Застосування біодобавок АРТ ЛАЙФ в офтальмології.

Т.В. ГОРЯЧЕВА, к.м.н., доцент кафедри валеології ККІПК РВ
Введення
Історія застосування біологічно активних препаратів у медичній практиці нараховує кілька століть. Лікувальні властивості динного дерева знали індіанці Америки за часів Колумба і називали плоди цього дерева «ванти - будь здоров». Аборигени Антильських островів протягом багатьох століть застосовували сік динного дерева для лікування виразок, саден, шкірних захворювань. Як з'ясувалося пізніше, в ньому міститься протеолітичний фермент папаїн. Крім цього, з молочного соку рослин були виділені інші ферменти - бромелайн, фіцін, які поряд з папаїном широко застосовуються в офтальмологічній практиці.
Вітчизняному офтальмолога В.П. Філатову належить пріоритет розробки основ застосування біоактивних препаратів в лікуванні багатьох захворювань очей. Це добре відомі в даний час алое і ФІБС (біогенний стимулятор, виготовлений з відгону лиманної грязі, що містить коричну кислоту і кумарини).
У лікуванні будь-якої форми патології, в тому числі і патології органу зору, необхідно виходити з відомого постулату: лікар повинен лікувати швидко, безпечно і приємно.
Ефективним лікування очних хвороб може бути тільки тоді, коли воно здійснюється своєчасно, адекватно хвороби, з використанням новітніх досягнень науки і поєднує місцеві і загальні впливу на патологічні зміни очі з впливом на весь організм з метою мобілізації його потужних захисних факторів.
Усунення вогнищ інфекції та інвазії, регуляція порушених функцій, терапія як обумовлюють очну хвороба, так і супутніх страждань є неодмінною умовою комплексного лікування хворих. Особливо важливе значення набуває підвищення захисних сил організму і його репаративних здібностей. У зв'язку з цим застосування БАД у комплексному лікуванні хворих з патологією очної є високоефективним.
Особливістю терапії очної патології є наявність бар'єрів для застосовуваних медикаментів. При місцевому лікуванні таким бар'єром є рогова оболонка, що володіє спрямованої проникністю, тобто здатністю пропускати одні речовини тільки в око, а інші тільки з ока, при загальному введенні ліки повинні минути гематоофтальмічний бар'єр. Крім визначених фізико-хімічних властивостей (величина молекул діючої речовини, рН, осмотичний тиск і т.д.), велике значення мають лікарські форми препаратів, методи їх аплікації.
Мобілізація захисних сил і механізмів організму потрібна для прискорення одужання або отримання стійкої ремісії вже виражених гострих очних захворювань і тим більше необхідна у хворих з затяжними, млявими, хронічними процесами. Поряд з імунною, тонізуючої, тканинної та іншої терапією, необхідне створення сприятливої ​​обстановки, повноцінне харчування, що включає високоефективні біологічно активні добавки (БАД). Слід зазначити, що багато лікарських препаратів можуть негативно позначатися на стані очей і зорових функцій. Зміни сітчастої оболонки типу пігментного дистрофії можуть викликати хлорохін, хлорпромазин, атебрін, фенілпіразін. Токсично діють на сітківку стрептоміцин, серцеві глікозиди, ізоніазид та ін При лікуванні антибіотиками описані неврити зорового нерва, порушення акомодації, ністагм, диплопія, глюкокортикостероїди можуть спровокувати глаукому, викликають помутніння кришталика і дистрофію рогівки.
Зустрічаються повідомлення про почастішання грибкових захворювань очей, набряку і невритах зорового нерва, кератомаляції від кортикостероїдів.
При комплексному лікуванні в офтальмологічній практиці велику допомогу можуть надавати препарати рослинного походження з широким спектром біологічно активного впливу на різні системи організму, так як лікування вирішує кілька завдань:
- Надати на очне захворювання цілющий вплив через нервову і ендокринну системи;
- Санувати організм, з тим, щоб перервати етіологічні та патогенетичні зв'язку його інфекційних та інших осередків з хворим оком;
- Відрегулювати порушені гуморальні, ендокринні та інші функції, домогтися можливої ​​компенсації і стабілізації обумовлюють очні зміни загальних захворювань організму;
- Підвищити захисні сили і репаративні здатності організму.
Ці завдання допомагають вирішувати високоякісні, що пройшли клінічні випробування БАД АРТ ЛАЙФ з високим рівнем біологічної активності, які є необхідними в лікуванні практично будь-якої форми патології органу зору. Сюди можна віднести такі препарати, як ГРІН СТАР, ДІСКАВЕРІ Чарівність, ДІСКАВЕРІ СИЛА, ЛЕЦИТИН.
Запальні захворювання органу зору
Запальні процеси превалюють в патології органу зору, як по частоті поразок, так і за різноманіттям їх клінічних проявів і форм. Це кон'юнктивіти, блефарити, ячмінь, увеїти, хоріоретиніти і т.д. Діалектичне єдність захисного і ушкоджує значення запалення особливо яскраво проявляється на прикладі очі. Своїми механізмами (фагоцитоз, імунні та інші реакції) запалення обмежує область поразки, зупиняє агресивна дія і знищує інфекційні агенти, але з іншого боку, жоден очної запальний процес не закінчується абсолютно безслідно, і при більш виражених захворюваннях порушується життєдіяльність і функції ока. Запальних захворювань схильні всі тканини і освіти придатків ока і всі оболонки очного яблука, запалення може бути гострим, підгострим і хронічним, причому діагностика і лікування останнього більш важкі навіть при кон'юнктивітах. Розвиток запалення, його завершення одужанням або яким-небудь дефектом залежить від фагоцитозу і ферментативного розщеплення продуктів тканинного розпаду, процесів проліферації. Недолік ферментів може бути однією з причин переходу запалення в хронічну форму.
