Лазня

Лазня

Доброю гігієнічної процедурою є лазня. Правильне її використання сприяє підтримці чистоти тіла, покращує функції шкіри і зміцнює здоров'я.
У наші дні широке застосування знайшли парова (російська) і суховоздушная (фінська сауна) лазні.
У паровій бані (в парилці) температура повітря, як правило, 40-60 ° С, а відносна вологість досягає 80-100%; в суховоздушной лазні (сауні) температура повітря в парилці 70-110 ° С, але відносна вологість дуже низька - 5-15%. Висока вологість повітря в парових лазнях утрудняє випаровування поту в самій парилці, але сприяє глибокому прогріванню організму, а низька вологість сауни дозволяє поту випаровуватися швидше і уповільнює перегрівання організму.
Гаряча лазня є потужною очисної процедурою. Завдяки дії банної тренування збільшується сила, швидкість, витривалість, координація рухів, гострота зору. Лазня допомагає підтримувати життєвий тонус і високий імунітет. У гарячій атмосфері лазні гинуть багато хвороботворні мікроби, так як температурний поріг їхнього існування нижче температури, яку в змозі перенести клітини людини. Незамінна лазня при хронічних бронхітах, запаленнях носа і горла. У поєднанні з масажем вона допомагає при вивихах, розтягненнях, ударах; лікує радикуліт, ішіас, люмбаго; є хорошим профілактичним засобом при серцево-судинних розладах. Є дані, що підвищення температури тіла в лазні до +39 ° С і вище сприяє одужанню навіть при ракових захворюваннях. Якщо людина здорова, то щотижневе відвідування лазні сприяє підтримці природних захисних сил в "бойовій" готовності.
Лазня - це оздоровче, гартує, цілющий вплив спека на організм.

Завдяки лазні:
• відкриваються і прочищаються пори шкіри; віддаляється бруд; м'яко счищаются з поверхні віджилі, омертвілі клітини; створюються сприятливі умови для народження нових клітин;
• стимулюється діяльність сальних залоз, шкіра стає пружною; розгладжуються зморшки;
• активізується кровообіг; поліпшується водносольовий обмін і робота нирок;
• зростає вентиляція легенів; збільшується засвоєння кисню; дихання стає легше;
• знижується стомлення; разом з потом видаляються шлаки і надлишки молочної кислоти, які накопичуються в м'язах і викликають відчуття втоми;
• з'являються розслаблення і розкутість, що позитивно впливає на психіку;
• активізується система самовідновлення організму за рахунок активізації ендокринної системи та збільшення кількості гормону росту. Основні правила користування лазнею.

Відвідувати лазню слід 1-2 рази на тиждень. Ходити в лазню не слід після рясної їжі або натщесерце. Найкраще підкріпитися овочами або фруктами. Протипоказаний також алкоголь. Можна взяти з собою трав'яний чай, мінеральну воду, фруктові соки. Не можна паритися незадовго до сну і при сильному стомленні. Найкраще паритися вранці в 9-10 годин. В цей час організм легко переносить навантаження. Банну процедуру слід починати з теплого душу, щоб розігріти організм. Вимити тіло з милом, але волосся не мочити, щоб не перегрілася голова. Потім витерти насухо тіло, а на голову надіти шерстяну шапочку.
При першому відвідуванні парильні потрібно посидіти внизу і просто погрітися 4-6 хвилин. Прогрівшись, піднятися на верхню полицю і знаходитися там, контролюючи самопочуття, приблизно 5-8 хвилин. Дихати в парній потрібно намагатися носом. На верхній полиці можна лягти, так як горизонтальне положення зменшує навантаження на серце майже в 2 рази. Після початку активного потовиділення треба вийти в передбанник і відпочити 15 хвилин. У цей час корисно випити чашку чаю з лимоном. Потім знову зайти в парну. І так 2-3 рази. При другому заході в парну можна паритися віником. Після другого заходу в парну можна прийняти холодний душ або зануритися в басейн. Різка зміна діаметра судин - розширення (парилка) і стиснення (басейн) - є фізіологічним короткочасним стресом, який має лікувальний і профілактичний ефект. Для прискореного виведення шлаків з організму в лазні можна використовувати бальзами Караваєва "соматонія" і "Аурон". Перед заходом в сауну в шкіру голови потрібно втерти "Аурон", а "соматонія" нанести на все тіло, особливо на стопи, гомілки, стегна і спину. Бальзами покращують кровообіг, виводять "токсини втоми", шкідливі солі важких металів, радіонукліди і пр. Завдяки їм за одну годину в лазні з потом йде більше солей і шлаків, ніж через здорові нирки за 24 години.
Після парної треба помити голову з милом і закінчити бвнную процедуру прохолодним душем. Якщо у вас буває підвищений кров'яний тиск, то попарте перед парної ноги. Гаряча ножна ванна знімає напругу з серця і голови, що знизить небезпеку підвищення тиску. Якщо у вас болі в попереку або суглобах, то натріть болючі місця тертим коренем хрону, так, щоб по тілу пройшло тепло, і ... в парну ...
Якщо ви хочете позбутися від зайвих жирових відкладень, то можна перед парної:
1) натерти тіло сіллю, змішаної з медом;
2) 96%-ним спиртом.

