Кокцігодінія, її причини і лікування
Наш організм - це як складний технічний механізм, в якому об'єднується безліч великих і малих складових. Якщо все працює доак треба, всі дивуються складності та вишуканості системи, в якій все враховано до найдрібніших моментів. Але варто якомусь маленькому елементу вийти з ладу, як весь механізм може піти під укіс. Дана термінологія може бути аж надто технічна, але її суть ідентична і для біологічної системи. Взяти до прикладу таку маловажну на перший ВЗГляд частина нашого тіла, як куприк. Це не що інше, як результат еволюції людини, точніше - її залишок. Це рудиментарні хребці, які являють собою залишки хвоста, присутнього на ранніх етапах еволюції. Функціонально, вони не грають в нашому організмі ніякої ролі, але вони є частиною скелета, хребетного стовпа, а значить будь іх пошкодження, з тих чи інших причин, може істотно вплинути на роботу організму. Досить показовим у цьому плані є стан, який в медицині називається, як кокцигодинія.
Що таке кокцигодинія?
Даний складний термін має грецьке походження, і позначає локальний больовий синдромом в області куприка. Логічно припустити, що основною причиною больового синдрому є порушення цілісності (травматизація) хребців куприка. Характер ураження або травми у великій кількості випадків передбачає кілька дистанційне прояв болів (наприклад, через кілька місяців після травми).
Длякокцигодинії характерними є постійні або періодичні, болі у зазначеній області. Якщо аналізувати частоту прояви синдрому, то більша частка припадає на жіночу половину, в силу особливого анатомічної будови і виконання дітородної функції. У віковому розрізі, найбільш вразливими є люди від 40 до 60років, хоча це швидше статистика, ніж закономірність (враховуючи травматизм, як один з факторів виникнення больового синдрому).
Причини кокцигодинії
Будь-яке захворювання або хворобливий стан однозначно повинно мати причини і наслідки. Про деякі з них уже згадувалося вище, а зараз розкриємо цеймомент більш докладно. Отже, головною причиною розвитку кокцигодинії, як і належить, є травматизація області куприка (удари, вивихи, переломи, рубцювання або міозити привідних м'язів). Для травматичної кокцигодинії характерним є відкладений больовий синдром, про який говорилося вище, що призводить складності в постановці діагнозу. Ще проОднією з причин кокцигодинії є утиск нервових закінчень, наприклад, внаслідок остеохондрозу куприкового відділу хребта. Також синдром може виникати при супутніх захворюваннях суміжних органів (тазові кістки, пряма кишка і т.д.).
Симптоматика
Даний стан має більш ніж вираженусимптоматику: постійні або періодичні болі в області куприка або анального отвору. Часто біль може наступати після тривалого сидіння (при підйомі), при дефекації. Також біль має властивість поширюватися на область сідниць, паху, поверхня стегон.
Методи діагностики та лікування
Найчастішекокцигодинія діагностується шляхом пальпації прямої кишки в області куприка до виявлення характерних симптомів (хворобливість, ущільнення, наявність тяжів). Крім того, проводиться рентгенографічне дослідження, а також методики ортопедії, урології та проктології. залежить від результатів досліджень і причин, що викликають больовий синдром. У большінстве випадків обмежуються консервативними методами (знеболювання, фізіотерапія, витягування, аплікації і т.д.). Оперативний підхід виправданий, якщо має місце перелом або сильний вивих куприка.