Вегетаріанство

Вегетаріанство

Основні положення вегетаріанства

Як випливає з енциклопедичного словника, вегетаріанство - це загальна назва систем живлення, що виключають або обмежують споживання продуктів тваринного походження, головним чином пов'язаних з вбивством цих тварин. Витоки вегетаріанства йдуть у далеку давнину. Досить сказати, що одним з апологетів вегетаріанства вважається давньогрецький філософ і математик Піфагор, який жив у VI столітті до н. е.. Він став вегетаріанцем, засвоївши вчення про переселення душ. Варто було повірити в те, що душі покійних продовжують жити в тілах тварин, і поїдання дичини та худоби негайно ставало чимось на зразок людоїдства. Крім того, Піфагор вважав, що поїдання м'яса убитих тварин сприяє утворенню в організмі шкідливих речовин, що засмічують людський організм і викликають хронічні отруєння.

До речі, Піфагор явив світу і приклад приголомшливої ​​терпимості: стверджуючи, що м'ясо - - неприпустимий спокуса, він тим не менш щедро пригощав ним своїх гостей.

У Росії масові вегетаріанські настрої стали проявлятися лише в XIX столітті, і то здебільшого в середовищі релігійних сектантів і деяких груп інтелігенції, які вважали, що саме з вегетаріанства починається тілесне і духовне очищення.

Таким чином, вегетаріанство - не тільки і не стільки система харчування, але перш за все філософське вчення, яке грунтується на своєрідній моральної і етичної основі. Недарма наш великий правдошукач - Лев Миколайович Толстой в останні роки життя вважав, що слід відмовитися від вживання м'яса насамперед з моральних міркувань. Будучи переконаним прихильником ідеї непротивлення злу насильством він незадовго до своєї смерті писав, що мясоедение - пережиток самого грубого варварства, і перехід до вегетаріанства є саме праве і природний наслідок освіти.

В якійсь мірі вегетаріанці - це пацифісти в області кулінарії. "Я ніколи не стану пожирачів трупів убитих тварин", - такий їх основне гасло.

Термін "вегетаріанство" походить від латинського vegetarius, що означає "рослинний". Проте чисті вегетаріанці, або старовегетаріанци, які харчуються тільки рослинною і ніякий інший їжею, виключаючи яйце, сир, молоко і т. п., зустрічаються рідко. Строгих вегетаріанців називають веганами.

У наш час найчастіше зустрічаються младовегетаріанци, що включають в свій раціон молоко, молочні продукти і яйця домашніх птахів. Звідси походить і їх другу назву - оволактовегетаріанци (від латинського ovum - яйце і laktis - молоко).

І все-таки, незважаючи на ці відмінності, загальним правилом для всіх, хто зараховує себе до вегетаріанського руху, є повне виключення з їжі продуктів, отриманих шляхом умертвіння тварин.

Вегетаріанці не тільки не бачать жодних переваг у м'ясної їжі, але і, більше того, вважають її фізіологічно неприйнятною для людського організму, висуваючи множинні анатомо-фізіологічні і зоологічні докази своєї правоти.

За їх тверде переконання, травна система людини розрахована на переробку і засвоєння переважно рослинної їжі, що підтверджується наступними аргументами:

По-перше, система зубів людини з дуже слабкими різцями незручна для розривання м'яса, і, на відміну від хижаків, зчленування нижньої щелепи дає людині можливість робити бічні жувальні руху, характерні для травоїдних.

По-друге, людська слина виділяється рясно і служить, в основному, для розщеплення крохмалю, тоді як слина хижаків виділяється бідно і служить головним чином для змочування, що забезпечує легке проковтування їжі.

По-третє, жіноче молоко, на відміну від молока хижаків, містить багато молочного цукру - лактози і порівняно мало білків і жирів.

По-четверте, довжина кишечника у людини в 10-13 разів перевищує довжину тіла, а у хижаків тільки в 3-6 разів.

