Основа роздільного харчування

роздільне харчування

 

Хімічна основа системи роздільного харчування

Одним з основних положень роздільного харчування є збалансованість споживаних продуктів за хімічної реакції і збереження необхідного для життєдіяльності організму кислотно-лужної рівноваги за рахунок спожитої їжі.

Тепер вже відомо, що кислоти і луги надходять у внутрішнє середовище організму двома шляхами: через їжу і завдяки їх утворення в процесі обміну речовин. В результаті переварювання одних продуктів утворюються кислоти, тому вони відносяться до розряду "кислотообразующих", а при перетравленні інших - луги, отже, вони входять до числа "щелочеобразующіх" продуктів харчування.

Підсумком перетворення перших є сечовина і сечова кислота. Вони виділяються через нирки. При рясному споживанні кислотообразующих продуктів, організм може прийти до перекісленіе. Саме це є основною причиною виникнення численних хвороб. Накопичення в організмі молочної кислоти та вуглекислоти викликає почуття втоми, веде до виникнення болю в нервових закінченнях. Зсув обміну речовин в бік ацидозу - закислення рідинних середовищ організму може призвести до депресії, до відчуття пригніченості і розбитості.

Продукти рослинного походження, які носять характер щелочеобразующій, навпаки, зміщують кислотно-лужну реакцію крові, лімфи і міжтканинної рідини в лужну сторону, сприяючи підвищенню життєвого тонусу і настрою.

З урахуванням цього всі продукти залежно від їх кислотних або лужних властивостей діляться на наступні чотири групи:

1. Сильно кислотообразующие: м'ясо, ковбаса, риба, яйця, сир, солодощі, продукти з білої муки, алкоголь і кава.

2. Слабо кислотообразующие: сир, сметана, горіхи та продукти з борошна грубого помелу.

3. Слабо щелочеобразующіе: сухі фрукти, сире молоко і гриби.

4. Сильно щелочеобразующіе: овочі, свіжі фрукти, картоплю і зелений салат.

Вже одне це поділ говорить багато про що. Так, якщо обід складається з м'ясної страви, на додаток до якого з'їдається сир зі сметаною і випивається кави (все кислотообразующие продукти), то це може призвести до пе-рекісленію організму, що, як відомо, є реальною загрозою виникнення хвороб.

Існує декілька зв'язків між характером харчування та перекісленіе.

Перш за все, це споживання неприродних продуктів, тобто оброблених промисловим способом. Наприклад, білий хліб або ласощі розпадаються в організмі на вуглекислоту. Для їх перетравлення потрібні щелочеобразующіе мінеральні речовини. Саме вони повинні були б підтримувати кислотно-лужний баланс. Але, піддаючись процесу обміну речовин, вони нейтралізуються і вже не можуть підтримувати лужну рівновагу.

До перекісленіе ведуть також запори, в результаті яких в кишечнику відбувається гниття і бродіння. Цьому ж сприяє неправильний підбір харчових продуктів. В результаті виникає перевантаження травних органів і затримка травлення, а отже, освіта кислот і подальше гниття.

Лужна ж їжа очищає організм, створює нормальне середовище, при перетравленні утворює невелика кількість відходів, а кисла їжа, навпаки, більш важка для засвоєння, зашлаковує організм. Дві третини лужної і одна третина кислотної їжі - тільки при такому балансі харчування організм буде захищений від небезпечного перенасичення кислотою.

Регулювання кислотно-лужного балансу здійснюється насамперед за рахунок правильного, послідовного поєднання кислотообразующих і щелочеобразующіх продуктів харчування.

Лужний надлишок можна отримати і за рахунок вживання сильно щелочеобразующіх коренеплодів, зокрема картоплі чи моркви.

Енергетична основа роздільного харчування

Одним з найважливіших аргументів на користь роздільного харчування є концепція "живої" енергії, розроблена в другій половині XIX століття швейцарцем Максом Бірхер - Беннером, згідно з якою біологічна цінність продуктів визначається не їх калорійністю, а насамперед здатністю збільшувати заряд життєвої сили в організмі. У цьому випадку перевагу слід віддавати рослинним продуктам, за умови, що ці продукти будуть екологічно чистими. Крім того, бажано, щоб вони були вироблені в тій же місцевості, в якій проживає їх споживач, і відповідали пори року. Для збереження здоров'я людина повинна харчуватися тільки натуральними і природними продуктами, оскільки в цьому випадку в обмін речовин включається весь арсенал необхідних елементів. Звичайно, це повинні бути продукти різних видів, так як жоден з них окремо не пристосований до потреб людини.

Єдиним універсальним продуктом, та й то з деяким застереженням, можна вважати жіноче молоко, яке добре лише для немовлят, але для дорослого - неприйнятно.

