Діагностика еректильної дисфункції як показник артеріального ураження судинного русла нижніх кінцівок.

О.К. Яценко, Центр сексології та андрології ОКБ, м. Кемерово; Н.Є. Найдьонова, ОКБ, м. Томськ
Вперше взаємозв'язок між погіршенням еректильної функції і поразкою артеріального русла встановив Рене Леріша. У 1923 р. він описав синдром, в який, крім класичних симптомів ішемії нижніх кінцівок, входить імпотенція. У той же час відомо, що ерекція з усіх проявів чоловічої сексуальності відрізняється найбільшою захищеністю від ушкоджуючих факторів органічного характеру. Встановлено, що в онтогенезі ерекція виявляється ще внутрішньоутробно, тобто задовго до появи лібідо, еякуляції та оргазму. Всупереч належної онтогенетичної стійкості, ерекція парадоксально чутлива до численних психогенним впливів.
Розвиток мікрохірургічної техніки в 80-і роки дозволило приступити до хірургічного лікування васкулогенной імпотенції. Однак високі результати хірургічного втручання при судинної імпотенції не вирішують проблеми основного захворювання, тим більше профілактики облітеруючих захворювань нижніх кінцівок, що супроводжуються високою інвалідизацією. Тому етіопатогенез еректильної дисфункції (ЕД) необхідно вважати маловивченим. Зупинимося на рівні встановлення облітерації. Складність представляють етапи переходу і взаємозв'язку функціонально невротичного до органічно соматическому. Невідомі критерії, що розділяють стану передхвороби і хвороби, що в результаті різко змінює тактику лікування і реабілітаційні заходи.
Сьогодні в лікуванні психогенно обумовленої ЕД існують переважно два принципово різних підходи: один являє собою методику (психотерапія), а інший - фармакотерапію. Фармакотерапія, спочатку зайняла свої позиції через доступності та простоти досягнення результатів, скорочення витрат часу лікаря і пацієнта для «вирішення» проблеми з ерекцією, ефективна тільки на локальному рівні. Надії на препарати простагландину Е1 і «Віагра», можна вважати, повністю не виправдалися. На жаль, розвиток генітальної хірургії та «бум» рекламної фармакотерапії відсунули на другий план особистісне стан пацієнта з його сексологическим статусом, залишивши хворого одного з збудованої ним системою переживань.
Сьогодні лікарі орієнтовані на діагностику психогенної та органічної ЕД. Психогенна ЕД вимагає диференціальної діагностики всередині стану: невротичної або ендогенної, а також з органічної ЕД. У діагностиці достатній комплекс сексологічних і андрологічних методик. При невротично обумовленої ЕД досвідчений сексологпсіхотерапевт допоможе пацієнтові. При органічної ЕД висококваліфікований ангіо-хірург чудово проведе операцію анастомозірованія нижньої епігастральній артерії з тильного артерією статевого члена. У тому й іншому випадках це допомога на рівні дозволу етіології симптому, але не захворювання. Профілактика органічної ЕД, віднесена до фармакотерапії, залишається закритою для дослідників областю, як і можливості консервативного лікування облітеруючих захворювань нижніх кінцівок. Тим більше, профілактика патології.
Для динамічного спостереження були відібрані 180 чоловіків з ЕД. Всі пацієнти первинно звернулися до сексолога з приводу порушення ерекції. Класичних скарг, що вказують на ішемію нижніх кінцівок, у хворих не було. Вік пацієнтів від 20 до 75 років. З них від 30 до 46 років - 73%. Виключені бактеріальний характер запалення в простаті, психосоматично обумовлена ​​дисфункція простато-тестикулярного взаємодії, а також можливість впливу супутньої патології на ерекцію. Всім досліджений психічний статус, особливо психосексуальний розвиток і формування лібідо, а також характер особистісних відносин з дружиною. При аналізі шкали «Сексуальна функція чоловіки (СФМ)» (Васильченко Г.С., 1967) ізольована зацікавленість ерекціонной складової копулятивного циклу виявлена ​​у 23 чоловік (12,7%), що збігалося з отриманими клінічними даними.
Результати ультразвукової доплерографії у 56 осіб (31%) показали різні ступені артеріальної судинної причини ЕД. При ангіографії аорто-клубової зони виявлені облітеруючі зміни в басейні клубової артерії у 21 чоловік (11,6%). У зв'язку із збереженою високою цінністю статевої функції у 6 чоловіків, після бесіди з дружинами, хворим проведено оперативне втручання в два етапи (другий - реваскуляризація статевого члена через два місяці). Тромбоз мікроанастамоза був виявлений у одного хворого. Всі хворі оперовані з видаленням уражених ділянок інтими судин і різними варіантами реконструкції артеріального русла. Подальше спостереження у сексолога показало, що реконструктивні операції на клубовому артеріальному сегменті можуть дати короткочасне поліпшення ерекції. У всіх хворих спонтанні ерекції зникли протягом місяця після операції. Четверо оперованих хворих (19%), які пройшли другий етап, повне відновлення адекватних ерекцій, оцінюють статеве життя як нормальну протягом 12 місяців.
До групи лікування взято 159 пацієнтів (88%) з невротично зумовленими порушеннями ерекції, включаючи виявлені при ультразвуковому дослідженні судинні реакції. Основний метод - диференційована психотерапія, за умови участі дружини як «сотерапевта». Умови лікування: здоровий спосіб життя і повне виключення тютюнопаління.
Виходячи з того, що страх невдачі призводить до змін в альфа-адренергічної системи, порушень у судинній системі, призначалися біологічно активні добавки до їжі (БАД), спрямовані як на поліпшення ерекції, так і зняття невротичного стану, а основне лікування - дієта, лікувальна фізкультура і постійно антисклеротичні АРТ ЛАЙФ (ЛЕЦИТИН, ЕССЕНЦІАЛ ОЙЛ, КОМПЛЕКС З ВІТАМІНОМ С та інші).
Комплексне лікування та реабілітація оцінені позитивно у 87% хворих за шкалою СФМ, а потім МКФ (Лоран О.Б., Сегал А.С., 1998), яку необхідно вважати більш зручною при аналізі показників стабільності найближчих результатів. Негативні результати пов'язані з субмісивності варіантами відносин подружжя, відсутністю можливої ​​адаптації, що перешкоджають входженню в умовно-фізіологічний ритм (УФР) статевого життя. Встановлено, що в ситуації відсутності прийому БАД 34 чоловіки (21,4%) легко «зісковзували» в колишнє невротичний стан через особистісних особливостей.

Висновки:
1. Скарга чоловіка на порушення ерекції може бути одним з перших ознак наявності органічної судинної патології.
2. Функціональні, невротично обумовлені розлади ерекції, можливо, ведуть не тільки до порушення тонусу судин статевого члена, але у зв'язку з високою цінністю статевого життя у чоловіка (постійно спрямований стрес) можуть сприяти і переходу функціональних розладів в органічні порушення.
3. Безсумнівно, що здоровий спосіб життя, припинення тютюнопаління, регулярний прийом БАД, культура статевих стосунків чоловіка і жінки зберігають сексуальне здоров'я подружжя
4. Багатоаспектна проблема розвитку артеріальної судинної патології, що викликає ЕД, є актуальною і вимагає подальшої розробки методів профілактики і консервативної терапії.

Коментарі

ВВЕРХ