Застосування БАД АРТ ЛАЙФ при гінекологічній патології.
Г.А. НІКІТІНА, ГЦПСіР, м. Томськ
При проведеному нами анкетуванні (опитуванні) менструюють дівчат і жінок до 50-70% з них зазначають збої менструального циклу і до 30-50% - постійні порушення, в тому числі хворобливість менструацій і передменструальний синдром. Причиною порушень менструального циклу є гормональний дисбаланс, причому збої можуть статися на будь-якому рівні регуляції циклічної вироблення статевих гормонів, в будь-якому віці. Для періоду становлення менструальної функції протягом 6-12 місяців після менархе в нормі характерна нестійкість гормонального гомеостазу. Обстеження школярок, студенток і більш старших жінок виявляє ту ж нестійкість системи жіночих статевих органів. Все більше пацієнток у підліткових гінекологів. У структурі патологічної ураженості дівчаток-підлітків переважають порушення менструальної функції (до 34-42%), відхилення (затримка) в статевому дозріванні (15-21%). Характерно, що всередині групи порушення менструального циклу, ювенільні кровотечі поступилися першим місцем гіпоменструальному синдрому і аменореї. Ця обставина свідчить про серйозніше, ніж у попередні роки, функціональному відхилення в репродуктивній системі.
Для багатьох сучасних дівчат характерні гіпоестрогенії і функціональна надниркова гиперандрогения, що виявляється у вигляді стертих форм вирильного синдрому. Всі дівчата зі стійкою ановуляцією входять до групи відносної форми безпліддя в майбутньому, що часто підтверджується на практиці. Функціональні порушення в репродуктивній системі нерідко виникають через вплив гонадотоксичних факторів, зокрема екологічних. Необхідно пам'ятати, що багато факторів, такі як куріння, алкоголь, наркотики, токсини, зловживання фармпрепаратами, необережність з побутовою хімією, гіповітаміноз відносяться до групи «усунених». Це важливо враховувати в плані як профілактики, так і лікування порушень гормонального гомеостазу. Вітамінотерапія застосовується тривало - 3-4, а по деяких рекомендацій, до 6 місяців. Застосування біологічно активних добавок до їжі (БАД) в поєднанні з мікронутрієнтів доцільно тривало при лікуванні і тим більше для профілактики.
При затримці статевого розвитку, що виникла внаслідок дефіциту маси тіла, терапія гормонами протипоказана. Лікування повинне починатися з застосування судинних біопрепаратів фірми Артлайф (НЕЙРОСТРОНГ по 1 таблетці вранці, після їди, протягом 30 днів), симптоматичної та вітамінотерапії (загальної та по циклу), ферментних препаратів (КОМПЛЕКС ФЕРМЕНТІВ ПЛЮС по 1 таблетці 2-3 рази на день , за 20 хвилин до їди, курсом 30 днів), дієти.
Для лікування порушень менструального циклу при юнацькому діенцефальних синдромі багато фармпрепарати протипоказані, тому що є небажані побічні дії (гіперпролактинемія у резерпіну, порушення ліполізу у бетаадреноблокатори, потужні седатікі збільшують дисфункцію задніх відділів гіпоталамуса). У цьому випадку неоціниму роль грають фітокомплекси (біодобавки). Для регуляції активності підкіркових структур застосовують ДУС ЗНАЙТИ по 1 капсулі за 30 хвилин до сну, протягом 30 днів, НЕЙРОСТРОНГ по 1 таблетці вранці, після їжі, для відновлення мозкового кровообігу, харчування головного мозку, дегідратації.
Застосування гормонів при порушенні менструальної функції центрального генезу невиправдано, тому що причина криється в порушенні церебральної функції, а дисфункція яєчників вторинна. Для нормалізації роботи гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи негормональними методами кращий терапевтичний і профілактичний ефект дає призначення в першу фазу полівітамінних комплексів: ДІСКАВЕРІ Чарівність, ламінарін, ГРІН СТАР, у другу фазу - ФОРМУЛА ЖІНКИ за 10-15 днів до менструації, по 2 таблетки вранці після їжі протягом 3-4-6 місяців. Від 70 до 100% пацієнток відзначають стабільний ритм і безболісні менструації через 3-6 місяців після застосування даних препаратів.