Щоб позбутися надмірної ваги, після парної не охолоджуйте в басейні або під душем і не витирайтеся, хоча потовиділення буде сильним. Заверніться в льняну простирадло і залишайтеся в передбаннику. Щоб інтенсифікувати розпад жирів, можна облитися солоною водою. Пити не рекомендується, навіть якщо з'явиться спрага. Перед черговим заходом в парну змийте піт і сіль, насухо витріть і партеся далі. Щоб вилікувати застуду, можна наситити повітря парної ароматом запашних трав. Для цього використовують листя малини, ожини, мати-й-мачухи, чорної смородини, меліси, материнки, звіробою. 2 ст. ложки сухої подрібненої сировини залити 1 л окропу і настояти 30 хвилин. Піддавати на кам'янку по 100 мл. Для створення сприятливої ​​атмосфери в парній можна невеликими порціями піддавати воду або трав'яні настої в піч-кам'янку. Пар корисний для шкірних покривів і дихальних шляхів. Цілющий ефект пара посилюється, якщо в 1 літр води додати 1
чайну ложку (15-20 крапель) спиртової настоянки евкаліпта, м'яти, календули або нашатирно-анісової крапель. Не можна плескати на камені квас або пиво. Пиво і квас, якщо дуже хочеться, можна додавати у воду по 30-50 мл на 1 літр. В 1 літрі води можна також розчинити кілька крапель рідкого в'єтнамського бальзаму «Золота зірка». Для створення особливої ​​атмосфери в парилці і самої лазні ці склади можна розпорошувати за допомогою пульверизатора.
Сприятливо на організм діють і ароматизатори з ефірними маслами. У гарячому повітрі сауни ароматичні вуглеводні діють дуже активно, проникаючи в організм через шкіру і ніс. Вони поліпшують функції шкіри, органів дихання, імунної та нервової систем. В якості ароматизатора потрібно взяти термостійкий посуд (50-100 мл) з широким горлом, наповнити його водою, додати ефірні масла до 10 крапель і поставити поряд з джерелом тепла. Цією сумішшю можна окропити дерев'яні лавки і столи. А можна скористатися і пульверизатором, заливши в нього потрібний склад, а потім розпорошуючи їх у повітрі. На розжарені камені завдавати ефірні масла не можна.
Ароматизатори, що рекомендуються для застосування в парній (на 100 мл води)
Виведення шлаків: ялівець - 4 краплі, лимон - 4 краплі, сандал - 2 краплі.
Зміцнення нервів: бергамот - 5 крапель, іланг-іланг - 3 краплі, апельсин - 3 краплі. Усунення целюліту: лимон - 7 крапель, ялівець - 5 крапель, мандарин - 5 крапель.
Загартовування: евкаліпт - 5 крапель, ялина - 5 крапель, м'ята - 3 краплі.
Оновлення шкіри: троянда - 3 краплі; лимон - 3 краплі, лаванда - 4 краплі.

Трохи про віники
Віник можна використовувати при повторних заходах в парну. Спочатку віник необхідно підняти вгору і повстряхівать його, щоб розігріти до температури верхнього шару повітря. Краще паритися двома віниками відразу. Перший етап потрібно починати з погладжування тіла листяної частиною віника. Це, як правило, робить напарник. Докласти віники до ніг, потім повільно вести їх по литках, стегнах, спині, шиї. Потім провести віником тому. Повторити 3 рази. Ця процедура покращує теплообмін, зменшує больові відчуття, стимулює потовиділення і зігріває шкіру. На другому етапі віники потрібно спустити на поперек і притиснути їх на 1-3 секунди. Таке ж притискання виконати в області лопаток, колін і всіх місць, де є больові відчуття. Третій етап - похльоскування. Це основний етап. Починати похльоскування потрібно зі спини, потім перейти до литкових м'язів і стопах. Після похльоскування виконується похльоскування. Воно відрізняється більш сильним притисненням до тіла всього віника. Намагайтеся не торкатися підколінних ямок. Традиційно в лазню ходять з березовим віником. Цей віник чудово дезінфікує простір, незамінний
при болях у м'язах і суглобах, очищає шкіру від різних неприємностей і висипів. Виділені віником ефірні речовини очищають і зміцнюють дихальні шляхи.
Липовий віник викликає рясне потовиділення, зміцнює серцево-судинну систему, лікує нейроциркуляторну дистонію.
Дубовий - заспокоює нервову систему, знімає головний біль і високий артеріальний тиск.
Вільховий - при застуді, ломота в суглобах і м'язах.
Кропив'яний - виліковує навіть застарілий ревматизм. Сприятливо діє на нирки.
Хвойний - рекомендується при радикуліті. Швидко нормалізує кровообіг.
Калиновий - надає протиалергічну дію.
Осиковий - проти ревматизму.
Орєшнікова - проти варикозного розширення вен, діабету, трофічних виразок.
Ясеневий - має протизапальні, кровоспинні, ранозагоювальні властивості. Проти радикуліту, ревматизму, артриту.
Горобиновий - для підняття бадьорості і працездатності.
Евкаліптовий - кращий засіб від застуди та невралгії.