Рослинні продукти є не лише основними джерелами поживної цінності, а й енергії сонячного світла, яку вони накопичують у собі. Сонячна енергія засвоюється рослинами в процесі фотосинтезу і частково використовується для забезпечення власної життєдіяльності, а частково накопичується в рослинних білках, жирах і вуглеводах. Люди не здатні безпосередньо поглинати сонячну енергію, і тому їм доводиться засвоювати її з рослинної їжі. У людському організмі вона перетворюється в інші види енергії, необхідні для здійснення фізіологічних процесів, при цьому як би "сонце світить в наших тканинах".

Рослинні продукти слід споживати в сирому вигляді, тому що внаслідок безжальної промислової і кулінарної обробки з них витягують одні елементи і відкидають інші. Очищені таким чином продукти позбавлені вже всього того, що необхідно людському організму в процесі обміну речовин.

На відміну від сирої, "варена зелень, сама по собі значно збагачуючи їжу людини, все-таки не може зрівнятися за своїм перевагам з сирою рослинною їжею і хлібом". Це відбувається тому, що органічно пов'язані між собою мінеральні солі рослин при варінні в солоній воді звільняються зі своїх з'єднань і частково розчиняються. Таким чином ці важливі для побудови організму речовини пропадають. Звичайно їх зливають разом з водою, в якій варилися рослини.

Ось чому рекомендується варити рослини на пару або ж на воді, в якій вони варилися, готувати супи. Однак варена зелень стає повноцінною складовою раціону тільки за умови, що з нею поєднуються сирі рослини і хліб.

Звідси цілком природним чином напрошується висновок про доцільність харчування сирою рослинною їжею.

Найменш цінним з точки зору енергетики вважаються тваринні продукти, хімічна енергія яких зазнала велике ослаблення у зв'язку з некробіотичні процесами, викликаними їх приготуванням. Це м'язове м'ясо, печінка, нирки, мозок, дичина, птиця, риба, копчені і солоні м'ясні продукти і тваринні жири.

Ці продукти тваринного обміну речовин, некробіозу і гниття доповнюються в організмі (живиться м'ясом) ще продуктами розпаду від перетравлення і згоряння білків. Азотистий поживний матеріал насамперед поставляє мочеобразующіх речовини, а саме: сечовину, сечову кислоту, сірчану кислоту, фосфорну кислоту і т. д., виділення яких лежить на нирках. При рясної м'ясної їжі кількість цих продуктів виділення різко зростає, а тому і робота нирок стає напруженою. Рясне освіта мінеральних кислот робить м'ясо кислою їжею і зменшує лужність рідких середовищ людського тіла. Абсолютно ясно, що токсичні продукти розкладання м'яса поширюють свою дію і на інші органи обміну (печінка, кишечник, панкреатичну залозу), в кінці кінців викликаючи загальну аутоінтоксикації.

Також досить суперечливим продуктом в роздільному харчуванні вважається і сир. Як харчовий продукт, багатий азотом, він, подібно м'яса, переповнює людський організм продуктами розпаду протеїнових речовин. Правда, сир вигідно відрізняється від м'яса дуже низьким вмістом пуринових підстав, що однак призводить до послаблення його внутрішньої хімічної енергії. Тому цінність сиру як харчового продукту незначна. Хоча, напевно, слід відзначити і ту обставину, що сир містить смакові речовини, які роблять його в помірних дозах придатним для приправи до рослинних страв.

Варені яйця і яєчні страви мають всі недоліки їжі, багатої білком, але все-таки вони краще, ніж м'ясо і сир, оскільки для людського організму вони менш токсичні.

Фізіологія травлення з позицій роздільного харчування

Як відомо, процес травлення починається з дроблення їжі в роті. Наявний в слині фермент птіалін розщеплює крохмаль в мальтозу (комплексний цукор). Він діє тільки в лужному середовищі. Однак, якщо ми споживаємо різні за складом крохмалі, то дія птіаліну припиняється. Це означає, що крохмаль потрапляє в шлунок і тонкий кишечник мало розщепленим, майже неперетравлені. Дія птіаліну припиняється і в тому випадку, коли ми їмо картоплю, що містить багато крохмалю, разом з кислими плодами. У цьому випадку птіалін не може діяти ефективно, оскільки в порожнині рота через фруктових кислот практично відсутня слаболужна середовище. Не діє птіалін і в шлунку, де середовище має різко виражену кислу реакцію.

У тонкому кишечнику, де знову середу слаболужна, крохмаль теж перетравлюється, але вже за допомогою іншого ферменту - амілази, що виробляється підшлунковою залозою. Якщо ж середовище в кишечнику не лужна, це може пошкодити протікає в ньому травленню.