Остання обставина пов'язана з тим, що в процесі харчування м'ясом організм не отримує рослинної клітковини, розщеплення якої відбувається в товстому кишечнику і вимагає багато часу. Тому хижаки особливо і не потребують розвиненою і довгою товстій кишці і, на відміну від людини, не мають апендикса.

На користь того, що наші далекі предки були вегетаріанцями, а не м'ясоїдами, свідчать і дані електронної мікроскопії зубів викопних людиноподібних мавп. Особливості їх мікроструктури виявилися типовими саме для тварин, що харчуються фруктами та горіхами. Вегетаріанці вважають, що технічний прогрес позбавив людство природного розуму та пам'яті, приспав інстинкт самозбереження і волю до життя, перетворивши фізичну неміч чи не на відмітний знак високої духовності.

Люди стали добровільними рабами власного шлунка, його відданими слугами і безсловесними підданими. Вони забули про те, що почали своє сходження по крутих сходах еволюції як плодоядние і весь пристрій людського організму до цих пір налаштований на споживання продуктів рослинного походження. За сумнівне задоволення поїдання м'яса люди розплачуються власним здоров'ям і свободою.

І немає нічого дивного в тому, що прихильники рослинної їжі бувають надмірно агресивні, відстоюючи свої переконання, оскільки в давній суперечці між ними і "м'ясоїдами" ставкою є здоров'я всього людства.

Фізіологічні аспекти вегетаріанства
У чому основна різниця між харчуванням м'ясних і харчуванням вегетаріанським? Хоча і тварини, і рослинні білки складаються з одних і тих же хімічних елементів і сполук, однак м'ясна їжа містить в собі більше полінасичених трудноусвояемих жирів та пуринових сполук. Вважається, що надлишок цих речовин у внутрішньому середовищі організму веде до закислению крові і є основною причиною накопичення шлаків на клітинному рівні. До того ж харчування м'ясом передбачає і значне споживання солі, також порушує хімічний баланс в організмі. Що ж до рослинної їжі, то вона, навпаки, лужним кров і, разом з постачанням ряду рослинних білків, вводить в організм натуральні вітаміни, біологічно активні речовини.

Прийнято вважати, що м'ясо "дає силу", проте дослідження бельгійських учених, які провели аналіз даних стомлюваності людей при різному харчуванні, показують, що м'ясоїди стомлюються в півтора рази швидше тих, хто не їсть м'яса.

За підрахунками вчених, рослинна їжа викликає в 25 разів меншу інтоксикацію азотними шлаками, ніж змішана. Звідси й разюча витривалість вегетаріанців. Так що ж дає вегетаріанцеві енергію? Цьому присвячена чудова книга швейцарського професора Макса Бірхер - Беннера "Основи лікування харчуванням на засадах енергетики", яка вийшла російською мовою в 1914 році. Вчений вважає, що рослинна їжа віддає організму енергію, отриману нею від Сонця. А якщо вона до того ж сира, тоді людина отримує максимум енергії. Відповідно до цих поглядами, вчений-клініцист ще в середині XIX століття успішно лікував тяжко хворих. (Про нього ще буде йти мова у другій частині цієї книги, присвяченої роздільному харчуванню.)

Що ж до м'яса з його здатністю "підтримувати сили", то пояснення криється в наступному. М'ясо містить багато речовин, що збуджують нервову систему людини, створюючи в нього відчуття ситості і бадьорості, але відчуття це так само, як при дії інших збудників (кава, алкоголь), проходить, і ніякої енергетичної зарядки людина не отримує. Навпаки, для того щоб переварити м'ясо, організм повинен добряче попрацювати, а значить, ще до того, як отримати, повинен перш витратити значну кількість енергії.