Звідси доцільно широке застосування БАД у комплексному лікуванні запальних захворювань органу зору. Підвищуючи захисні сили організму і насичуючи його відсутніми комплексами вітамінів, мікро-і макроелементів, ферментами вони допомагають організму справитися з хворобою.
Дистрофічні захворювання очей Друге місце після запалень в патології органу зору займають хвороби, зумовлені порушеннями трофіки його тканин і структур. Порушення обміну речовин в основному пов'язані з недостатнім надходженням в тканини або клітини поживних речовин, або з неповним їх засвоєнням. Такі зміни оболонок або утворень очі узагальнені в групи дистрофій рогової оболонки, судинного тракту, склоподібного тіла, сітківки і т.д.
Дистрофічні захворювання органа зору пов'язані зі зміною певного виду обміну речовин і розвитком білкової, жирової, вуглеводної та інших дистрофій. Вторинні дистрофії, що представляють собою наслідки запальних процесів і травм органа зору, часом супроводжують запалень. В основі дистрофій лежать порушення метаболізму, зміни кровопостачання (гіпоксія) і регуляції трофіки (нервової, ендокринної та ін.) Інфільтрація клітин і проміжної речовини патологічними продуктами порушеного обміну, в першу чергу білкового або жирового, являє собою обов'язкове явище при багатьох спадкових і особливо придбаних дистрофіях очі. В патогенезі багатьох придбаних дистрофій особливе значення має гіаліноз, а при спадкових дистрофіях сітківки - порушення обміну нуклеопротеидов, хромопротеїдів та інших. Зниження функцій органу зору прискорює майже обов'язкова для дистрофій переднього відділу судинного тракту вторинна глаукома, нерідко ускладнена катаракта, при ретинальном дистрофіях різних форм часто розвиваються атрофії зорового нерва, відшарування сітківки, атрофічні вогнища і т.п.
Дистрофічні ураження сітківки і судинної оболонок ока стають однією з провідних причин слабовидения і сліпоти. Подібні процеси відносять до ферментопатій, тобто патології, пов'язаної з точковими генними мутаціями, що визначають ферментативний дефект, в силу якого виникають незворотні обмінні порушення.
При тапеторетинальних дистрофіях спостерігаються порушення гліколізу, змінюється функція прикордонних мембран, перекручений обмін фосфатидів і протеїнів в тканини сітківки. Зменшується вміст таких мікроелементів, як мідь, кобальт та інших у сироватці крові. Клінічними проявами пігментних або тапеторетинальних дистрофій є зниження темновоі адаптації і зростаюче звуження полів зору, падіння гостроти зору. У хворих з дистрофії часто виявляють властиві атеросклерозу диспротеінемія, високий рівень ліпідів і схильність до гіперкоагуляції крові. У лікуванні дистрофічних уражень органа зору, крім специфічної для різних форм терапії, широко застосовують судинорозширювальні засоби та препарати, що покращують мікроциркуляцію, вітаміни А, Е в звичайних дозах як антиоксиданти, які зменшують надлишкову активність пероксидаз в тканини сітківки.
Поліпшення трофіки уражених тканин і проникності судинної стінки досягається комплексом вітамінів (групи В) і вітаміновмісними речовинами, що є каталізаторами обміну речовин.
У комплексному лікуванні дистрофій актуальним є застосування таких препаратів, як ГРІН СТАР, ЛЕЦИТИН ВИСОКОГО ЯКОСТІ, НЕЙРОСТРОНГ, БІ ПІ ФОРМУЛА, бета-каротин, КОМПЛЕКС З ВІТАМІНОМ «С», ВІТАМІН «Е».
Алергічні хвороби органу зору
За даними ВООЗ, алергією страждають до 10% жителів високорозвинених країн, і цей показник має тенденцію до підвищення, а тяжкість захворювань збільшується. Основними причинами наростання алергізації є масова вакцинопрофілактика, впровадження в побут і виробництво все нових хімічних предметів і речовин, нераціональне застосування лікарських засобів., Особливо антибіотиків, зміна характеру харчування і т.д. У розвитку алергічних захворювань з екзогенних неінфекційних алергенів найбільше значення мають різні лікарські та косметичні засоби, а з інфекційних агентів частіше інших зустрічаються стафілокок і стрептокок. З ендогенних алергенів найбільше значення в патології ока мають збудники туберкульозу, токсоплазмозу і інші бактерії, рідше віруси, грибки та ін З метою мобілізації захисних механізмів організму, на додаток до застосовуваної терапії при алергічних ураженнях органа зору можна рекомендувати препарати кальцію, комплекс вітамінів і комплекс молочнокислих бактерій для нормалізації мікрофлори кишечника.
Профілактичне застосування БАД
Анатомічні та фізіологічні особливості розвитку, а також високі вимоги до органу зору, що пред'являються сучасними технологіями навчання в дошкільному і шкільному віці, ставлять найважливішою завдання профілактики втоми і розвитку аномалій рефракції (міопії, гіперметропії) в дитячому віці.
Крім загальногігієнічних вимог до зорового праці (поза, освітленість), підвищення загальної фізичної активності, необхідно суттєво покращувати характер харчування за рахунок БАД з комплексами вітамінів, мікроелементів, молочнокислих бактерій.

Коментарі

ВВЕРХ