Варикоз

Це захворювання пов'язане з порушенням роботи клапанів судин і погіршенням кровотоку в нижніх кінцівках. Слабкість венозних стінок і підвищений тиск крові у венах призводять до розширення вен. Варикозне розширення вен - це хвороба вен, при якій відбувається їх набухання і рельєфне виступання під шкірою. Це захворювання може торкнутися вени на будь-якій ділянці тіла, проте найчастіше варикозу схильні вени на ногах і ступнях, оскільки на вени нижньої частини тулуба доводиться підвищений тиск при стоянні і ходьбі.

По венах на ногах кров надходить назад до серця, тому вони перебувають під дією високого тиску, що робить їх уразливими для даного захворювання. Ця хвороба говорить про вродженою чи набутою недостатності клапанів поверхневих, глибоких і перфорантних вен. Якщо клапани не справляються з нормальним кровопостачанням і передачею крові до серця, вона застоюється, і під дією тиску вени збільшуються і перекручуються.

Причиною виникнення варикозного розширення вен є слабкість венозних клапанів, яка запобігає зворотний відтік крові від серця.

Факторами, що сприяють розвитку варикозної хвороби, можуть бути вроджені венозні порушення. Також до групи ризику захворювання входять жінки, особливо користуються гормональною контрацепцією і вагітні, люди з надмірною вагою, чоловіки і жінки, чия робота пов'язана з тривалим перебуванням на ногах, а також люди «сидячих» професій; люди, що перенесли травми ніг, і люди зі шкідливими звичками (куріння, зловживання алкоголем).

Першою ознакою порушення кровообігу в ногах є зміна структури нігтів на ногах. Вони можуть або сильно стоншена, або стати занадто товстими і щільними. Через шкіру починають просвічувати невеликі ділянки вен, що є першою ознакою захворювання.

З часом з'являються нові симптоми варикозного розширення вен - важкість у ногах, ближче до вечора набряки гомілок і стоп, періодичні судоми в литкових м'язах, а також втрата чутливості на окремих ділянках ніг. Ці симптоми говорять уже про другу стадії захворювання. Третя стадія характеризується зримими симптомами - такими, як збільшення вен і утворення на них вузлів, виникнення дерматитів - буруватих плям, що супроводжуються сверблячкою. Біль і важкість у ногах стають регулярними, судоми повторюються все частіше, щодня виникають набряки. Вени стають схожими на вузлуваті набряклі темно-фіолетові або блакитні товсті мотузки. Їх легко помітити на литках або з внутрішньої сторони ніг. Четверта стадія захворювання характеризується утворенням виразок на шкірі ніг, розривами венозних вузлів з кровотечею, хронічною венозною недостатністю. Звертатися до лікаря слід при перших же ознаках захворювання.

Для лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок використовують різні методики, вибір яких залежить від ступеня вираженості і поширеності процесу.

В даний час відомо багато способів лікування варикозного розширення вен, як традиційних, так і методів народної медицини: медикаментозне лікування з застосуванням антибіотиків та інших препаратів, склеротерапія, електромагнітна терапія, грязелікування, фіто-, медо-, гірудо-і металотерапія та ін У особливо важких випадках захворювання потрібне оперативне втручання. Хірургічне видалення розширених вен полягає в витягуванні ураженої вени через невеликий розріз на шкірі. Проте операція не усуває повністю захворювання, оскільки в результаті навантаження з поверхневих вен переноситься з відтоку венозної крові на глибокі. Крім того, не усувається і причина, що викликала захворювання. У будь-якому випадку потрібно комплексне лікування. У багатьох виникає питання як почистити вени і уберегти себе від оперативного втручання.

Під час проведення лікувальних заходів рекомендується відмовитися від жирної їжі і дотримуватися спеціальної фруктово-овочеву дієту. У раціон слід включити більше ягід і фруктів червоного і оранжево-жовтого кольору - таких, як суниця, полуниця, глід, малина, горобина, калина, пижмо, обліпиха, хурма. Ці фрукти і ягоди мають виражену противосклеротическое дію.

Якщо не почати лікування варикозного розширення вен вчасно, виникає ризик розвитку тромбозу, тромбофлебіту, трофічної виразки і самого небезпечного ускладнення - тромбоемболії легеневої артерії, яка нерідко призводить до раптового летального результату.

