Система напруження й здоров'я

Система ця, як акселератор в автомобілі: скільки натиснеш, стільки потужності видасть мотор. На холостому ходу мотор крутиться ледве-ледве, зовсім безшумно. Проте зупинка лише при повному припиненні подачі пального. Також і у нас: якась ступінь посилення, форсування є завжди, навіть уві сні, навіть під наркозом. Повний спокій тільки у мертвих.

Режим форсування еволюція придумала для порятунку життя в крайніх обставинах. Кажуть: «екстремальні умови». Пускова кнопка - на розумі. Він оцінює загрозу і включає емоції страху, гніву, торуючи і радості. Ланцюжок «системи напруги», що діє як реакція на стрес, така: кора - підкірці - гіпоталамус - гіпофіз - наднирники - кров - клітини.

Протилежність напрузі - розслаблення. Це не гальмування, це означає зняти ногу з акселератора, зменшити газ. Для тварин і людини сильне розслаблення - це сон, причому теж різної глибини. Є два джерела фізіологічних імпульсів, активно сприяють розслабленню: з стомлених м'язів і з повного шлунка. Про перший ми майже забули, а другий у великому фаворі.

Психологічно розслаблення приємно, воно зменшує тривогу.

Для регуляторів підвищена тренованість небезпечна. Регулювання може стати неадекватною. Нервова клітина буде видавати більше імпульсів на «робочий» орган при тому ж рівні зовнішнього роздратування. В результаті орган буде видавати відповідь, що не відповідає потреби організму. Це називається «невроз», він часто супроводжується болем у голові, животі, серце.

Пам'ять - ось біда для системи напруги. Тварина швидко забуває, людина пам'ятає і багато думає, повторює неприємні спогади і всі планує. «Стресорні» система тривало активується «зверху» і перенапружується. У той же час «знизу» (від стомлених м'язів) вона не розслабляється, механізм розкладання «гормонів напруги» детренирован. Звідси джерело «хвороб регулювання», до яких можна віднести артеріальну гіпертензію, виразку шлунка, всілякі спазми: бронхів - при астмі, вінцевих судин - при стенокардії, кишечника - при коліті. Звичайно, головне прояв «перегріву» - поганий сон. Людина не спить, «система напруги» не відпочиває, продовжує «тренуватися».

Безсоння сама по собі неприємна. Але вона ще посилюється страхом. Дуже поширена думка, що якщо людина не спить, то організм у цей час зазнає великих збитків, йому загрожують різні хвороби. Частка правди в цьому є, як видно з попередніх міркуванні про відпочинок, але не слід перебільшувати. Страх перед безсонням шкідливіше, ніж вона сама, тому що він «лякає» сон. Нормальна людина переживає одну безсонну ніч, а на другу засинає, якщо забезпечує собі спокій.

Як зберегти нормальну активність регуляторів, уберегти їх від перетренування?

Відповідь проста, про що знає не тільки лікар, а чи не кожна людина: заспокійливі засоби, так звані транквілізатори. Спочатку з'явився еленіум, потім седуксен і одночасно маса снодійних. Зараз небагато людей, що ведуть напружену життя, з інтелектом та емоціями, сплять без пігулок.

Здоров'я не можна утримати ліками, таблетками, вони призначаються для лікування хвороб. Це відноситься і до нашого предмету - «системі напруги». Тримати її в руках, мабуть, важче, ніж не переїдати або робити фізкультуру. Не можу сказати про себе, що я опанував своєю психікою, але досяг деякого компромісу з собою і рятуюся від «перегрівів». Не буду навіть намагатися навчити читачів аутотренінгу і тим більше викладати щаблі йоги, а обмежуся кількома порадами.

