Головна : Новини

Класифікація больового синдрому та методи знеболювання

, 11:09
0 1212

Будь-яка травма з пошкодженням тканин організму майже завжди супроводжується больовими відчуттями, які, В свою чергу, викликають дискомфорт постраждалих, і часто є причиною використання знеболюючих препаратів, іноді нераціонального.

Біль - це суб'єктивна реакція організму на травму, причому реакція суто індивідуальна і не завжди співвідноситься з обсягом травми. Одне і те ж особа по-різному відреагує на одну і ту ж травмуза умови різних обставин (наприклад, при стресі, при перевтомі больовий поріг знижується).

Тому для попередньої оцінки больового синдрому використовують так звану 10 бальну шкалу болю, де 0 - це відсутність дискомфорту, а 10 - максимальні больові відчуття (при переломі великих кісток, наприклад - перелом стегновоїкістки або перелом кісток тазу).

Загалом при знеболюванні ми повинні досягти кілька завдань. По-перше - надати допомогу пораненому в такому обсязі, щоб він зміг продовжувати виконувати бойове завдання, по-друге: швидко і ефективно власне знеболити, по-третє: уникнути або попередити розвиток можливих побічних ефектів.

ДОМЕДІКаментозних ДОПОМОГА

Повноцінна первинна хірургічна обробка рани з використанням місцевих знеболюючих (без використання системних знеболюючих), охолодження при термічних опіках, використання тракційних шин при переломах великих кісток кінцівок, використання холоду при травмах суглобів або м'якихтканин - можуть значно полегшити больовий синдром.

МЕДИКАМЕНТОЗНА ДОПОМОГА

Залежно від отриманих травм та рівня больового синдрому можливо використовувати один з трьох варіантів знеболювання:

Варіант 1 . Больовий сіндром легкого та середнього ступеня інтенсивності.

При цьому травма дозволяє пораненому виконувати бойове завдання.

Рекомендовано прийняти набір таблеток (pill-pack або pill-box), в який входить парацетамол в дозі 1000 мг, мелоксикам 15 мг і антибіотик широкого спектру діі.

КОЖЕН боєць повинен бути забезпечений СВОЇМ ВЛАСНИМНАБОРОМ ТАБЛЕТОК і повинен бути інструктований з прийому останнього. Тобто боєць повинен знати, що у разі травми з пошкодженням шкіри або слизових він повинен прийняти одночасно ВСЕ таблетки, проковтнути і запити невеликою кількістю води. Детальніше про набір таблеток можна прочитати тут.

Також при травмах, що супроводжуються больовимсиндромом середньої інтенсивності, можливо використовувати нестероїдні протизапальні препарати в ін'єкційних формах. Бажано мати препарати, можливо вводити не тільки внутрішньомязево, але і внутрішньовенно. До таких належать препарати на основі декскетопрофену (Дексалгин, Кейвер, Депіофен), кетопрофену (Кетонал (ВВ введення тільки в умовах аиях стаціонару)), кеторолаку трометамін (Кетанов, Кеторол, Кетальгін). При цьому бажано врахувати системні протипоказання до використання НПЗЗ (див інструкцію до препарату).

Варіант 2 < / em> . Больовий синдром середньої та важкої інтенсивності, при цьому в бійця немає ознакв ШОКЕ, немає ознак респіраторного дистрес синдром (задуха) і Ви не очікують ймовірного розвитку даних станів.

Тільки за цих умов може розглядатися варіант використання опіатних знеболюючих (знеболюючих центральної дії).

До них відносяться: фентаніл, морфін, налбуфін, буторфанол, промедол, омнопон і другіе препарати.

При використанні будь-якого препарату з даної групи необхідно дотримуватися ряду застережень, а саме:

  • перед використанням препарату переконатися в тому, що у бійця відсутні протипоказання. Крім вищезгаданих протипоказань (шок, ознаки респіраторного дистрес синдрому) до протипоказань відносять травмуголови з ознаками ЧМТ, вживання алкоголю і вживання інших препаратів, які підсилюють дію опіатів;
  • перед використанням оцінити ментальний статус за шкалою AVPU, і задокументувати останній;
  • контролювати стан свідомості і дихання після використання знеболюючих; Всі поранені, які отримали опіоїди або Кетамін вимагають ретельного моніторингу дихання, прохідності дихальних шляхів, свідомості і показників гемодинаміки;
  • необхідно забезпечити венозний доступ, при неможливості забезпечити венозний доступ за час до 90 секунд - внутрішньокістковий доступ;
  • використання опіатів можливе лише за наявності налоксону. Про це ж говорить наказМОЗ №120 від 25.02.2009;
  • використання опіатів дозволяється за наявності дихальної апаратури (воздуховод типу Гведела або Айворі, лицьова маска, мішок Амбу);
  • допускається до використання тільки особи .що володіють навичками реанімації в повному обсязі.

