здоровье, артлайф, арт лайф, health, artlife   Мапа сайту Login art life

+38 (067) 6802411 Російський  Український  Англійський     
 Артлайф Україна, Київ
артлайф

Значення білка в житті людини

білок, значення білка в житті людини

Властивості білка залежать і від його складу і від розташування амінокислот в молекулі. Причому порядок амінокислот в молекулі білка відіграє дуже важливу роль у виконанні їхніх функцій.

Амінокислоти, що синтезуються в нашому організмі, називають замінними. Деякі амінокислоти в організмі людини не утворюються - це незамінні амінокислоти. Білки, що містять весь набір незамінних амінокислот, біологічно повноцінні. Вони містяться і в тваринній їжі, і в деяких харчових рослинах - сої, горосі, квасолі.

Якщо прийняти цінність білків молока (в ньому є всі незамінні амінокислоти) за 100, то біологічну цінність м'яса і риби можна виразити числом 95, картоплі - 85, житнього хліба - 75, рису - 58, гороху - 55, пшениці - 50.

З їжею обов'язково повинні надходити всі незамінні амінокислоти, дефіцит хоча б однієї з них може привести до загибелі організму, так як кожна з незамінних амінокислот впливає на певні його функції.

Велике значення білків не тільки в травленні, але і у всій життєдіяльності людини. З білків побудовані ферменти - біологічні каталізатори, що прискорюють хід хімічних реакцій, що протікають в організмі.

І те, що м'ясна їжа робить людей дратівливими і жорстокими, за аналогією з хижими тваринами, також не витримує критики. Адже як міркують поборники вегетаріанства: "Рослиноїдні тварини відрізняються поступливим характером, навіть силою і міццю природа їх не обділила. Взяти до прикладу слона - він могутній і добрий, а левам властива лють і кровожерливість". Хоча зоологічні аргументи, а ми це вже зрозуміли, куди як суперечливі, неважко побачити, що і в цих примітивних міркуваннях причини підмінені наслідками: не м'ясна їжа робить хижаків хижими, а людей певного складу агресивними і соціально небезпечними. За цим міркуванням виходить так, що якщо лева годувати морквою, він стане тихим, як кролик, а кролик від м'яса озвіріє. Але мені чомусь здається, що і той і інший здохнуть раніше, ніж встигнуть звикнути до невластивою їм їжі.

Безкомпромісний вегетаріанець, щоб отримати 50-70 г жирів, повинен щодня з'їдати 4-5 кг продуктів рослинного походження, причому не менше 70% з них повинні скласти олійні культури. Таким чином, відмова частковий і тим більше повний від продуктів тваринного походження сьогодні теж можна розглядати як певну данину "модним" дієт.

Те, що білок бере участь у формуванні м'язової тканини, як би само собою зрозуміло, але не всі знають, що він бере участь і в будівництві скелета.

Це пов'язано з тим, що білкова їжа допомагає засвоєнню кальцію, в той час як зниження рівня білка в їжі погіршує всмоктуваність цього елементу слизової кишечника. Адже в кістках людини кальцію зосереджено більше 90%: саме цей елемент додає міцність скелету. Однак цим функції кальцію в організмі не вичерпуються; він підвищує збудливість нервово-м'язового апарату, сприяє згортання крові, зменшує проникність стінок кровоносних судин. Кальцій бере участь у роботі м'язи серця, сприяє реалізації лікувальної дії серцевих глікозидів, стимулює функції печінки, активізує фермент ліпазу. Тому білкова їжа, збагачена кальцієм, особливо молоко і молочні продукти, біологічно більш повноцінна в порівнянні з їжею суто рослинного походження з низьким вмістом кальцію.

Дефіцит кальцію в організмі, спровокований відмовою від тваринних білків, призводить до порушення ряду фізіологічних функцій, зокрема знижується розумова і фізична працездатність, у дітей гальмується утворення кісток, а у дорослих кістки розсмоктуються.

Дуже показовим у цьому відношенні наступний історичний приклад.

У 1857 році 8 років від народження Ваня Павлов, майбутній лауреат Нобелівської премії, впав з високого помосту і став після цього важко хворіти. Може, і не вижив би хлопчик, якби не забрав його до себе хресний батько - ігумен Підгороднього Троїцького монастиря. Старий знав лікувальну силу білкового харчування і тому годував свого хрещеника яйцями, молоком і вареними курми. Вранці займався з ним гімнастикою, влітку змушував плавати, їздити верхи, грати в городки, а взимку - розгрібати сніг і кататися на ковзанах. Завжди і охоче допомагав хлопчик ігумену обіхажівать сад і город. Сам ігумен відрізнявся завидним здоров'ям, що переконано вважав наслідком здорового харчування. Пізніше Іван Петрович Павлов писав, що байдужість до їжі є нерозсудливість, і не раз говорив, що саме завдяки правильному харчуванню зберіг високі працездатність, витривалість і ясність думки до повних своїх 86 років.