Є й інші обставини, які спонукають з великою обережністю ставитися до тварин білків - протеїнів. Одним з них є баланс гормонів в нашому організмі, який визначає нашу неповторну індивідуальність. Немає такої лабораторії в світі, яка здатна була б точно визначити нашу гормональну структуру. І ось ми поїдаємо м'ясо, як правило, половозрелового худоби, з притаманною саме даної особини гормональної структурою, та ще посиленою гормональними препаратами для інтенсивного набору маси при відгодівлі. У результаті цього далекого гормонального вторгнення у внутрішнє середовище людського організму у нас порушуються процеси загального, жирового і сольового обміну. Не виключено, що взаємодія різнорідних за своїм походженням гормонів дає таке спотворення біохімічних процесів в організмі, яке загрожує онкологічними захворюваннями. І ця гіпотеза підтверджується тим, що ракових хворих серед м'ясоїдів непропорційно більше, ніж серед вегетаріанців.

Залежно від того, чи містяться в тому чи іншому білці замінні і незамінні амінокислоти в потрібній нам пропорції, білки мають різну фізіологічну цінність. У побуті широко поширена думка, нібито повноцінні протеїни знаходяться тільки в тваринних продуктах. Але це всього лише банальне оману і справа йде зовсім не так. Вегетаріанці впевнені, що не тільки горіхи і олійні насіння, а й овочі та зелень містять добре збалансовані білки, протеїни фруктів - трохи гірше, а в пшениці до 14% білка, але з них лише 4% становить білок, збалансований по амінокислотам, що наближається до складу білків людського тіла, тому інші 10% через брак "комплектуючих деталей" (так званих незамінних амінокислот) організм змушений використовувати як "паливо", енергетичний матеріал.

Мало сказати, що білок - надто дороге джерело енергії. Він до того ж дає шкідливі для здоров'я відходи у вигляді азотистих сполук.

Наприклад, взяти хоча б аміак, який є кінцевим продуктом розпаду білка в організмі. На нейтралізацію цієї отрути у вигляді сечовини організм змушений витрачати свої запаси вуглекислоти, вкрай необхідної для протікання всіх біохімічних реакцій, в тому числі біосинтезу білкових речовин. Ось і виходить, що, приймаючи з їжею незбалансовані по амінокислотах тваринні білки, ми тим самим ще й заважаємо своєму організму як слід засвоїти добре збалансовану частина зернового білка. До всього іншого незбалансований білок гірше всмоктується в кишечнику. У зв'язку з чим нерідко виникають обмінні порушення і запальні захворювання, особливо в області шлунково-кишкового тракту, а також формується сприятливий фон для розвитку інших недуг.

До речі, слід відзначити і ту обставину, що надлишок м'ясного білка в їжі провокують апендицит - запалення червоподібного відростка сліпої кишки.

Це пояснюється тим, що при надмірному споживанні м'яса ми вводимо в шлунково-кишковий тракт багато пуринових підстав і екстрактивних речовин, що викликають кишкові гниття і отруюють організм. Встановлено, що рясна м'ясна їжа пригнічує діяльність корисної мікрофлори кишечника, сприяючи появі таких негативних явищ, як дисбактеріоз і атонія кишечника.

Те, що м'ясна їжа рясніє токсичними продуктами, знали ще в країнах Стародавнього Сходу. Там навіть існувала своєрідна кара, коли засуджених до смерті годували тільки вареним м'ясом, і вони вмирали у страшних муках від самоотруєння на 28-30-й день, тобто набагато раніше, ніж померли б спокійно і безболісно при повному голодуванні.

Основоположник вітчизняної біохімії А. Я. Данилевський в кінці минулого століття прийшов до висновку, що однією з причин людської дратівливості і поганого настрою може бути систематичне вживання в їжу м'яса. Свою точку зору він обгрунтовував результатами порівняльного обстеження мисливських племен, що харчуються здебільшого м'ясом, і племен вегетаріанських. І в цьому немає нічого дивного тому, що основним токсичним продуктом, яким насичується організм при надмірному споживанні м'ясної їжі, є сечова кислота. У сечі м'ясоїдів її міститься в 5 разів більше, ніж у сечі вегетаріанців. Її негативну дію на центральну нервову систему довів у своїх дослідах І. П. Павлов, зшиваючи собакам ворітну вену з нижньою порожнистою веною. В результаті цієї операції сечова кислота перестала знешкоджуватися печінкою, і собаки під впливом її надлишку в крові стали злими і дратівливими, але інстинктивно знайшли вихід з положення, переставши їсти м'ясо.

