Обтирання і обливання

обливання

Якщо ж організм ослаблений, є хронічні захворювання, то загартовування краще починати з обтирань і обливань.
Обтирання особливо корисні людям у віці, у яких є стійкі стереотипи, і людям, які активно шкодують себе. Після вмивання особи обтирання - найм'якший засіб загартовування водою - обливання. Робити його краще після ранкової зарядки або сну, щоб зняти розслабленість. Обтиратися можна губкою, рушником або полотняною рукавицею, змоченою у воді і злегка віджатою. Рівномірні-ми швидкими рухами обтерти руки від кистей до плеча, потім - шию, груди, ноги, живіт, спину. Живіт обтирати круговими рухами за годинниковою стрілкою справа наліво. Вся процедура не перевищує п'яти хвилин. Протягом першого тижня після обтирання шкіру потрібно розтирати до червоного махровим рушником. А з другого тижня - залишати вологою. Корисно обтиратися перед сном теплою водою з подальшим одяганням сухої білизни на вологе тіло. Поступове висихання шкіри під білизною знімає психічну напругу, розслаблює м'язи і створює умови для розвитку сонного гальмування. Також перед сном можна проводити обмивання стоп. Починають процедуру з температури води 26-28 ° С і поступово знижують (на тиждень на 1-2 ° С) до 12-15 ° С. Після 2-3 тижнів обтирання можна перейти до обливання. Обливання проводяться за допомогою таза, відра або душу. Починати краще з душа. Спочатку обливати обличчя, руки, ноги, груди, живіт, а потім - спину. Для тих, хто боїться і не любить різких перепадів температур, холоду і т.п., хто уникає екстремальних умов, спочатку температура води в душі повинна бути злегка прохолодною: 33-34 ° С. Через кожні 3-4 дні температуру потрібно знижувати, поступово за 1-2 місяці довівши до самої холодної. Після однієї-двох тижнів обливання за допомогою душу можна перейти до обливання з тазу. Потрібно три таза води. Перший таз виливається на голову і обличчя, другий - на груди і живіт, третій - на спину. У перший тиждень після обливання тіло потрібно розтирати сухим рушником, а далі - не витиратися. Плівка холодної води на поверхні тіла утворює негативний іонний заряд, який, проникаючи крізь шкіру, нейтралізує позитивні іони і сприяє оздоровленню.

Взагалі душ - оптимальне закаливающее засіб. Душ надає температурне і механічний вплив на організм. Його вплив зівісіт від сили механічного впливу і відхилення температури води від індиферентної (34-36 ° С). Різне поєднання цих факторів дає різний ефект. Гарячі і тривалі душі знижують збудливість чутливих і рухових нервів, підвищують інтенсивність обмінних процесів. Теплі душі діють на організм заспокійливо. Короткочасні холодні і гарячі душі підвищують тонус м'язів і серцево-судинної системи. Чи потрібно використовувати контрастний душ? Контрастний душ вимагає від організму високого рівня загартованості та витривалості. Особливість його в тому, що під час його прийому поперемінно використовується тепла і холодна вода з перепадом температури від 5-7 ° С до 20 ° С і більше. Початковий режим загартовування з допомогою контрастного душу температура гарячої води - 37-34 ° С, холодної води - 30-28 ° С. Екстремальний режим: температура гарячої води - 41-40 ° С, холодної води - 12-15 ° С; 1 хвилина - гаряча вода, 5-10 секунд - холодна вода. При високому ступені загартованості можна використовувати контрастний душ 2-3 рази протягом 3 хвилин, чергуючи температуру води 35-40 ° С і 15-20 ° С.

Оптимальні режими контрастного душу:
гаряча вода - 41-40 ° С, холодна вода - 27-25 ° С;
гаряча вода - 37-38 ° С, холодна вода - 12-15 ° С.

Контрастний душ краще використовувати не часто. Приблизно один раз на тиждень, як баню. Розтирання снігом - процедура, до якої можна приступати після тривалого загартовування холодною водою. Розтирання снігом виконують швидко і енергійно протягом 1-2 хвилин. Розтирають в основному верхню частину тіла. при сильному морозі і різкому поривчастим вітром процедуру проводити не рекомендується. Заняття зимовим плаванням рекомендується проводити організовано, у складі секції зимового плавання, під керівництвом тренера або досвідченого інструктора.

Баранова Світлана Василівна. Зміцнення організму

Коментарі

ВВЕРХ