліні, як можна вище, потім опустити. Повторити 6 разів. Виконати вправу іншою ногою. Побігати на місці протягом 30 секунд, поступово переходячи на ходьбу на місці. В якості додаткових вправ можна пострибати через скакалку 1 хвилину і обійти кімнату по колу на носках 2 рази. Комплекс вправ підвищеної складності Початкове положення: лежачи на спині. Підняти прямі ноги, бажано перпендикулярно підлозі, повернути ступні всередину, потім назовні. Повторити 8 разів.

Зігнути ліву ногу в коліні, підтягнути до грудей, випрямити і повільно опустити. Виконати вправу іншою ногою. Повторити 10 разів.

Початкове положення: сидячи на стільці. Витягнути прямі ноги вперед, звести разом. Витягнути шкарпетки з зусиллям, намагаючись дістати до підлоги, потім також із зусиллям зігнути стопу. Повторити 10 разів.

Великим пальцем лівої ноги повільно провести по гомілці правої ноги від ступні до коліна, потім зробити те ж п'ятою. Виконати вправу іншою ногою. Повторити 10 разів. Поставити ноги на відстані 10 см один від одного, покласти перед собою на підлогу мотузку. Пальцями ніг захопити мотузку і, злегка піднявши її над підлогою, постаратися утримувати кілька секунд, потім відпустити. Повторити вправу 5 разів.

Витягнути прямі ноги вперед. Виконати згинання та розгинання стоп. Можна кожною ногою окремо, потім одночасно. Повторити 10 разів.

Початкове положення: стоячи. Ноги поставити разом, руки опустити уздовж тулуба. Піднятися на носках, постояти 10-15 секунд, потім опуститися. Повторити 10 разів.

Виконати ту ж вправу, встаючи на п'яти. Зробити 10 присідань на носках.

Зробити 15 присідань, не відриваючи стоп від підлоги. Фізичні вправи розвивають і зміцнюють кісткову мускулатуру, серцево-судинну і дихальну системи, тим самим полегшуючи роботу апарату кровообігу, благотворно впливаючи на стан нервової системи і в цілому допомагаючи відновити і зберегти здоров'я всього організму. Бігати на місці протягом 3 хвилин. Обійти на носках кімнату по колу. Протягом 3 хвилин виконувати ходьбу на місці. Виконати стрибки через скакалку протягом 1 хвилини.

Коментарі

ВВЕРХ