Біологічно активні добавки компанії АРТ ЛАЙФ в лікуванні хворих з хронічними неспецифічними захворюваннями легень

Л.П. ДРОВЯННІКОВА, Самарський державний медичний університет
В останнє десятиліття уявлення про патогенез хронічних неспецифічних захворювань легень (ХНЗЛ) змінилося в значній мірі. У літературі з'явилися відомості про вплив патологічних процесів в шлунково-кишковому тракті, печінці, дисгормональних порушеннях і т.д. на розвиток і перебіг ХНЗЛ. Особливо важлива роль відводиться змінам діенцефальної, нервово-психічної, енергетичній регуляції, а також обмінних порушень. Вищесказане узгоджується з положеннями теорії гомотоксикології Г. Рекевег (1952, ФРН) і підтверджується електропунктурної діагностикою за методом Р. Фолля. У зв'язку з цим стає зрозумілим, що лікування ХНЗЛ має бути комплексним, при цьому значне місце повинно відводитися саногенетических механізмам захисту, у тому числі регуляції діенцефальних і метаболічних порушень.
Нами розроблений і впроваджений у практику немедикаментозно-лікувальний комплекс оптимізуючий для хворих з ХНЗЛ, основними компонентами якого є:
- Ентеросорбція (при необхідності плазмоферез);
- Оксигенація: інгаляція повітряно-кисневої суміші;
- За суворими показаннями, гіпербарична оксигенація (можливо екстракорпоральна оксигенація крові та її компонентів);
- Багатокомпонентна аерозольтерапія (етапне призначення коштів, відновлюють дренажну функцію бронхів, антисептики, лізоцин, біогенні стимулятори);
- Електромагнітне поле надвисокої частоти (КВЧ-терапія);
- Ультрафіолетове опромінення крові;
- Фізіотерапія, спрямована на поліпшення метаболізму дихальної мускулатури. Особливе місце у відновлювальному лікуванні хворого з хронічними захворюваннями легень займають біодобавки (БАД), призначення яких дозволяє вирішити різнопланові завдання, зокрема:
- Провести дезінтоксикацію і зменшити аутосенсібілізацію організму;
- Поліпшити функцію гепатоцитів, що сприяє механізмам саногенезу;
- Відновити флору кишечника і ферментативні процеси;
- Сприяти відновленню сурфоктанта легенів і регенерації слизової оболонки бронхів;
- Поліпшити стан нервової системи, що відновлює регуляцію дихання. Найкращий результат вдалося отримати в умовах санаторного лікування, так як БАД призначалися після процедур очищення кишечника, адекватної фізіотерапії і збалансованої гіпоалергенної дієти. В умовах санаторію вдається зняти соціальні проблеми психосоціального характеру (при необхідності до роботи залучалися медичні психологи) і проживання в умовах гіпоалергенних палат (постіль, прибирання і т.д.). Вибір першочергового завдання (з перерахованих п'яти пунктів) робився за допомогою електропунктурної діагностики за методом Р. Фолля.
Дезінтоксикаційна терапія проводилася призначенням препарату Токсфайтер по 1 / 2 чайної ложки 2 рази на день (вранці за 40 хвилин до сніданку і ввечері через 1,5 години після вечері) протягом 1 тижня. Якщо дозволяли умови (хворий поступав після стаціонарного лікування), біодобавка Токсфайтер призначався до надходження в санаторій протягом трьох тижнів. З анамнезу з'ясовували наявність об'ємних процесів шлунка (що було протипоказанням для призначення Токсфайтер).
Якщо максимальне відхилення від нормальних показників спостерігалося на контрольних пунктах меридіана печінки, то в курс лікування вводили ХЕПАР ФОРМУЛА (по 1 таблетці 2 рази на день) протягом трьох тижнів, або до поліпшення показників за методом Р. Фолля. З цією ж метою призначався ЛЕЦИТИН (по 1 столовій ложці на добу під час сніданку, добавка в кашу або салати) протягом всього перебування в санаторії (21 день). ЛЕЦИТИН призначався також з метою зменшення дратівливості, стомлюваності і відновлення сурфоктанта легких регенерації слизової оболонки бронхів (фосфоліпіди необхідні для відновлення процесів метаболізму).
Найкращий результат від застосування цього препарату ми отримували при відновлювальному лікуванні співробітників УВС постраждалих при пожежі.
Особливе місце приділялося відновленню кишкової флори. Після обстеження пацієнтів на дисбактеріоз кишечника їм призначали курс відповідного лікування, з використанням усього комплексу, включаючи БІФІДОБАК і АЦІДОБАК.
Нарешті, при виписці із санаторію відпочиваючим призначалися:
- ВІТАМІН «Е» з метою зменшення розвитку процесів фиброзирования в легенях при хронічному запальному процесі; відновлення власного імунітету; поліпшення метаболічних процесів в дихальній мускулатуру; нормалізації процесів згортання крові і поліпшення стану стінки капілярів.
Спосіб застосування: 1 гель в день на 30 днів.
- Бета-каротин з метою відновлення епітеліальної тканини і регенерації слизової оболонки бронхів. Попередньо необхідно зібрати анамнез з метою виявлення алергії на каротини (морква, персик, абрикос, обліпиха).
Спосіб застосування: 1 гель в 3 дня на курс 15 днів, потім через тиждень ще 15 днів.
Якщо хворі поступали в підгострий період, препаратом вибору був ПУЛЬМОКЛІНЗ компанії Арт лайф по 1 капсулі 2 рази на день протягом усього періоду загострення.
Комплекс лікування призначався кожному хворому індивідуально (вибирали той чи інший фактор впливу, в залежності від вираженості основного захворювання, супутньої патології, віку і т.д.).
Скринінг-методами відстеження ефекту впливу були комп'ютерна електроструктурографія (патент РФ № 960639 від 11.06.93) і електродіагностика за методом Р. Фолля.
Критерієм ефективності комплексу служила бальна оцінка стану хворих до і після лікування, розроблена Російським науковим центром реабілітації (Москва) спільно з Ялтинським НДІ фізичних методів лікування і медичної кліматології. В основу розробки було покладено інтегральна функція розподілу 29 показників (клінічних, функціональних, лабораторних, рентгенологічних і т.д.), що характеризують стан хворих. Значення показників фіксувалося в п'яти стандартних точках: максимальне значення і мінімальне. Умовно значення цих показників оцінювався в балах (відповідно 20, 15, 10, 5, 1), що дозволяло кількісно характеризувати їх динаміку в процесі лікування. На кожного хворого заповнювалася карта обліку ефективності лікування. Коефіцієнт ефективності визначали шляхом визначення суми балів до лікування на суму балів після лікування.
Оцінка ефективності лікування проводилася за величиною коефіцієнта: значне поліпшення - 2,0 бала і більше; поліпшення -1,2-1,99; без змін - 1,0-1,19; погіршення - менше 1 балу.

Коментарі

ВВЕРХ