Що таке саркома?
Саркомою називають групу злоякісних новоутворень, які розвиваються з клітин з’єднувальної тканини в результаті їх мутації. Класифікація сарком дуже широка, що пов’язано з великою кількістю типів з’єднувальної тканини в організмі людини. Вони поділяються на кісткові та м’якотканинні (розвиваються з клітин м’язів, зв’язок, хрящової та жирової тканини).
Для саркоми характерний швидкий розвиток та агресивний перебіг. Ці види пухлин здатні швидко прогресувати та часто з’являються знову після проведення радикального лікування. Проте зустрічаються саркоми досить рідко в клінічній практиці. Частіше така пухлина вражає нижні кінцівки, рідше – внутрішні органи (нирки, передміхурову залозу, матку та серце). Дізнатися детально, що таке саркома та в чому полягає її небезпека можна на сторінці https://www.clinic-target.com/uk/cancer/sarkoma-2/.
Класифікація сарком
В залежності від того, з якої тканини розвивалася саркома, їх поділяють на такі види:
- ліпосаркома – формується з жирової тканини;
- міосаркома – розвивається з м’язової тканини (лейосіосаркома формується з гладкої мускулатури, рабдоміосаркома – з поперечно смугастих м’язів);
- ангіосаркома – з’являється з клітин, що складають стінки кровоносних судин;
- фібро саркома – розвивається з фіброзної тканини.
Причини появи саркоми
Онкологи не можуть назвати точні причини, через які розпочинається розвиток новоутворення. Але відомо, що спровокувати патологічний процес можуть наступні негативні фактори:
- спадковість та генетична схильність;
- зниження імунітету;
- дія ультрафіолету та іонізуючої радіації на організм;
- хронічне скупчення лімфатичної рідини в організмі;
- проведення променевої або хіміотерапії при лікуванні інших онкологічних захворювань;
- інфікування вірусом герпесу 8 типу або ВІЛ;
- видалення лімфатичних вузлів;
- проведення трансплантації внутрішніх органів;
- негативний вплив на організм різних хімічних речовин;
- стрімкий ріст дитини в період статевого розвитку;
- тяжкі травми з ранами, які не гояться впродовж тривалого часу.
Після патологічної зміни клітини, вона починає швидко ділитися. Пухлина проникає в сусідні тканини, що призводить до їхнього руйнування. Деякі види саркоми можуть мати одночасно декілька центрів росту.
Симптоми саркоми
На початку розвитку саркоми пацієнт може відмітити виражену слабкість та збільшення розміру лімфатичних судин. В залежності від місця розташування пухлини можлива поява наступних симптомів:
- нудота та блювання;
- біль або неприємні відчуття в місці розвитку саркоми;
- надмірна слабкість та швидка стомлюваність;
- збільшення розміру лімфатичних вузлів;
- втрата апетиту та стрімке схуднення;
- деформація кісток або хребта;
- часті переломи кісток (характерні для саркоми Юінга);
- поява пухлини у вигляді горбка, що добре візуалізується над поверхнею шкіри;
- поява на тілі вузлів, бляшок або синіх плям (характерно для саркоми Капоши);
- погіршення роботи внутрішніх органів (характерно для метастазування саркоми).
Діагностика та лікування саркоми
Для виявлення пухлини пацієнту призначають УЗД, КТ чи МРТ. Ці методи діагностики дозволяють виявити пухлину та оцінити її взаємодію з іншими тканинами, встановити точну локалізацію, розміри. Для верифікації новоутворення проводиться його морфологічне дослідження. При цьому зразок тканини саркоми вивчається під мікроскопом. Для оцінки розповсюдженості пухлини проводиться сцинтиграфія або ПЕТ-КТ).
При виборі методу лікування онколог бере до уваги:
- місце розташування пухлини;
- ступінь злоякісності;
- ступінь розповсюдження ракових клітин.
Якщо пухлина характеризується як низько злоякісна, проводиться її хірургічне видалення. Якщо вона є високо злоякісною, додатково призначається променева або хіміотерапія. Це дозволяє зменшити ризик рецидиву та позбавитися навіть віддалених метастазів.
Діагностика та лікування всіх видів сарком проводиться в клініці Таргет https://www.clinic-target.com/uk. В медичному центрі використовуються світові медичні напрацювання в лікуванні онкології та ефективні лікарські препарати. Звертаючись у клініку, кожен пацієнт зможе отримати кваліфіковану консультацію та пройти науково-обґрунтоване лікування онкології.