На початкових стадіях захворювання можна застосовувати лікувальні компреси, ванни, настої лікарських трав і т. п. Протипоказаннями при варикозному розширенні вен є гарячі ванни, лазня, сауна, а також тривале перебування на сонці, оскільки ці фактори сприяють зниженню венозного тонусу і ведуть до застою крові в ногах. Профілактичними заходами при захворюванні є лікувальна гімнастика, контрастний душ, самомасаж ніг. Рекомендуються спортивні заходи - такі, як плавання, ходьба, їзда на велосипеді і лижах. Важкі ж види спорту - такі, як бодібілдинг, важка атлетика, теніс, - слід виключити.

Фахівці рекомендують при варикозному розширенні вен обгортати ноги еластичним бинтом, носити спеціальний компресійний трикотаж, застосовувати флеботонікі під час вагітності і після пологів.

Перші передумови для виникнення варикозного розширення вен у жінок виникають під час вагітності, оскільки в цей період вага жінки збільшується приблизно на 15%, а навантаження на ноги зростає в 2 рази.

Лікувальна гімнастика
При варикозному розширенні вен рекомендується виконувати полегшені комплекси вправ, які не потребують великих фізичних зусиль. Важливо робити ці вправи щоденно, не вибиваючись із графіка, щоб домогтися позитивного результату.

Початкове положення: стоячи.

Поставити ноги разом, руки опустити уздовж тулуба. На вдиху піднятися на носки, на видиху опуститися. Повторити 4 рази.


Підніматися по черзі на носки, потім вставати на п'яти, руки при цьому повинні знаходитися на поясі. Повторити 5 разів.

По черзі піднімати то ліву, то праву п'яту, імітуючи ходьбу на місці, не відриваючи носки від підлоги.

Якщо під час вправи спостерігаються болі в ногах, то слід закінчити його виконання.

Виконувати протягом 2 хвилин.

Спертися руками на спинку стільця. Піднятися на носки, затриматися в такому положенні на 10-15 секунд, потім опуститися. Повторити 8 разів.

Відвести пряму ногу назад, затримати на 5 секунд, потім повернути у вихідне положення. Виконати те ж іншою ногою. Повторити 8 разів.

Встати між двома стільцями, ноги разом. Спираючись на прямі руки, піднятися на носки, потім опуститися. Повторити 5 разів.

Встати боком до спинки стільця, спертися на неї однією рукою. Відвести одну ногу вбік і підняти, потім повільно опустити. Виконати ту ж вправу іншою ногою. Повторити 8 разів.

Повернутися обличчям до спинки стільця, спертися на неї обома руками. Поперемінно виконувати махи тому. Повторити 8 разів.

По черзі піднімати ноги, зігнуті в коліні. Повторити 10 разів.

Встати прямо, ногу зігнути в коліні і підняти, щоб стопа залишалася на вазі. Виконати кругові рухи стопою, потім зробити те ж вправу іншою ногою. Повторити 6 разів.

Початкове положення: лежачи на спині.

Ноги разом, руки покласти уздовж тулуба. Підняти зігнуті в колінах ноги і по черзі випрямляти і згинати їх, імітуючи їзду на велосипеді. Продовжувати протягом 1 хвилини.

Ноги витягнути, розвести на 20 см один від одного. Потягнути носок правої ноги на себе, потім повернути у вихідне положення. Виконати те ж лівою ногою. Повторити 5 разів.

По черзі згинати і розгинати пальці на правій і лівій нозі. Повторити 5 разів.

Злегка підняти прямі ноги і схрещувати їх поперемінно, імітуючи ножиці. Повторити 6 разів.

Затиснути стопами невеликий м'яч або будь-який інший предмет. Підняти ноги вгору, утримуючи їх в такому положенні протягом 10 секунд, потім опустити. Повторити 5 разів.

Покласти велику подушку під ноги і піднімати їх по черзі вгору, опускаючи вбік на підлогу, потім назад на подушку. Робити вправу в повільному темпі. Повторити 5 разів.

