Синупрет в комплексній терапії гострих поствірусних риносинуситів
Гострий риносинусит, що відноситься до числа найбільш поширених захворювань, має різну етіологічну природу (вірусну, бактеріальну, грибкову) і розвивається під впливом алергенів, несприятливих чинників навколишнього середовища. Згідно з наявними даними, серед тих, хто звернувся за допомогою в поліклінічні лікувальні установи та був госпіталізований в оториноларингологічні відділення, переважали пацієнти із захворюваннями навколоносових пазух — від 15 до 62 %. Сказане підтверджує актуальність даної проблеми та важливість своєчасної діагностики та ефективного лікування гострого риносинуситу.
Зазвичай це захворювання розвивається на тлі гострої респіраторної вірусної інфекції. Вторинна бактеріальна інфекція порожнини носа і навколоносових пазух після перенесеної вірусної інфекції розвивається у 0,5-2 % дорослих і 5 % дітей. У 2-10 % випадків гострий риносинусит бактеріальної, в 90-98 % - вірусної етіології.
В процесі репродукції вірусу відбувається цитопатичний вплив на клітини миготливого епітелію, що провокує його морфофункціональну дисфункцію і призводить до зменшення активності мукоциліарного транспортування, гіперпродукції секрету келихоподібних клітин і зниження специфічної та неспецифічної резистентності.
Згідно з міжнародними та вітчизняними рекомендаціями, препаратами вибору при лікуванні гострих риносинуситів є антибіотики та імунокоректори. Можливо і застосування мукоактивних засобів. Пошук нових лікарських препаратів триває. Необхідно також створення схем лікування, спрямованих на швидке усунення місцевих і загальних ознак запалення та підвищення активності імунної системи.
В даному контексті на особливу увагу заслуговує фітопрепарат Синупрет, який успішно застосовується при захворюваннях носа і навколоносових пазух. Синупрет надає не тільки секретолітичну, а й протизапальну, імуномодулюючу та антибактеріальну дію. На тлі застосування препарату прискорюється мукоциліарне транспортування слизової оболонки. Широкий спектр дії Синупрету обумовлений лікарськими рослинними компонентами, які входять до його складу. До речі, Синупрет инструкцію ви можете прочитати на сайті виробника https://bionorica.ua/. Ну а далі, ми розглянемо рещультати застосування Синупрету в комплексній терапії гострих поствірусних риносинуситів.
Дослідження
Для оцінки динаміки перебігу гострого поствірусного риносинусита спостерігалися 210 пацієнтів, які отримували препарат Синупрет одночасно з базовою терапією, в амбулаторно-поліклінічних умовах і оториноларингологічному відділенні на клінічній базі кафедри оториноларингології медичного інституту Російського університету дружби народів протягом 2016 року. Діагноз гострого поствірусного риносинусита був поставлений лікарями-оториноларингологами на підставі скарг пацієнтів, даних анамнезу, результатів фізикального обстеження, риноскопічного дослідження та рентгенологічних методів дослідження навколоносових пазух.
Пацієнтам першої групи (n = 110) призначали базову терапію: судинозвужувальні краплі в ніс від 5 до 7 днів, противірусні препарати внаслідок виражених проявів гострої респіраторної вірусної інфекції та антибактеріальні препарати для запобігання бактеріальних ускладнень від 5 до 10 днів в залежності від важкості перебігу захворювання. Пацієнти другої групи (n = 100) крім базової терапії приймали Синупрет по 2 драже 3 рази на добу 10 днів. Згодом пацієнтів обох груп порівняли за тяжкістю перебігу захворювання.
Ефективність призначеного лікування оцінювалася на підставі динаміки скарг і наявності змін з боку слизової оболонки порожнини носа. Огляд пацієнтів проводився при первинному зверненні, через 3 дні, а також на п'яту, сьому та десяту добу після первинної консультації.
Результати
Побічних ефектів на тлі прийому препарату Синупрет не спостерігалося. Позитивний результат відзначався з 5 дня лікування. Так, вільне дихання зареєстровано у 33,6 % пацієнтів першої групи та 45 % - другої. Гнійні виділення були відсутні у 34,6 % пацієнтів першої групи та 56 % - другої. Усунення болю в області навколоносових пазух на 5 день лікування мало місце у 72,7 % пацієнтів з базовою терапією і 83 % пацієнтів, що приймали на додаток до неї Синупрет.
До 7 дня лікування в першій групі скарги на ускладнене носове дихання залишалися у 38,2% пацієнтів, на наявність виділень з порожнини носа — у 35,7 %, на біль — у 9 %. На тлі прийому препарату Синупрет через тиждень від початку лікування незначна закладеність носа зафіксована у 12,1 % хворих, виділення з порожнини носа — у 8,9 %. До 10 дня спостереження у пацієнтів другої групи скарги щодо ЛОР-органів були відсутні.
Необхідно відзначити, що поліпшення загального стану та усунення місцевих проявів риносинусита в групах відбувалися по-різному. Терміни базової терапії в групах були неоднакові, але менш як 5 днів антибактеріальні препарати ніхто не застосовував. 13,6 % пацієнтів першої групи отримували базові препарати 5 днів, 9 % - 6 днів, 58,2 % - 7 днів. У групі Синупрету 83,4 % пацієнтів припинили прийом базових препаратів через регрес скарг і зникнення клінічної картини гострого риносинуситу протягом 5 днів.
Висновки
Як показали результати дослідження, препарат рослинного походження Синупрет добре переноситься пацієнтами, сприяє швидкому регресу клінічних проявів гострого поствірусного риносинусита, а також ефективний в його комплексній терапії.