Питний режим
У лазні людина виділяє набагато більше вологи, ніж зазвичай, - з потом і диханням. Число потових залоз у людини перевищує 2 млн. Кількість поту, що виділяється на добу, - від 600 до 700 г, а якщо людина відвідує лазню - то до 1400-2000 р.
Отже, і пити треба більше. Вода сприяє самоочищенню організму, регулює температуру тіла відповідно до температури навколишнього середовища. Дуже корисно заповнювати запаси вологи відразу після парної. У лазні рекомендується пити гарячий трав'яний чай з додаванням в нього меду, журавлини, брусниці, калини, смородини та інших ягід. Прекрасним потогінним засобом є липовий чай. До того ж він зміцнює серце і органи дихання. Очищає і вітамінізує чай з шипшини і ромашки. Поновлюючим сили є чай з материнки, звіробою і шипшини.
Пити чай треба невеликими ковтками з перервами. Чаю можна випивати до 1 літра. Що в лазні пити. Краще всього пити прості сільські чаї.

Чай з листя брусниці
3 ст. ложки листя брусниці залити 1 літром окропу, настояти 15 хвилин, додати мед за смаком. Брусничний лист - ефективний сечогінний засіб. Оздоровлює сечовивідні шляхи. Очищує кров.

Журавлинний морс
Півсклянки журавлини розім'яти, залити 1 літром окропу і додати мед. Такий морс добре втамовує спрагу, знімає втому, підвищує працездатність.
Малиновий чай з м'ятою
2 ст. ложки сушеної малини залити 1 літром окропу, настояти 15 хвилин, додати мед і кілька сушених листочків м'яти. Надає потогінний і загальнозміцнюючу дію.
Омолоджуючий чай
2 ст. ложки сушених ягід малини, 1 склянка сушених ягід горобини, 2 ст. ложки сушених листя смородини залити 1 літра окропу, настояти 15 хвилин. Чай має потогінну, сечогінну, кровоспинну і легким проносним властивостями.
Оздоровлюючий чай
Листя обліпихи, смородини, вишні, звіробою взяти в рівних кількостях і перемішати. 2 ст. ложки збору залити 1 літром окропу. Настояти 15 хвилин. Чай від респіраторних розладів, ангіни, ревматизму і т.п.

Яблучний чай

300 г нарізаних яблук без насіння покласти в окріп і варити 5 хвилин на слабкому вогні. Збільшує виділення сечі і жовчі, зменшує набряки. Не рекомендується пити після парної Холодну воду. Випита холодна вода знижує температуру тільки в порожнині рота. Краще пити гарячу воду: через 15 хвилин температура всього тіла знижується приблизно на 1 градус, а разом з цим рефлекторно знижується і спрага.
Класичний чай. Всі містяться в чаї активні речовини надають досить сильний вплив на нервову і серцево-судинну системи. Чай - це стимулятор, а все стимулятори націлені на недоторканні запаси нервової енергії, тому в лазні цього напою слід уникати або скоротити до мінімуму, вживаючи ріденький чай з лимоном.
Пиво. У нього важке сусло, дія якого на розслаблений і розкритий організм особливо шкідливо.
Вино, горілку. Дуже шкідливі для всього організму, особливо для серця, печінки, нирок.

Правила поведінки у лазні
1. Не можна голосно говорити, шуміти, стукати, а тим більше лаятися, сваритися, матюкатися.
2. Не можна висловлювати негативні емоції і невдоволення.
3. Потрібно міркувати про високе, чистоті, сенс життя, краси, оновлення і т.п. Відносні протипоказання до банних процедур:
- Гострі стадії усіх хвороб, загострення хронічних захворювань, підвищена температура тіла;
- Захворювання з ознаками тахікардії, гіпертонії, що супроводжуються серцевою або нирковою недостатністю;
- Великі запальні процеси на шкірі;
- Епілепсія;
- Недокрів'я;
- Виражений склероз судин;
- Вагітність і період під час менструацій.
Відвідуйте баню! Вона допоможе вам позбутися багатьох недуг!

Баранова Світлана Василівна. Зміцнення організму

Коментарі

avatar Тетяна - 3 Березень 2012, 19:30

Ааа!! Дякую величезне! Все ідеальне, те що мені потрібне!

ВВЕРХ