Підняти прямі ноги вгору під прямим кутом до тулуба. Виконувати кругові рухи обома стопами одночасно спочатку в одну сторону, потім в іншу. Повторити 5 разів.

Почергово зігнути і розігнути ноги в колінах. Повторити 5 разів кожною ногою.

При наявності трофічних виразок виключаються активні рухи в прилеглому (звичайно гомілковостопному) суглобі.

Зігнути і розігнути стопу правої ноги, то ж зробити лівою стопою. Повторити 5 разів кожною ногою.

Початкове положення: сидячи на стільці.

Ноги поставити разом. Відірвати п'яти від підлоги, шкарпетки при цьому повинні впиратися в підлогу. Потім притиснути стопи до підлоги. Перенести акцент на п'яти, піднявши шкарпетки. Повторити 5 разів.

Праву ногу витягнути вперед, виконати круговий рух стопою за годинниковою стрілкою, потім у зворотному напрямку. Зробити те ж вправу лівою ногою. Повторити 5 разів.

Ноги витягнути вперед, підняти шкарпетки, не відриваючи п'ять від підлоги, потім опустити і щільно притиснути підошви ніг до підлоги. Повторити 5 разів.

Підняти ліву ногу і, обхопивши коліно руками, притиснути до грудей, потім опустити. Виконати вправу іншою ногою. Повторити 5 разів.

Піднімати по черзі вгору прямі ноги і опускати. Повторити 5 разів.

Піднімати по черзі вгору зігнуті в колінах ноги. Повторити 5 разів.

Останній прийом їжі має відбуватися за 2-2,5 години до сну. Це необхідно для повноцінного перетравлення і засвоєння їжі. В іншому випадку в організмі будуть накопичуватися шкідливі речовини, що викликають багато порушень і захворювання.

Сісти на край стільця, ноги витягнути вперед і, не відриваючи п'ять від підлоги, виконати кругове обертання стопами обох ніг одночасно за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки. Повторити 5 разів.

Початкове положення: лежачи на правому боці (потім вся серія повторюється в початковому положенні лежачи на лівому боці).

Зігнути праву ногу і підтягти рукою до живота. Повторити 8 разів.

Відвести ліву руку в сторону з поворотом тулуба. Повторити 5 разів.

Лівою рукою взятися за край поверхні. Виконати 8 махових рухів лівою ногою вперед-назад.

Праву руку покласти під щоку, ліву - на стегно, ноги трохи зігнути в колінах. Відвести ліву руку і ногу в сторону вертикально вгору. Повторити 5 разів.

Виконати кругові рухи піднятою лівою ногою по вартовий і проти годинникової стрілки. Повторити по 3 рази в кожну сторону.

Зігнути і розігнути стопи 10 разів.

Початкове положення: стоячи обличчям до гімнастичної стінки, тримаючись за рейку на рівні грудей (замість гімнастичної стінки можна використовувати будь-яку іншу меблі, яка підходить по висоті).

Зробити перемінанія з ноги на ногу з перенесенням ваги на носок спочатку лівої, потім правої ноги (швидка ходьба на місці). Повторити 5 разів по 10 кроків.

Піднятися на носки, перекотитися на п'яти і знову стати на носки. Повторити 5 разів.

Встати лівим боком до гімнастичної стінки, лівою рукою взятися за рейку на рівні нижче пояса. Виконати 10 махових рухів лівою ногою вперед-назад. Повторити те ж правою ногою, стоячи правим боком до стінки.

Встати на відстані великого кроку від гімнастичної стінки, руки за спиною. Наступити правою ногою на 4-у рейку і притиснути коліно до стінки, те саме зробити лівою ногою. Повторити по 5 разів.

Руки опустити вздовж тулуба, ноги - на ширині плечей. Розвести руки в сторони і зробити глибокий вдих, потім опустити і зробити видих. Повторити 5 разів.

Встати обличчям до гімнастичної стінки, тримаючись обома руками за рейку на рівні плечей. Зробити 5 присідань на носках, розводячи коліна.

Стоячи правим боком до гімнастичної стінки, виконати 5 кругових рухів лівою ногою за і проти годинникової стрілки. Потім легко потрясти ногою. Повернутися до стінки іншим боком і повторити рух іншою ногою.

Коментарі

ВВЕРХ