Протипоказання при застосуванні ефірних масел

Незважаючи на те що в багатьох публіцистичних книгах про ефірні масла та аромотерапію рекомендується використання ефірних масел вагітними, робити цього не варто. Багато ефірних олій можуть викликати переривання вагітності чи негативно вплинути на плід.

1. Вагітність є протипоказанням до самостійного використання ефірних масел. Особливо небезпечні в цьому випадку ефірні олії з таких рослин, як ісопу, кипарис, коріандр, кориця, лаванда, майоран, меліса, ялівець, м'ята, петрушка (насіння), полин гіркий, полин звичайний, ромашка, рута запашна, чебрець, туя, фенхель, шавлія.
2. Багато ефірних олій впливають на гормональну систему, що при використанні під контролем лікаря дозволяє вирішити чимало проблем зі здоров'ям. Але самостійне застосування, особливо для дітей, не рекомендується. Лікувальні та профілактичні заходи для дітей може призначати тільки лікар. До статевого дозрівання не рекомендується самостійне застосування ефірних олій з таких рослин, як аніс, герань, материнка;, жасмин, іланг-іланг (Кананга одората), ісопу, кардамон, кипарис, кориця, меліса, ялівець, м'ята, неролі, троянда, сандал , чебрець, шавлія лікарська, а також з смоли ладану і мирри.
3. Особам, що страждають серцево-судинними захворюваннями, слід проконсультуватися у лікаря з приводу застосування ефірних олій. Особам, які перенесли інфаркт міокарда і страждають стенокардією, не можна використовувати ефірні масла сосни та ялиці. При важкій гіпертонічній хворобі (підвищення артеріального тиску) не рекомендується самостійно застосовувати ефірні олії базиліка, ялівцю, м'яти. Особам із зниженим артеріальним тиском не рекомендуються ефірні олії іланг-ілангу (кананговое), лимона, меліси, чайного дерева.
4. Тжелие захворювання нирок - нефроз, нефрозонефрит, ускладнений пієлонефрит - є протипоказаннями для використання ефірних масел ялівця, чебрецю, сосни.
5. При епілепсії та судомної настороженості не можна використовувати ефірні олії базиліка, розмарину, чебрецю, шавлії лікарського.
6. При прийомі препаратів йоду і заліза не слід застосовувати ефірну олію лаванди.
7. Ефірні масла, що містять кумарини та фурокумарини, підвищують чутливість шкіри до сонячних променів і іонізуючого випромінювання, що може викликати опіки, фотодерматити і фототоксичні реакції, тому ефірні олії апельсина, чорнобривців, бергамота, грейпфрута, дягелю, звіробою, лаванди, лайма (ліметта), лимона, мандарина можна наносити на шкіру за три години до виходу на сонце.
8. Не можна самостійно, без консультації з лікарем використовувати ефірні масла сильної дії: анісова, листя Бей, гвоздична з листя, іланг-іланговое, імбирне, іссоповое, камфорне, Кардамоновие, кедрова, коричне з кори, лаванди ковшіковой, лемонграссовое, переліки, піжмовое, піментовое , полинове, рутових, тімьяновое, кмином, туєва, тисячелістніковое, фенхелевое, чаберовое, чайного дерева, шавлієва (лікарського), евкаліптова.
Ці застереження пов'язані з наявністю в перерахованих ефірних маслах високого вмісту кетонів або фенолів. Безконтрольне застосування цих ефірних масел в неправильних дозах може викликати побічні реакції: нейротоксичність (негативний вплив на функції нервової системи), ембріотропний ефект (небезпечні під час вагітності), гепатотропних ефект (порушення функції печінки).
9. Всі ефірні масла перед застосуванням на шкіру або для інгаляції повинні бути протестовані на індивідуальну чутливість. Особливо рекомендується провести нашкірний тест ефірних масел з листя гвоздики, материнки, кори та листя коричного дерева, цітронелли, чаберу, чебрецю (тим'яну), оскільки вони можуть викликати роздратування.

Для проведення тесту розведіть в 1 мл жирного масла (кукурудзяної, оливкової та ін) 1 краплю ефірного масла. Нанесіть на область зап'ястя 1-2 краплі суміші, злегка втріть і поспостерігайте за станом шкіри протягом доби. Якщо не спостерігається почервоніння, свербіння, набряку, то спокійно можна використовувати дане ефірне масло в такій концентрації.