Крім усього вищесказаного, не завадило б замислитися над тим, що разом з м'ясом в організм можуть потрапити і хімікати, що застосовуються в сільському господарстві для боротьби зі шкідливими комахами. Травоїдним тваринам доводиться пропускати через свій шлунок сотні тонн рослинної сировини, і отрути, що не мають ні кольору, ні запаху, ні смаку, накопичуються в їхніх тканинах з місяця в місяць, з року в рік.

Досить сказати, що ДДТ та інші хлорорганічні пестициди знаходять при патологоанатомічних розтинах в жирової тканини у людей, які ніколи за життя не контактували з цими речовинами, але просто їли м'ясо.

Про те, яке поширення час отримали отрутохімікати, свідчить і факт виявлення вченими пестицидів в жирі кого б ви думали? Пінгвінів Антарктики! Ареал розповсюдження їх, як відомо, вельми далекий від "цивілізованих" земель.

Але особливо шкідливо для здоров'я людини смажене м'ясо, тому що в процесі смаження в ньому утворюються нітрозаміни, що мають канцерогенні властивості. Те ж саме відбувається при копченні. Тому рак шлунка найбільше до недавнього часу був поширений серед японців, в раціоні яких переважала копчена риба. Зараз завдяки науково обгрунтованого харчування і правильного способу життя японці за тривалістю життя висунулися на перше місце.

Надмірна прихильність до м'яса веде до передчасного статевого дозрівання у дітей. При цьому є дані, що з віком статева потенція зникає у м'ясоїдів раніше, ніж у вегетаріанців.

А ось більш ніж пікантні відомості, почерпнуті з книги К. Моесь-Оскрагелло "Природна їжа людини". Наприкінці позаминулого століття канібали, чи то пак людожери з острова Суматра, вважали м'ясо своїх сусідів-вегетаріанців приємним на смак і запах, тоді як м'ясо англійських матросів, яких вони теж при нагоді з'їдали, було гірке і несмачне, та й до того ж швидко псувалося . Оскрагелло пояснює це тим, що далекі від ідей вегетаріанства матроси-європейці харчувалися майже як хижаки, з тією лише різницею, що запивали м'ясо ромом.

Ще одним незаперечним доказом того, що організм людини не пристосований до споживання великої кількості тваринного білка, є низький вміст білка в жіночому молоці, яке тим не менш призначено для прискореного нарощування маси новонародженої дитини. Але ось людина виходить з грудного віку, зростання його уповільнюється, а білка в процентному відношенні він приймає вдвічі - втричі більше!

Якщо надлишок навіть пісного м'яса шкідливий для здоров'я, то жирне шкідливо подвійно. Це пояснюється тим, що тваринні жири, багаті насиченими жирними кислотами, вимагають для утворення в організмі з'єднань з холестерином посиленого синтезу холестерину в порівнянні з містяться в рослинних оліях ненасиченими жирними кислотами. Надмірне споживання в їжу тваринних жирів веде до збільшення вмісту в крові найбільш великих жирових кульок - хиломикрон, регуляція їх вмісту в крові порушується, одночасно підвищується згортання крові. У крові зростає кількість холестерину, який відкладається в артеріях (а це атеросклероз!). Все це разом взяте сприяє відкладенню бляшок на стінках судин, що призводить до порушення кровотоку.

Споживання жирного м'яса особливо небезпечно для хворих атеросклерозом. Лікарі "швидкої допомоги" знають, що найчастіше їм доводиться виїжджати з приводу інфаркту міокарда після свят і рясних недільних обідів, коли люди їдять багато провокують виділення надлишкового холестерину продуктів: шинки, буженини, ковбас, яєць і ін

Ще одним вкрай негативним наслідком святкових застіль стає те, що надлишковий холестерин, не поглинаючись кров'ю, може частково виділятися в просвіт кишечника, викликаючи там розвиток злоякісних пухлин.

