Біологічно активні добавки як альтернатива в комплексному лікуванні дегенеративних захворювань суглобів.

Т.Н. Поткін, Клінічна поліклініка № 5, м. Кемерово
За даними ВООЗ (2000 р.), загальна поширеність захворювань опорно-рухового апарату (ОРА) за 10 років (1988-1997 рр..) Зросла з 7500000 до 11,2 млн, збільшившись більш ніж на 49%. Особливо привертає увагу той факт, що 46% осіб, які отримували інвалідність з ураженням ОРА люди молодого віку: жінки молодше 44 років, а чоловіки молодше 49 років. Не менш прикро, що число повторно оглянутих інвалідів в 2,2-2,5 рази перевищує число отримали інвалідність вперше (В. А. Насонова, О.М, Фоломеева, 2000 р.). Серед пацієнтів нашої поліклініки, які звернулися до нас з болями з боку ОДА, 2 / 3 страждали дегенеративними захворюваннями, з них остеоартрозом 12,8%, остеохондрозом - 33,8%, причому найбільш часто вражаються функціонально значущі суглоби: колінні 53%, хребет - 22%, тазостегнові - 16%.
Остеоартроз (ОА), остеохондроз - найпоширеніші захворювання ОДА, що мають важливе соціальне значення. Більшість хворих звертається до лікаря по допомогу при болях в колінних або тазостегнових суглобах і, як наслідок, обмеження рухів, що різко знижує якість життя. У 73% випадків болю в суглобах нижніх кінцівок виникають на тлі остеохондрозу поперекового і попереково-крижового відділів хребта.
За даними Інституту ревматології РАМН м. Москви, при ОА дегенерація суглобового хряща, що є основною ознакою хвороби, закономірно пов'язана з виникненням вторинного запалення синовіальної оболонки. Біль - основний клінічний прояв ОА - пов'язана з розвитком вторинного синовіїту. який в свою чергу підсилює процеси деградації хряша.
Досвід переконав нас, що в ортопедії при захворюваннях суглобів план лікувальної тактики повинен будуватися з урахуванням загального функціонального стану організму хворого, його віку, стану всього ОДА, а не окремо взятого суглоба.
До найбільш часто вживаним при лікуванні остеоартрозу та остеохондрозу препаратів належать нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Світова фармакологічна промисловість надає широкий вибір НПЗП з різною хімічною структурою. До цих пір залишається відкритим питання про недоліки та переваги тієї чи іншої групи НПЗП, але не можна забувати про побічні реакції та токсичності цих препаратів.
За даними Клініки ревматології ревматологічного інституту у Варшаві професора А. Пилипович-Сосновська, до найбільш частих небажаних наслідків терапії НПЗП слід віднести порушення з боку травного тракту (ентеропатії, виразки та ерозії шлунка і кишечника), ослаблення функції нирок, розвиток проміжного нефриту, некрозу ниркових сосочків, гострої ниркової недостатності з гіпокаліємією, шкірні зміни.
Питання про переносимість і можливих ускладнень НПЗП особливо важливий, якщо врахувати, що дегенеративні захворювання суглобів виникають, як правило, в літньому віці, коли фармакокінетика різних лікарських препаратів може змінюватися за рахунок зміни функції печінки і нирок.
Не можна забувати і про простих доступних профілактичних заходах, виконання яких могло б запобігти подальшому прогресування дегенеративних захворювань суглобів - щоденної фізичної навантаженні, правильне харчування.
Видатний вітчизняний вчений академік А.А. Покровський сказав: «Їжу слід розглядати не тільки як джерело енергії і пластичних речовин, але і як вельми складний фармакологічний комплекс».
Людський організм є самовідновлювальні систему, за умови, що людина живе в гармонії з природою і з самим собою. Останні кілька років, згідно з літературними даними, при лікуванні дегенеративних захворювань ОДА ширше використовуються засоби на основі речовин, близьких за будовою до хрящової, кісткової тканини, сухожилля, спінальним дискам, судинної стінки - глікозаміногліканів, хондроетінсульфата.
У комплексне лікування захворювань ОДА нами включалися біологічно активні добавки (БАД) компанії Артлайф - Джойнт ФЛЕКС і БУРДОК З Метою дослідження було вивчення їх ефективності та переносимості.
Під спостереженням знаходилися дві групи хворих по 45 чоловік у віці 45 років і старше, які страждають гонартрозом 2-3 стадії (діагноз підтверджено рентгенологічно), у 24 осіб супутньою патологією був остеохондроз поперекового відділу хребта.
Перша група брала Джойнт ФЛЕКС, крім того, 5 осіб додатково отримували БУРДОК С.
Друга група отримувала НПЗП. Джойнт ФЛЕКС призначався протягом місяця по 2 таблетки 2 рази на день з наступним спостереженням протягом 6 місяців.
Результати: у пацієнтів першої групи зменшилися болі після фізичного навантаження, «нічні» болю, відновилася функція в суглобах. Побічних реакцій не спостерігалося, відзначена добра переносимість БАД.
У контрольній групі через побічних реакцій на НПВП (нудота, болі в епігастрії) припинили лікування 8 осіб, надалі проводилося місцеве лікування,
Таким чином, БАД Джойнт ФЛЕКС і БУРДОК С є ефективним засобом у комплексній терапії остеоартрозу та остеохондрозу, так як зменшує біль, а при більш тривалому застосуванні купірує больовий синдром і покращує функціональний стан суглобів, дозволяє зменшити прийом НПЗП або взагалі відмовитися від їх використання.
Терапевтичний ефект зберігається тривалий час (за нашими спостереженнями). Оцінений хворими основної групи свого стану в цілому (професійна активність, приватне життя, спортивні навантаження) показали достовірне поліпшення якості їхнього життя.
Отже, БАД Артлайф є ефективними і безпечними засобами, які можна використовувати як у комплексному лікуванні, так і самостійно при захворюваннях опорно-рухової системи.

Коментарі

ВВЕРХ