Обов'язковою умовою для використання ефірних масел є індивідуальна нюхова оцінка: запах повинен бути приємним, не викликає подразнення слизових оболонок носа і дихальних шляхів. Для тестування нанесіть 1 краплю ефірного масла або композиції (суміші) з ефірних масел на лист паперу і вдихніть аромат кілька разів. Оцініть свій стан протягом 10-20 хвилин.

Ароматерапевт Г. Булла пише: «Запахи приносять натхнення, здоров'я і внутрішню гармонію. Їх дія може бути хвилюючим і освіжаючим, заспокійливим і расслабляющим. За допомогою запахів ви позбудетеся від гніву, відвернетеся від турбот, звільніться від страху і болю ».

Відомий французький лікар Ж. вальні, що присвятив багато років вивченню лікувальних властивостей ефірних масел і лікарських рослин, привітав рішення Всесвітньої організації охорони здоров'я про відродження традиційної медицини (1983). Він говорив, що «будучи довгі роки в забутті, ароматичні ефірні масла, на думку багатьох дослідників і лікарів, сьогодні знову стають зірками терапевтичного небосхилу».

Накопичено великий досвід використання ефірних масел з метою профілактики та лікування різних хвороб, поліпшення емоційного стану. Розквіт і популярність в наші дні ароматерапії - дивно приємного методу лікування та профілактики - результат об'єднання досвіду, накопиченого з найдавніших часів, і сучасних наукових знань.

Тривалий час радянськими вченими проводилися дослідження з використання ефірних масел для створення сприятливого середовища в космічних кораблях і на підводних човнах, для підвищення імунного захисту, для профілактики виникнення захворювань. Зараз результати цих унікальних робіт стають доступними. Виходять у світ наукові та популярні праці одного з керівників досліджень професора В. В. Миколаївського.

Головною перевагою використання ефірних масел є регулюючий вплив - коли лікується не окремий орган, а весь організм в цілому. Лікувальне і профілактичне вплив досягається надзвичайно малими концентраціями.

Використання ефірних масел надає позитивний ефект за рахунок включення в організмі механізмів саморегуляції, що дозволяє попередити хворобу, а при хронічних формах добитися стійкого поліпшення здоров'я.

Поширені в повітрі летючі частки (фракції) ефірних масел, потрапляючи в організм, можуть надавати такі дії:
• виражена антибактеріальна, противірусна і протигрибкова активність ефірних масел дозволяє конкурувати з хімічними антисептиками (антибіотиками, сульфаніл-амідних препаратами), оскільки багато ефірні масла мають більш вираженими антисептичними властивостями, що перевищують аналогічні властивості фенолу (карболової кислота):
неролі в 5,5 раз,
герані в 6,5 раз,
гвоздики в 8,5 раз,
фенхеля в 13 разів,
чебрецю в 25 разів,
материнки в 25 разів;
• підвищують опірність організму до хвороб і стресів, стимулюють імунітет;
• нормалізують стан клітин організму;
• надають регулюючу дію на ферментні системи: нормалізують їх активність, покращують обмін речовин;
• впливають на жировий обмін, мають антисклеротичну дію. У концентрації 0,1-0,2 мг на 1 м ³ вдихуваного повітря зменшують склеротичні прояви, надають антиоксидантну дію;
• сприяють оздоровленню внутрішнього середовища організму, зменшенню ризику алергізації і підвищенню опірності організму різним захворюванням і шкідливих чинників навколишнього середовища;
• активізують обмінні процеси в печінці, стимулюють роботу нирок, тобто сприяють природному очищенню організму від отрут.

При всіх позитивних моментах терапевтичної дії ефірних масел треба чітко пам'ятати принцип «не нашкодь». Застосування ефірних масел вимагає знань допустимих доз і концентрацій, показань і протипоказань. Тому перед використанням ефірних масел бажано звернутися до лікаря, тим більше що в наш час багато медиків визнають і практикують методи фітоароматерапія.

Необхідність такої консультації пов'язана ще і з тим, що багато ефірні масла мають широкий спектр дії, оскільки містять велику кількість різноманітних біологічно активних речовин. Створюючи потрібну композицію (суміш) ефірних масел, треба спиратися на знання їх сполучуваності не тільки за характером запаху, а й за впливом на організм. Таким чином, створені композиції повинні володіти необхідними якостями, ефективністю, надійністю і безпекою.

Леонова Н. С.
Ароматерапія ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ

Коментарі

ВВЕРХ