До того ж багата жирами їжа посилює виділення жовчі, надлишок якої під впливом бактерій перетворюється в кишечнику в канцерогени - речовини, також сприяють розвитку раку, тому люди з підвищеною секрецією жовчної частіше хворіють на рак кишечника.

Слід мати на увазі, що зайвий білок в організмі не відкладається. І, оскільки печінка бере участь в обміні білка, а нирки виводять продукти обміну білків, підвищена білкове навантаження на печінку і нирки призводить до збільшення цих органів у розмірах - їх гіпертрофії.

Посилене протеїнове харчування призводить до перезбудження нервової системи, що поступово стає причиною неврозів.

Порушення білкового обміну сприяє розвитку гіповітамінозів А і В6, знижує толерантність - сприйнятливість до розумових і фізичних навантажень - і створює передумови для виникнення алергії організму за рахунок утворення антитіл до власних тканин.

Підвищена кількість білків в їжі порушує фізіологію травлення.

Таким чином, з вищесказаного можна зробити наступні основні висновки. 
1. При рясному м'ясному харчуванні відбувається постійне отруєння організму шкідливими продуктами розпаду білків, особливо у людей, ведучих малорухливий спосіб життя. У цих умовах розвивається атонія кишечника і запори, в результаті чого посилюються процеси гниття. На цьому тлі відбувається самоотруєння організму, що сприяє порушенню обмінних процесів і виникнення пов'язаних з ними захворювань. 
2. Потреба в м'ясі, що відчувають "завзяті" м'ясоїди, пояснюється збудливу дію на нервову систему екстрактивних речовин, якими особливо багаті відвари м'яса і риби (супи та бульйони). Це збудження дає оманливе враження "сили". У людини виникає не переборне потяг до м'яса і риби, так само як до міцного кави або чаю в якості стимулюючих речовин. 
3. При рясному споживанні м'ясної їжі, що містить азотисті речовини, в організмі порушується кислотно-лужну рівновагу, що може служити причиною виникнення таких захворюванні, як сечокислий діатез і подагра. 
4. М'ясна і рибна їжа вимагає значного споживання солі, що також шкідливо організму. 
5. М'ясо і птиця є продуктами з високим вмістом ДДТ та інших пестицидів (в 13 разів більше, ніж в овочах та зернових). 
6. Для посилення зростання і боротьби з хворобами тварин вводять гормональні препарати і антибіотики, які залишаються в них і після смерті. У м'ясі забитих тварин містяться також вводяться ним для попередження різних захворювань вакцини та сироватки, їх дія на людину, як правило, не враховується. 
7. Під час забою в організмі тварин, передчуває свою загибель, виробляється велика кількість гормонів і біологічно активних речовин, які можуть надавати додаткове негативний вплив на метаболічні процеси, що відбуваються в організмі людини. 
8. Близько 30 видів збудників різних захворювань (від ураження глистами до вірусних захворювань) можуть стати причиною інфікування в результаті споживання заражених продуктів тваринного походження - м'яса, птиці, яєць, молока. 
9. Споживання м'ясних і рибних продуктів, що стимулювало у наших предків бажання полювати, впливає на поведінкові реакції людини - викликає підвищену збудливість, дратівливість і агресивність. 

З рослинною їжею організм отримує в основному достатньо вітамінів, мінеральних солей, органічних кислот, вуглеводів, пектинових речовин і клітковини. Якщо широко комбінувати джерела білка рослинного походження, то можна отримати і адекватну кількість незамінних амінокислот.

На довершення до сказаного необхідно наголосити, що головне перевага вегетаріанського харчування перед звичним, змішаних харчуванням, це зменшення ризику захворювання атеросклерозом; - вегетаріанська дієта сприяє нормалізації артеріального тиску рахунок зниження в'язкості крові.

