Вплив БАД КАЛЬЦиМАКС на стан здоров'я.

С.І. Мату, Г.Д. ТЕРЕЩЕНКО, МЛ. ВИНОГРАДОВА Науковий Центр профілактичного та лікувального харчування ТюмНЦ СО РАМН, м. Тюмень
Роль біологічно активних речовин (БАР) в життєдіяльності організму людини багатогранна і велика у всі його вікові періоди. В даний час відомо, що без використання БАВ практично неможливо організувати раціонально збалансоване харчування, що є основним фактором, що визначає стан здоров'я людини. В останні роки розроблено багато різноманітних комплексів біологічно активних добавок до їжі (БАД). Одним з таких комплексів є КАЛЬЦиМАКС виробництва компанії АРТ ЛАЙФ (м. Томськ).
Комплексна біологічно активна добавка КАЛЬЦиМАКС розфасована в капсули по 0,5 г, упаковані в відмінно оформлені, вологонепроникні флакони. Одна капсула містить:
- Гідроксиапатит кальцію 200 мг (13,3% оптимальної добової норми для дорослої людини) (тепер - 350 мг);
- Магній (хелатних форм) 100 мг (13,3% від норми);
- Цинк (цитрат) 1,5 мг (10% від норми);
- Марганець (цитрат) 0,8 мг (20% від норми);
- Кремній 8 мг (30% від норми);
- Бор (гліцерат) 0,5 мг (по різним авторам, від 10 до 20% від норми);
- Хром 8,5 мг (10,6% від норми);
- Вітамін С 50 мг (10-20% від норми);
- Вітамін В 64 МО (10-13% від норми);
- Хондроітінсульфат 66 мг, у цьому кількості міститься в межах 3-4 мг кремнію. Отже, сумарний вміст кремнію в комплексі КАЛЬЦиМАКС в середньому становить близько 45% оптимальної норми для дорослої людини.
Маючи багаторічний досвід профілактики рахіту у дітей та остеопорозу у людей похилого віку (призначення з 2-го місяця життя по 2-4 краплі 0,0625% масляного розчину вітаміну D2 1 раз на добу під час прийому молочних продуктів), ми вирішили перевірити оптимальність впливу КАЛЬЦиМАКС на стан кісткової тканини організму людини.
Найбільш доступним і точним методом оцінки оптимальності забезпечення організму кальцієм і кремнієм є зростання і стан зубів, нігтів і волосся.
Під нашим спостереженням знаходилися 19 осіб, які брали КАЛЬЦиМАКС. З них 12 дітей віком 11-12 місяців і 7 жінок у віці 56-68 років.
Контрольну групу склали 137 дітей, які перебували під нашим спостереженням в різні роки, які з 2-го місяця життя в літню пору року отримували по 2, а в зимовий по 3-4 краплі 0,0652% розчину вітаміну D2 1 раз на добу, т . е. 500-600 тис. МО на рік.
Всім дітям КАЛЬЦиМАКС був призначений дільничними педіатрами з 4-го місяця життя по 0,5 капсули 1 раз на день з молоком, а жінки його приймали по 2 капсули на добу з молочними продуктами.
Констатовано, що з 12 дітей у 5 (41,7%) до року їх життя прорізалося по 4 зуба, у 4 (33,3%) - по 5-6 зубів і у 3 (25%) - по 7-8 зубів , тоді як у дітей контрольної групи в даному віці було вже по 14-22 зуба. Виявивши істотне відставання зростання зубів у дітей, які брали КАЛЬЦиМАКС, ми рекомендували їх батькам давати дітям по 1 капсулі на добу в молоці зазначену БАД з додаванням в молоко по 2-3 краплі масляного розчину вітаміну D2. Через 2 місяці прийому КАЛЬЦиМАКС з додаванням в молоко або сир вітаміну D2 у всіх 12 дітей відзначено одночасне прорізування не по одному, а по 2-4 зуба.
Жінки, які брали КАЛЬЦиМАКС, спостерігалися у ендокринолога з надмірною цукром у крові і приймали діабетон. У трьох з них цукор крові натще був 5,4-6,0 ммоль / л, а у чотирьох - 6,2-6,4 ммоль / л. Через 10-14 місяців регулярного прийому БАД, чотири жінки після сніданку, перед яким вони завжди приймали діабетон, стали відзначати різке погіршення самопочуття. З'явилися припливи жару, головний біль, відчуття серцебиття, підвищився артеріальний тиск (АТ) до 140/70-160/85 мм рт. / ст. При контролі цукру крові натще у 4 жінок він зареєстрований в межах 3,6-4,8 ммоль / л, а у 3 - 5,2-5,6 ммоль / л, що, очевидно, свідчить про вплив БАД на регуляцію вуглеводного обміну. Відомо, що хром взаємодіє з інсуліном у процесі вуглеводного обміну в тканинах, а також бере участь у структурі і функції нуклеїнових кислот. Дане припущення потребує додаткового поглибленому дослідженні на великому числі спостережень, так як вміст хрому в БАД не перевищує 13,7% оптимального змісту його в раціоні. Всмоктується хром в порожній кишці. В нормі його засвоєння не перевищує 0.4-0,7% від кількості надходження з їжею, і лише при цукровому діабеті воно може бути в 3 рази більше [А.П. Авцин зі співавт., 1991].
Отримані нами результати застосування БАД АРТ ЛАЙФ КАЛЬЦиМАКС як засіб для профілактики остеопорозу свідчать про те, що дана БАД не сприяє зростанню зубів у дітей. Останнє пояснюється недостатньою дозою вітаміну D2, що міститься в даному коплекс. До того ж конкурентно всмоктуванню кальцію перешкоджають магній і бор. Останній сприяє всмоктуванню магнію. Цинк формує з кальцієм нерозчинні комплекси і лише кремній в розглянутому комплексі поза конкуренцією. Кремній входить в основу кістково-хрящової тканини, підвищуючи її міцність.
Отже, в комплексі з додатковою дозою вітаміну D, КАЛЬЦиМАКС може широко застосовуватися як біологічно активна добавка до їжі, що сприяє поліпшенню обміну кремнію, магнію, хрому і кальцію.

Коментарі

ВВЕРХ