Лікування коксартрозу 1-го ступеня
Відповідь на питання: "В чому полягає суть лікування коксоартрозу 1-го ступеня?" нам дасть Євген Євгенович Боровський, ортопед-травматолог Інституту Здоров'я, в якому безпосередньо цим займаються.
Терапія будь-якого захворювання підрозділяється на етіотропну, симптоматичну і патогенетичну. Симптоматична терапія усуває або полегшує ознаки коксартрозу кульшового суглоба. На ранній стадії - це терапія знеболюючими медикаментами. Патогенетичне лікування коксартрозу 1 ступеня тазостегнового суглоба здійснюється із застосуванням хондропротекторів. Ці препарати впливають на механізм розвитку захворювання, протидіють руйнуванню суглобного хряща. Етіотропна терапія спрямована на усунення причини захворювання.
При первинному коксартрозе вона не проводиться, оскільки його причина неясна, при вторинному полягає в лікуванні основного захворювання, причому не тільки медикаментозному:
- якщо тазостегновий суглоб піддається надмірному навантаженні або воно нерівномірно розподіляється через викривлення хребта, плоскостопість необхідно ортопедичне лікування;
- якщо пацієнт страждає на ожиріння, лікування потрібно починати з корекції ваги;
- якщо хрящ почав руйнуватися через недостатнє кровопостачання, призначають судинорозширювальні, препарати для поліпшення мікроциркуляції;
- може знадобитися лікування цукрового діабету, гіпотиреозу, розладів метаболізму.
Деякі причини, що викликали артроз тазостегнового суглоба 1 стадії, можна усунути тільки оперативним шляхом. Наприклад, запущений асептичний некроз головки стегнової кістки не піддається консервативному лікуванню та вимагає проведення ендопротезування.
Втручання може знадобитися, і якщо після перенесеної раніше травми кістки змістилися, неправильно зрослися і тепер провокують активний знос окремих ділянок хряща. Операції з приводу важкої дисплазії тазостегнового суглоба зазвичай виконують в ранньому віці, це найважливіша складова профілактики диспластического коксартрозу. Якщо дисплазію не вдалося повністю усунути в дитинстві, диспластичний коксартроз лікується за стандартною схемою, операція показана на 3 стадії.
Коли мова йде про немедикаментозну терапію, межа між симптоматичним, етіотропним і патогенетичним лікуванням досить умовна. Так, багато фізіотерапевтичних процедур допомагають боротися з проявами артрозу: знімають біль, відновлюють рухливість суглоба. Одночасно вони активізують кровообіг, тобто впливають на одну з ключових причин артрозу, стимулюють регенерацію тканин, тобто впливають на патогенез.