У вегетаріанців рідше відзначаються пухлинні захворювання кишечника, у них краще відбувається відтік жовчі і робота печінки.

Слід також сказати, що при відмові від м'яса спостерігаються й інші позитивні ефекти: підвищується опірність до інфекційних захворювань, нормалізується сон, поліпшується пам'ять, до того ж вегетаріанство - це насамперед здоровий спосіб життя, що полягає у відмові від куріння і алкоголю.

Вегетаріанці з гордістю відзначають, що в різний час прихильниками цієї системи живлення були багато відомих учених, філософи, письменники, художники: Епікур, Платон, Сократ, Діоген, Іоанн Златоуст, Овідій, Плутарх, Сенека, Вольтер, Руссо, Адам Сміт, Байрон, Ламартін, Бернард Шоу, І. Рєпін, Р. Кент, знову ж Л. Толстой. Майже всі вони прожили довге і плідне життя.

В даний час серед вегетаріанців можна зустріти таких зірок шоу і кінобізнесу, як Мадонну і Майкла Джексона, Елізабет Тейлор і Пола Маккартні. Зараз у світі налічується понад 800 мільйонів послідовників вегетаріанського харчування.

Критика вегетаріанства 
Починаючи докладний розгляд вегетаріанства, як однієї з найбільш популярних систем живлення, що претендують називатися ідеальною, хочу ще раз підкреслити, що це не тільки спосіб харчування, а й філософське вчення, тому зовсім не дивно, що серед вегетаріанців було чимало людей видатних і справжніх гуманістів. Проте думається, що такими вони стали з причин, швидше за все не пов'язаним з характером їх живлення. Досить у зв'язку з цим пригадати, що Адольф Гітлер теж був істинним вегетаріанцем.

Твердження про моральності вегетаріанства, на мій погляд, здебільшого наївно. В період свого зародження ідея переходу на рослинну харчування грунтувалася на більш матеріальній основі - економічної, оскільки необхідність обмеженого споживання м'яса в ті далекі часи пояснювалася його гострою нестачею і, як наслідок, дорожнечею.

Апологети вегетаріанства, намагаючись хоч якось теоретично обгрунтувати свої погляди, стверджують, що людина за своїми природними даними (будова зубів, рук і шлунково-кишкового тракту) покликаний бути суворим вегетаріанцем, як вищі мавпи - орангутанги і шимпанзе, що мають з нами спільних предків . На волі, де, в дорослому стані вони їдять тільки рослинну їжу, і тим не менш виключно міцні і здорові. Тому і для людини харчування м'ясом неприродно.

"Подивіться на себе в дзеркало, - кажуть вегетаріанці, - чи є у вас гострі ікла і кігті, як у хижаків, які харчуються виключно м'ясом?"

Я не став дивитися на себе в дзеркало, а заглянув в "Медичну енциклопедію", і ось що я там побачив: "У людини 32 постійних зуба. На кожній половинці верхньої та нижньої щелеп є: по 2 різця і по 1 іклу". Значить, ікла у нас все-таки є, до речі і кількість їх не менше, ніж у хижаків. У тигра 4 ікла і у ведмедя стільки ж. Правда, наші ікла значно коротше, і всетаки кожен з нас не раз переконувався на власному досвіді, що вони цілком придатні для поїдання м'яса. До слова сказати, у деяких хижаків не те що іклів, а й зовсім зубів немає, і нічого, справляються, переварюючи шматки розміром мало не з себе (актинії, наприклад). Так що наявність іклів, як і їх відсутність не є вичерпним доказом схильності до того чи іншого способу харчування.

Може, і з мавпами вегетаріанці щось наплутали? Точно, помилилися зовсім небагато! На жаль і ах, на превеликий прискорбия адептів рослинного харчування, мавпи не є вегетаріанцями. Так, здебільшого, в силу необхідності, визначеної умовами існування, вони харчуються переважно рослинами, проте при нагоді також охоче поїдають комах і дрібних тварин, а шимпанзе так і зовсім можуть поласувати своїми родичами - мавпами інших видів.

