Тромбофлебіт

Це запалення венозної стінки, за яким слідує утворення згустку крові - тромбу. Причинами захворювання є інфекція, уповільнення струму крові по венах, зниження реактивності організму, зміна складу крові, підвищення її згортання і витончення стінок венозних судин, що, в свою чергу, відбувається через нестачу в організмі вітамінів А, Е, Р, С і мікроелементів - кальцію, калію і магнію. Часто тромбофлебіт виникає як ускладнення після пологів. У деяких випадках запальний процес на стінках судин виникає в результаті проникнення інфекції з відкритої рани.

Прискорити розвиток хвороби може уповільнення швидкості течії крові і підвищення її згортання.

Розрізняють гострий, підгострий і хронічний тромбофлебіт. За локалізацією розрізняють тромбофлебіт глибоких і поверхневих вен, а за характером процесу - гнійний і негнійний. Гострий тромбофлебіт у перші дні супроводжується сильними болями в литкових м'язах, підвищенням температури тіла до 39,5-40 ° C. Також спостерігається значний набряк всієї кінцівки, шкіра на ній стає напруженою, блискучою, блідою, а іноді ціанотичний. Напружена кінцівку, як правило, холодніше здоровою. Якщо гострий тромбофлебіт переходить в гнійний, спостерігається розвиток множинних абсцесів по ходу тромбированной вени, що може призвести до флегмоні кінцівки. У більшості випадків гострий тромбофлебіт виліковується, не переходячи в хронічну стадію. Тривалість захворювання - від 10 днів до 3 місяців. Тривалість хронічного тромбофлебіту - до 1 року і більше.

При мігруючий тромбофлебіт уражаються в основному поверхневі вени верхніх і нижніх кінцівок. Хвороба супроводжується появою болючих вузликів по ходу вен. Шкіра над цими вузликами припухає і червоніє. Такі хворобливі вузлики виникають в різних ділянках кінцівок. Загальний стан хворого змінюється мало. Температура тіла у більшості випадків субфебрильна. Мігруючий тромбофлебіт рецидивує і може тривати роками. Це захворювання частіше буває у чоловіків. Воно характеризується одночасним ураженням артерій і належить до групи облітеруючого тромбангіїту.

Лікування тромбофлебіту може бути консервативним і хірургічним. При гострому тромбофлебіті рекомендується строгий постільний режим, що запобігає можливість поширення мікрофлори і вознікновеніяем болии.

Для поліпшення венозного відтоку і зменшення набряку і болю слід надавати ніг піднесене положення.

Рекомендується випивати до 3 л рідини на день, якщо немає протипоказань з боку серцево-судинної системи.

Лікувальна гімнастика

При тромбофлебіті рекомендується використовувати комплекс простих вправ, які слід виконувати 1 раз на день.

Початкове положення: лежачи на спині.

Ноги разом, руки вздовж тулуба. По черзі піднімати ноги, зігнуті в колінах, і намагатися дістати колінами до підборіддя. Повторити 5 разів.

Підняти черзі прямі ноги, затримуючи на кілька секунд в такому положенні, потім опустити. Повторити вправу 5 разів.

Повторити те ж вправу, лише одночасно двома ногами.

Ноги разом, руки вздовж тулуба. Підняти зігнуті в колінах ноги і, імітуючи рух велосипедиста, поперемінно згинати і розгинати їх. Повторити вправу 10 разів.

Ноги витягнути вперед. Зробити глибокий вдих. На вдиху зігнути ліву ногу і підтягти коліно до грудей. Видихаючи, випрямити ногу вгору, а потім опустити. Повторити вправу іншою ногою.

На видиху підняти прямі ноги до вертикального положення. На вдиху опустити. Повторити 10 разів.

Руки покласти вздовж тіла долонями вниз. На вдиху ноги підняти і одночасно зігнути в колінах. На видиху випрямити їх до вертикального положення. Потім знову зігнути ноги в колінах і на вдиху повернутися у вихідне положення. Вправу виконати 8-10 разів.

Руки покласти вздовж тулуба. Ноги підняти вертикально вгору і покрутити одночасно обома стопами всередину, потім назовні. Вправу повторити 10-15 разів.

По черзі зігнути і розігнути стопи в гомілковостопному суглобі на себе - від себе. Потім так само по черзі зігнути і розігнути пальці стоп. Вправу повторити 10-15 разів.

Ноги зігнути в колінах, не відриваючи стоп від підлоги. Руки покласти на стегна. Зробити видих і повільно одночасно підняти голову і тулуб, руками при цьому тягнутися до колін або за них. На видиху, не кваплячись, повернутися у вихідне положення.

Ноги покласти на подушку під кутом 20 °. Праву ногу зігнути, підтягуючи коліно до грудей. При цьому обома руками щільно обхопити стопу. Потім повільно випрямити ногу вгору. Руки в цей час, щільно обхоплюючи ногу, повинні ковзати по ікрі до рівня коліна. Повільно опустити ногу. Руки щільно обхоплюють ногу і ковзають по стегну. Те ж зробити іншою ногою. Вправу повторити 5-6 разів.

Не можна відразу починати з великих навантажень, особливо якщо раніше фізичні вправи не виконувалися.

Початкове положення: стоячи.

Ноги поставити разом, руки опустити уздовж тулуба. З положення стоячи потрібно по черзі кожною ногою робити глибокі випади вперед, згинаючи ногу в коліні і роблячи на неї впритул. При цьому нога, що стоїть позаду, повинна залишатися на повній ступні. Повторити вправу 10 разів.

Піднімати по черзі ноги вгору і вбік. Повторити 10 разів.

Виконати мах прямий лівою ногою, потім зігнутою в коліні. Повторити те ж правою ногою. Зробити не менше 8 разів.

Виконати біг на місці з плавним переходом на ходьбу.

Стопи поставити щільно разом, руки витягнути уздовж тулуба. На повільному видиху відвести плечі назад. На повільному вдиху плечі розслабити і нахилити голову вперед.

Встати між двома опорами. Спираючись правою рукою на праву опору, а лівою рукою на ліву опору, піднятися на носки, а потім опуститися на п'яти. Повторити цю вправу 15-20 разів.

Спертися двома руками об стіну перед собою на рівні плечей. Встати на шкарпетки і затриматися в такому положенні на 10 секунд. Потім опуститися, стати на п'яти. Повторити вправу 15-20 разів.

Встати прямо, ноги на ширині 30-40 см, стопи злегка розгорнути назовні. Прямі руки витягнути вперед. Зігнути повільно коліна, тримаючи голову і спину прямо. Нахилити корпус вперед і на 5 секунд затриматися в цьому положенні. Вправу повторити 10-15 разів.

Початкове положення: стоячи на четвереньках.

Праву ногу зігнути в коліні і відвести її назад, потім те ж зробити лівою ногою. Повторити вправу для кожної ноги 10 разів.

Відвести по черзі кожну ногу, зігнуту в коліні, в сторону і постаратися підняти її якнайвище. Повторити вправу 10 разів.

Коментарі

ВВЕРХ