Одне попередня умова: самоспостереження. Слідкуйте за власними діями, - це другий рівень свідомості. Слідкування за думками - третій. Слідкування - умова для будь-якого управління. Треба спостерігати за собою, запам'ятовувати і намагатися оцінювати. Принаймні намагатися. Більшість людей навіть і не замислюється над тим, що протягом думок не безконтрольний процес. Ні, я не збираюся глибоко вдаватися в цей предмет, але як тримати себе в руках, якщо не бачиш, як виходиш за рамки?

Головна проблема - сон. Якщо людині вдається зберегти без снодійного хороший сон по глибині і за тривалістю, його нерви в порядку.

Перша порада: не економити час на сні. Потреби у відпочинку індивідуальні, але в середньому - 8 ч.

Друга порада: не боятися безсоння. Не метушитися, якщо з ранку голова буде важка, нічого, потерпіть. Сказати, що від цього великої шкоди, не можна.

Коли життя не дає перепочинку і погані ночі слідують одна за одною, прийміть снодійне. Не треба боятися снодійних. Просто треба їх строго обмежити, щоб не утворилася звичка. Сон потрібно регулювати діяльністю, а до ліків вдаватися, коли загрожує зрив. Але якщо вже не вдається їх уникнути і день, і два, і три, це серйозний сигнал до зміни режиму життя. Потрібно відключитися зовсім на кілька днів, щоб припинити прийом снодійних, а потім обмежити і нервові навантаження.

Я розумію: мої поради нічого не варті, всі про це і так знають. Зазвичай кажуть: «Не вдається». Не скажіть. Є різні умови життя людей. Одні поставлені на таке місце, що не можуть розпорядитися своїм часом і своїми навантаженнями. Таким нічого не залишається, як тягнути до інфаркту, якщо робота їм дорога за те, що вона дає задоволення діяльності, влада, гроші - кому що дорожче.

Один технічний прийом для засипання: виберіть зручну позу, краще на боці, і лежите абсолютно нерухомо. Поступово розслабте м'язи. Починати потрібно з особи - саме мімічні м'язи відображають наші емоції. Це запрограмоване в генах, від найдавніших предків. Тут і потрібно навчитися стежити: вміти прослухати кожну частину тіла, визначити, наскільки напружені м'язи. Якщо визначити, то можна і розслабити зусиллям волі, довільно. Деякі рекомендують повторювати слова, наприклад, «розслабся» або просто: «спокійно». Спробуйте, можливо, це допоможе.

Розслаблення м'язів особи діє за типом переривання зворотного зв'язку і на причину напруги: на емоції та думки. Після особи інші м'язи розслабити простіше. Дослідіть одну частину тіла за іншою і розслабляйте м'язи - руки, ноги, спину, поки все тіло не ляже зовсім пасивно, як чуже. Іноді перед розслабленням потрібно легенько скоротити м'яз, наприклад, посувати рукою або щелепою.

Постає питання, на що ж переключити думки? Зовсім не мислити неможливо. Найкраще підключитися думкою до власного дихання. Спочатку потрібно перестати їм управляти, розслабитися і нехай дихається автоматично. Зазвичай дихання сповільнюється і стає більш глибоким. Далі потрібно тільки стежити за ним, наче дивитися збоку: ось - вдих, ось - пауза, почався видих.

У більшості випадків через півгодини, за годину сон приходить. Якщо все-таки немає, тоді потрібно кинути зусилля і лежати абсолютно нерухомо.

«Перегрів» психіки, «системи напруги» протягом дня обертається поганим сном, але, якщо він триває тижнями і місяцями, можуть з'явитися інші симптоми. Вони всім відомі, але їх не туди адресують. Болить голова, говорять про голову, живіт - про шлунку, запори і проноси - про кишечнику, серце - про серце. Я вже не згадую про підвищення артеріального тиску, кажуть - гіпертензія. Насправді ж, принаймні спочатку, це все перетренування «системи напруги». Це сигнал до відключення, і одним ввечері і вихідним днем ​​вже не відбутися, потрібно більше.

Амосов Н.М. Моя система здоров'я

Коментарі

ВВЕРХ