Зовсім протилежна метаморфоза сталася з іншим представником російської інтелігенції, який вирішив в похилому віці стати вегетаріанцем. На відміну від маленького Вані, який хворів у дитинстві, маленький Льовушка був на рідкість здоровим хлопчиком, та й у зрілі роки, воюючи під Севастополем, Лев Миколайович не скаржився на здоров'я. Вийшовши у відставку і, за визначенням В. І. Ульянова-Леніна ставши "запеклим чолов'ягою", Толстой вражав оточуючих фізичним здоров'ям, тягаючи воду, катаючись на велосипеді і ковзанах мало не в 80 років. Правда, всесвітньо відомий письменник перестав їсти м'ясо тільки до старості після побаченої їм сцени на тульської бійні, коли з впав бика почали здирати шкуру, а у величезному тілі тварини ще билася життя і із залитих кров'ю очей котилися великі сльози. Повернувшись в Ясну Поляну, Лев Миколайович з міркувань виключно морального порядку повністю відмовився від м'яса і буквально відразу починає змінюватися його зовнішність. Ось що пише за 7 років до смерті письменника його дружина Софія Андріївна: "Так болісно мені бачити його страждають, слабким, згасаючий і пригнобленим духом і тілом. Візьмеш його голову в обидві руки або його змарнілі руки цілуєш з ніжною дбайливого ласкою, а він подивиться байдуже. Щось в ньому відбувається, що він думає? " Зміна, що відбулася з Л. Н. Толстим після переходу зі звичайною для нього змішаної їжі на рослинну, абсолютно зрозуміла і цілком з'ясовна.

Дефіцит харчового білка негативно позначився на життєдіяльності його організму. Насамперед порушився азотний баланс, і розпад білка став превалювати над його синтезом. Відчуваючи брак білка, організм почав "харчуватися" власними тканинами. Не дивно, що сім'ю роками пізніше остаточне помутніння розуму призвело Толстого до загибелі.

Дефіцит білка в харчуванні зменшує стійкість організму до інфекцій, так як знижується рівень утворення антитіл. Порушується синтез та інших захисних факторів - лізоциму та інтерферону, через що загострюється перебіг запальних процесів. Скорочення надходження білка з їжею, або збільшення його витрати в організмі (при важкій фізичній роботі або в результаті хвороби) викликає білкову недостатність. Важка форма білковою недостатності називається квашиоркор. Це захворювання частіше буває у дітей. У Росії квашиоркор не спостерігається, але захворювання нерідко зустрічається в країнах Азії, Африки, Центральної і Південної Америки.

Нескомпенсірованность білка в організмі несприятливо позначається на діяльності серцево-судинної, дихальної та інших систем. Недолік білка погіршує апетит, що в свою чергу зменшує приплив білка з їжею - виникає порочне коло.

Для того щоб цього не відбулося, потрібно постійно вводити в організм фізіологічно необхідну кількість білка з їжею.

Щадив Євген

← Вегетаріанство Основа роздільного... 
Просмотров: 49486
Коментарі (2)
Макс   (10 Вересень 12)
Спс допомiг для створення реферату з бiологii
Зоя   (12 Березень 19)
спасибо

Додати коментар
Ваше им'я
Текст
Введіть символи, що на зображенні

МІЖХРЕБЦЕВА ГРИЖА

ONLINE КОНСУЛЬТАЦІЯ НЕВРОЛОГА

ПРОДУКЦІЯ КОМПАНІЇ АРТЛАЙФ

БАД, ВІТАМІНИ, КОСМЕТИКА

ОНЛАЙН ПЕРЕКЛАДАЧ

worldtranslation.org

ONLINE КОНСУЛЬТАЦИЯ НЕВРОЛОГА

продукція артлайф

World translation

   Цей сайт дасть можливість всім хто хоче отримати консультацію фахівця з багаторічним успішним досвідом подолання таких хвороб:
- Міжхребцева грижа диска;
- ДЦП;
- Псоріаз;
- Цукровий діабет;
- Артроз і т. д.
Шульга Микола Володимирович
   Замовлення продуктів Артлайф на території України: БАД: лецитин, котячий кошоть, кальцій; косметика: Probio, Incaps, Functional cosmetics; вітаміни; каши, супи, киселі, цукерки, чай, кава; засоби особистої гігієни: шампунь, бальзам, гель для гоління, зубна паста.
   Професійний переклад з української на англійську мову  текстів різної тематики: медичної, технічної, науково-технічної, юридичної, економічної, літературної; переклад банківської документації , сертифікатів, пісень, медичних препаратів, пісень, віршів, інструкцій по експлуатації, технічної документації, а також локалізація інтернет-ресурсів.

Артлайф - функціональне харчування, вітаміни, БАД, косметика.

© 2011-2019 Artlife company, Inc. All rights reserved.


Є лише один метод зберегти здоров'я - їсти те, чого не хочеться, пити те, що не любиш, і робити те, що не подобається.

Марк Твен