Звіт про застосування узвару ГЕПАТОН 3 у дітей з ураженнями печінки.
Г.А. ЯНГАЕВА, МСЧ № 2, м. Томськ
В даний час стан здоров'я росіян характеризується негативними тенденціями: відзначаються зростання захворюваності, смертності та зниження тривалості життя. Зростання захворюваності дітей безпосередньо пов'язаний зі станом здоров'я батьків і, перш за все, матері. Статистика показує, що в нашій країні лише 3% дітей можуть народитися здоровими. На стан здоров'я впливають екологічні фактори, стреси, електромагнітні хвилі і. особливо, якісний склад їжі і води, що призводить до наявності дефіциту мінеральних і вітамінних компонентів, грубої клітковини і інших поживних речовин. Біологічно активні добавки (БАД) заповнюють цей дефіцит, виводять з організму токсичні речовини, радіонукліди та інші шкідливі компоненти, активно підвищують імунологічну захист організму.
Серед захворювань внутрішніх органів в Росії та країнах СНД патологія травної системи має велику питому вагу. Число хворих з порушенням функцій органів травлення, що становить 45-59 на 1000 чоловік дорослого населення і 80-100 - на 1000 осіб дитячого населення, приблизно однаково в різних регіонах країни. З них 40% припадає на захворювання печінки і жовчовивідних шляхів. Протягом останніх років відмічається тенденція зростання числа захворювань вірусним гепатитом, як у дорослих, так і у дітей. Це захворювання вражає печінку, імунну систему і супроводжується жовтяничним забарвленням шкіри та склер. У дітей раннього віку в періоді новонародженості нерідко розвивається фізіологічна жовтяниця, яка при несприятливих обставинах може приймати затяжний перебіг. Печінка є найважливішим органом, який виконує безліч функцій, і була названа «великої хімічної лабораторії». У ній депонуються вітаміни, залізо, глікоген та інші поживні речовини. Печінка виробляє жовч, необхідну для травлення, і є основним очищаючим органом, фільтром організму. Вона нейтралізує практично всі шкідливі речовини, що надходять в організм ззовні і утворюються в процесі обміну речовин.
При ураженнях і захворюваннях печінки різної етіології відбуваються порушення основних біохімічних процесів, що протікають в цьому органі, зміна і випадання її функцій, що відбивається на стані всього організму. Тому від нормального функціонування цього важливого органу залежить стан усього організму. У зв'язку з вищесказаним є актуальним застосування біологічно активних добавок при захворюваннях і ураженнях печінки.
БАД АРТ ЛАЙФ Гепатон 3 призначена для живильної підтримки печінки, для нормалізації її роботи та покращення детоксикуючих властивостей.
Гепатон 3 випускає у вигляді узвару (екстракт трав на основі плодово-ягідного соку) у флаконах по 100 мл і являє собою рідину коричневого кольору з приємним запахом, кисло-солодкого смаку. Гепатон 3 - лікувально-профілактичний комплекс, що володіє гепатопротекторну властивістю, антиоксидантною дією, який надає протизапальний, дезінтоксикаційний ефекти, що регулює процеси жовчоутворення і жовчовиділення, підвищує загальну резистентність організму.
До складу Гепатон 3 входять: екстракт солянки холмової, вітамін С, екстракт шипшини і яблучний екстракт. Солянка Холмове надає протекторну дію, покращує обмінні процеси, стимулює процеси жовчоутворення і жовчовиділення, володіє потужною протизапальною дією. Плоди шипшини містять вітаміни В1, В2, К, каротин, флавоноїди, пектини та дубильні речовини, органічні речовини, цукру, мікроелементи. Шипшина посилює секрецію жовчі, поліпшує обмін речовин, благополучно впливає на проникність судин, має загальнозміцнюючу і протизапальну дію. Вітамін С бере участь у регуляції окисно-відновних процесів і обміну речовин. У яблучному екстракті містяться вітаміни С, В1, В2, Р, Е, каротин, пектини, цукри, органічні кислоти, багато калію, заліза, кальцію.
Показання до застосування:
- Дискінезії жовчовивідних шляхів;
- Холецистити;
- Гепатити;
- Жировий гепатоз печінки;
- Як загальнозміцнюючий і полівітамінного комплексу.
У дитячому відділенні МСЧ № 2 проводилася апробація БАД Гепатон 3. Метою апробації було вивчення ефективності застосування його у хворих дітей з жовтяничним синдромом. У нашому відділенні Гепатон 3 застосовується у дітей з кон'югаціонной жовтяницею і паренхіматозних гепатитом різної етіології, у тому числі вірусної.
Під спостереженням знаходилися 10 хворих: 3 дитини з паренхіматозних гепатитом і 7 дітей з тривалою кон'югаціонной жовтяницею, 1 дитина була у віці 3 років, 9 дітей - у віці 1-2 місяці. Фонова патологія відзначалася практично у всіх дітей (перинатальне ураження центральної нервової системи (ЦНС), вроджені вади серця, залізодефіцитні анемії).
В умовах стаціонару проводилося наступне обстеження - ОАК, ОАМ, копроскопія, ВАК, ЕКГ, обстеження на маркери гепатиту В і С, УЗД печінки. В ОАК у 2 дітей виявлено зниження еритроцитів і гемоглобіну, у 3 дітей з паренхіматозних гепатитом виявлена лейкопенія лімфоцитарного характеру. У ОАМ патології не виявлено. У біохімічному аналізі крові у 4 дітей відзначалося підвищення трансаміназ. Білірубін був підвищений у 8 дітей. При УЗД печінки у 3 дітей відзначалося збільшення розмірів печінки, у всієї групи хворих мали місце дифузні зміни в печінці.
Контрольну групу склали 10 дітей такого ж віку з подібною патологією.
Всі діти отримували гепатопротектори, жовчогінні препарати, спазмолітики. Чотирьом дітям з підвищенням білірубіну понад 40 мк / мл проводилося внутрішньовенне крапельне введення розчину глюкози 5%, розчину сірчанокислої магнезії, вітаміну Вб, есенціале.
Поряд з традиційною терапією, досліджуваній групі був призначений Гепатон 3 по 1 краплі в I чайній ложці 3 рази на день дітям 1-2 місяців, і по 3 краплі в 1 чайній ложці 3 рази на день дитині 3 років.
Після лікування дітям призначалося повторне обстеження, результати якого були наступними: в ОАК відзначалася нормалізація гемоглобіну та еритроцитів, лейкоцитарної формули. У біохімічному аналізі крові відзначалося зниження білірубіну та трансаміназ до нормальних цифр до 7-10-го дня у дітей досліджуваної групи і до 15-20-го дня - у пацієнтів контрольної групи. УЗД показало нормалізацію розмірів печінки та її ехоструктури як в досліджуваній, так і в контрольній групах. Зазначалося зникнення жовтяничного забарвлення шкіри і склер. Таким чином, в результаті проведеного спостереження відзначені хороша переносимість препаратів, відсутність побічних явищ, хороша сумісність з фармпрепаратами, висока ефективність в терапії дітей із захворюваннями печінки.