На різних стадіях травлення білок розщеплюється за допомогою різних ензимів, але без ініціюючого дії пепсину ніякі інші ферменти не здатні його розщепити. Пепсин діє тільки в кислому середовищі. При вживанні охолоджених напоїв дію пепсину сповільнюється або зовсім припиняється, в результаті чого з'являються болі в шлунку. Шлунок іноді болить і після з'їденої порції морозива, до складу якого входять цукор, білок і жири, а як нам уже відомо, пепсин не може одночасно розщеплювати різні речовини, що надходять в шлунок в процесі травлення.

Трагедія загальноприйнятої трапези полягає в тому, що ми одночасно їмо несумісні продукти, наприклад хліб з жирною шинкою та ковбасою, кашу з маслом і цукром, пиріг з фруктами і т. п. Таким чином, їжа надходить у шлунок самим безладним чином, білки упереміш з жирами і вуглеводами. Біда в тому, що білкові продукти в процесі травлення не можна поєднувати з вуглеводами - крохмалевмісні речовинами. Приймати ці два типи їжі одночасно не рекомендується з тієї причини, що перша стадія перетравлення крохмалю вимагає лужного середовища, а перша стадія перетравлення білка - кислої. Розщеплення білків починається в шлунку під дією ферменту пепсину і соляної кислоти і тому цілком природно, що для їх нормального переварювання середовище шлунка повинна бути різко кислої. Так от, якщо продукти, багаті білком (до них відносяться м'ясо та риба), поїдаються разом з продуктами, багатими вуглеводами (наприклад, картоплею), то перетравлення ні тієї, ні іншої їжі не може проходити оптимально через те, що ферменти амілаза і пепсин протидіють одна одній: оскільки амілази потрібна слаболужна середа, пепсину - різко кисла. Отже, при змішуванні білків і вуглеводів для організму надмірно ускладнена робота по їх засвоєнню, до того ж неперетравлений крохмаль абсорбує пепсин, а без нього, як ми знаємо, неможливо розщеплення протеїнів.

Нерозумно також одночасне споживання декількох видів білків, оскільки це веде до перенасичення організму протеїнами. До того ж два білки, різних за своїм хімічним складом, вимагають виділення шлункового соку в різні терміни. Секреція шлункового соку не тільки починається в різний час, але і залежить від якісного та кількісного складу з'їдених продуктів. На хліб і молоко витрачається не однаковий обсяг шлункового соку, незважаючи на однакову кількість у них білків. Те ж саме відбувається з пепсином, коли одночасно їдять м'ясо і молоко. Ці різні за складом білків види їжі отримують фермент пепсин у тих кількостях, які відповідають його засвоюваності. Для засвоєння протеїнів м'яса пепсину потрібно більше, ніж для протеїнів молока. Таким чином, м'ясо потребує більшої кількості шлункового соку в порівнянні з молоком.

Жир, яким сповнені вершкове масло, вершки, рослинне масло, маргарин і т. п., уповільнює переварювання білка, через що вживання білкової їжі з жиром недоцільно.

Найбільша кількість жиру міститься в жирних сортах м'яса, в смажених яйцях і м'ясі, горіхах і т. п. Тому вони вимагають більш тривалого перетравлення, ніж пісне печеня, яйця некруто або в мішечок. Жир нейтралізується великою кількістю зелених овочів, особливо сирої капустою. З сиром, горіхами краще їсти зелені овочі, а не кислі фрукти, хоча комусь це і здасться несмачним.

Цукор також заважає переварюванню білків. Сам він не перетравлюється ні в роті, ні в шлунку, а затримується в шлунку й блукає. Тому не можна їсти білки з продуктами, що містять цукор. Характерним прикладом будуть вершки з цукром, з'їдені на десерт: травлення розтягується на кілька годин.

Жоден замінник природних вітамінів не робить такого сприятливого впливу на травлення, як натуральні продукти. Натуральні вітаміни ми повинні споживати тільки в природному вигляді, а те, що продається в аптеці - лише імітація, простіше кажучи, підробка, не замінює повноцінні продукти харчування, якими обдаровує нас природа.

Організму потрібні абсолютно всі вітаміни. Чимале їх кількість міститься в салаті з сирих овочів. У процесі споживання їжі вітаміни взаємодіють не тільки один з одним, але і з мінеральними солями.

Шлунково-кишковий тракт людини зорієнтований на споживання природних поєднань, а не тих випадкових і безладних комплексів харчових продуктів і синтетичних вітамінів, якими так щедро напханий наш цивілізований світ. У зв'язку з цим хтось із фахівців з роздільного харчування пожартував, що природа ніколи не виробляла сандвічів і гамбургерів.

Таким чином, травна система людини повинна жити в згоді з природними природними харчовими поєднаннями, відкидаючи непридатні.

Щадив Євген

Коментарі

avatar Shiva - 1 Жовтень 2013, 14:53

Автору терміново необхідно вчитися читати зі словником всю ту нісенітницю, яку він постить.

ВВЕРХ