Особливі заходи безпеки (виписка з наказу про застосуванняналбуфина)

Застосовувати Налбуфин як допоміжний засіб для проведення загальної анестезії повинен тільки спеціально підготовлений фахівець. Обов'язково повинні бути напоготові заходи безпеки щодо можливого виникнення пригнічення дихання, а саме: налоксон, обладнання для інтубації і штучної вентіляціі легенів.

Після використання опіатів ОБОВ'ЯЗКОВО слід зазначити це чи в медичній карті потерпілого (при відсутності карти можливе використання форми №100 МО), або іншим способом (прикріпити використані ампули у форму, написати на обличчі букву М (від слова « морфій »).

Моніторинг: Пульсоксиметрія повинна бути доступна як додаток до клінічного моніторингу. Всім особам із середнім і важкою травмою голови обов'язково має бути забезпечений контроль сатурації (не менше ніж на рівні 90%).

задокументують клінічну оцінку стану потерпілого, виконану допомогу і зміни в стані пострадавшего у Карті Пораненого (TCCC Casualty Card (DD Form 1380). Розмовляйте з потерпілим, підбадьорюйте, пояснюйте допомогу і свої дії.
 
ПРОГНОЗОВАНІ побічні ефекти, які слід очікувати при використанні опіатів:

  • Зміна психо-емоційного стану. Можливо як розвиток седативним ефектом, такі збудження. Особливо небезпечне поєднання опіатів і алкоголю. Можливе виникнення галюцинацій.
  • Нудота і блювання як наслідок ДІІ на блювотний центр, розташований в довгастому відділі мозку. Рішення можна знайти на сайті.
  • Пригнічення дихання як наслідок ДІІ опіатів на дихальний центр.
  • Погіршення гемодинаміки, а їменно падіння артеріального тиску (не для всіх опадів).

Якщо Ви вирішили знеболити, то тоді препаратом вибору згідно з рекомендаціями Тссс є фентанілу цитрат в орально трансмукозальній формі випуску (ОФТЦ), простіше - у формі льодяника, в дозі 800 мкг.

Обов'язковою вимогою є разместить льодяник між щокою і яснами і проконтролювати, щоб потерпілий НЕ жував і не ковтав препарат цілком, що може призвести до потрапляння більшої ніж необхідно дози, так як дія і очікувані побічні ефекти є дозо залежними.

Прикріпіть льодяник до пальця потерпілого або до уніформи як засіб додаткової безнебезпеки.

При такому використанні препарат через слизову оболонку порожнини рота потрапляє в під'язикової венозне сплетіння, звідки потрапляє в системний кровотік досить швидко. Такий спосіб введення сам по собі не вимагає ВВ / ВК доступ в судинне русло, але з метою своєчасного усунення можливих побічних ефектів (наприклад. РВОта) потрібно забезпечити судинний доступ.

Контролюйте стан потерпілого, стан його свідомості, рівень больового синдрому. Слідкуйте за можливими ознаками пригнічення дихання.

При неефективності першої дози можливе повторне використання не раніше ніж через 15 хвилин.

НЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ подвійну дозу, якщо ОДНОЙ БУЛО ДОСТАТНЬО!

При відсутності ОФТЦ можливе використання ін'єкційних форм опіатних знеболювальних. Обов'язковою вимогою при цьому є наявність периферичного венозного (або внутрішньо кісткового) доступу. Допускається тільки введення препарату, що дозволяє максимально швидко отримати знеболюючий ефект при використаннімінімальної дози препарату.

Серед інфекційних препаратів препаратом вибору є морфін. Перша доза морфіну становить 5 мг, після чого стан хворого повторно оцінюють і при необхідності повторюють дозу кожні 10 хвилин, якщо потрібно, до досягнення ефекту знеболювання або до досягнення максимальної дози 20 мг.

Так самоважливо контролювати стан свідомості, перевіряти наявність ознак пригнічення дихання.

Налбуфин рекомендується вводити також тільки внутрішньовенно, в першій дозі 10 мг, після чого стан потерпілого переоцінюють і при необхідності повторюють введенні в дозі 5 мг до досягнення ефекту знеболювання або до досягнення максимальної дози30 мг.

При використанні буторфанола, якщо препарат випущений у формі шприц тюбика, важко титри необхідну дозу препарату. Тому рекомендується ввести зміст шприц тюбика ввести в 100 мл фіз. розчину. При повільному ВВ введенні можливе отримати достатній аналгезуючу ефект мінімально ефективної дозою препарату, уникаючи передозіровкі і розвитку побічних ефектів.

Автор: Artlife
ОЦІНИТИ НОВИНУ
0 (голосів: 0)

Читайте також:


Коментарі

ВВЕРХ