Будова шлунково-кишкового тракту людини більше схожий на будову травної системи тигра, ніж корови. Судіть самі, довжина кишечника тигра 10м, людини 7 м, корови понад 40 м. До того ж шлунок корови чотирикамерний і влаштований так, що дозволяє їй відригувати при бажанні проковтнуту їжу і дожовувати її, коли поблизу закінчилася трава.

Ще абсурдніше, на мій погляд, твердження, що м'ясна їжа особливо погано впливає на дитячий організм, тоді як вегетаріанське харчування облагороджує дитини і підвищує його розумові здібності, роблячи його здоровим і життєрадісним.

Дослідження американських педіатрів показали, що коефіцієнт IQ (показник інтелекту) у дітей з вегетаріанських сімей мало не вдвічі нижче, ніж у дітей, що вживають м'ясо. Харчування, що виключає тваринний білок, назвати фізіологічним важко. Оскільки білки в більшій мірі, ніж інші біополімери їжі, знаходяться в постійному русі, оновлення, підтримуючи функціональну і структурну цілісність всіх органів і тканин. За 70 років життя середньостатистична людина в середньому повинен з'їсти (і в більшості випадків з'їдає) до 2,5 т протеїнів. Справа в тому, що за такий термін білки організму людини оновлюються повністю 200 разів.

Неспроможність твердження, що травлення людини "запрограмовано" тільки на рослинну їжу, була зрозуміла ще в позаминулому столітті. І хоча зараз не прийнято цитувати основоположників наукового комунізму, але розумна думка, висловлена ​​ким би то не було, не стає від цього дурною. Ну так от, Фрідріх Енгельс з цього приводу висловлювався наступним чином: "Найбільш істотний вплив м'ясна їжа справила на мозок людини, що отримав завдяки їй в набагато більшій кількості, ніж раніше, ті речовини, які необхідні для його живлення та розвитку, що дало йому можливість швидше й повніше вдосконалюватися з покоління в покоління. З дозволу панів вегетаріанців, людина не могла стати людиною без м'ясної їжі ... "

Звичайно, багато тисяч років людина в силу різних обставин був змушений залишатися вегетаріанцем. Але минав час, і необоротно змінювалися умови життя.

Приготовлена ​​на вогні м'ясна їжа почала входити в побут наших далеких предків дуже давно. Наприклад, в 1982 році в Африці між озерами Вікторія та Туркана були виявлені залишки вогнищ, геологічний вік пластів, в яких вони перебували, - 1,4 млн років. Навколо цих найдавніших вогнищ лежали кістки тварин і кам'яні знаряддя праці. Пізніше, близько 1 млн років тому, з настанням льодовикових періодів добувати рослини для харчування стало набагато важче. Люди були змушені повністю перейти на харчування м'ясом, обробляючи його на вогні для кращого засвоєння. Льодовикові періоди пройшли, але звичка до м'ясної їжі закріпилася у людства на генетичному рівні.

Іншим став і травний апарат. Сучасна людина просто не має змоги з'їдати багато кілограми овочів, плодів, щоб його організм потім годинами витягував би з них протеїни і перетворював їх у власні білки. До того ж цілий ряд незамінних амінокислот, яких дуже мало або зовсім немає в білках рослинного походження, наш організм синтезувати давно розучився.

Ось тому-то проблема дефіциту білків тваринного походження, особливо в країнах, що розвиваються, все більше турбує вчених і практичних лікарів. У цих районах планети вегетаріанство - захід вимушений і, на жаль, часто ускладнюється хворобами, низькою тривалістю життя і високою дитячою смертністю.

Щадив Євген

Коментарі

avatar Настя - 29 Березень 2013, 18:39

Скажіть будь ласка як можна постити такі тупо перекладені статті, якщо вже щось постити, невже важко перевірити після гугл перекладача....???

ВВЕРХ