Гостра серцева недостатність, зупинка серця.

Гостра серцева недостатність, зупинка серця

При термінальних станах, тобто предагоніі, агонії і клінічної смерті, тільки негайні реанімаційні заходи, спрямовані в першу чергу на відновлення дихання і кровообігу, можуть повернути до життя хворого.

Первинні реанімаційні заходи іноді називають серцево-легеневої реанімації: вони включають ШВЛ і масаж серця. При зупинці серця вкрай важливо негайно розпочати реанімацію, оскільки період оборотності при настанні клінічної смерті триває не більше 4-5 хв.
Надзвичайно важливо освоєння всіма медичними працівниками та населенням практичних навичок первинної реанімації. Тільки тоді опинилися на місці події, можуть ще до приїзду медичного працівника почати реанімацію. Тим більш важливо для кожного медичного працівника освоїти методи реанімації.
Масаж серця спрямований на відновлення кровообігу в умовах непрацюючого серця. Відновлення насосної роботи серця і тим самим кровообігу при проведенні масажу відбувається в результаті поштовхове здавлення серця між передньою і задньою поверхнею грудної клітини.

Показаннями до масажу серця є відсутність пульсу на периферичних і сонних артеріях, розширення зіниць, відсутність або агональну тип дихання, різке збліднення шкірних покривів, несвідомий стан. В умовах стаціонару не слід чекати зникнення електричної активності серця якщо хворий знаходиться на моніторного спостереження. Електричні комплекси на ЕКГ і навіть ослаблені тони серця можуть зберігатися, в той час як периферичний кровообіг вже припинилося.
Хворий повинен бути покладений на тверду поверхню-на підлогу, землю, твердий щит. Масаж серця на м'якому ліжку малоефективний. Реаніматор стає таким чином, щоб його руки перпендикулярно опускалися в прямому положенні на грудну клітку хворого. Якщо хворий лежи на підлозі або на землі, реаніматор стає на коліна, якщо хворий лежить на ліжку зі щитом - встає на яку-небудь підставку. В іншому випадку реаніматор не зможе використати силу тяжіння верхньої половини свого тіла, буде змушений працювати тільки руками, швидко втомиться і не зможе досягти ефективного масажу серця.
Руки розташовують одну на іншій долонями донизу. Прокамальную частину нижньої долоні кладуть на нижню третину грудини (над областю шлуночків серця), злегка піднімаючи пальці. Прямими руками роблять толчкообразние натискання на нижню третину грудини, зміщуючи її на 5 - см. Не слід тиснути на ребра, щоб уникнути їх перелом Поштовхи роблять з частотою 60 в 1 хв, не допускаючи перерву! у масажі більш ніж на 5 с. Одночасно починають ИВ Співвідношення масажних поштовхів і штучних вдих залежить від числа надають допомогу. Якщо реаніматор один, то він робить 12-15 масажних поштовхів, потім швидко змінює ситуацію і робить 2 швидко наступних один за іншим штучних вдиху можливо більшої глибини, потім знову робить масаж серця (12-15 поштовхів) і т. д. до прі) до другого реаніматора. Якщо реанімацію проводять дві людини, то ритм роботи іншої: після кожних 5-6 поштовху масажу проводять вдих.
Протягом перших 30-60 з реанімації слід встановити ефективність масажу серця, про що свідчать синхронна з масажними поштовхами пульсація сонних і периферичних артерій, при вимірюванні АТ - зникнення такої пульсації при систолі тиску не нижче 60 мм рт. ст. , Звуження зіниць, порозовеніе шкірних покривів хворого і інші ознаки відновлення периферичного кровообігу. Свідченням високої ефективності масажу серця є відновлення свідомості і дихання.

Ефективний масаж серця і ШВЛ

дозволяють підтримувати життя хворого без серцевої діяльності досить тривалий час, необхідний для приїзду бригади швидкої допомоги та доставки хворого в стаціонар, не допустивши розвитку необоротних змін в організмі, насамперед у корі головного мозку. Не слід припиняти масаж серця і ШВЛ, якщо не вдалося швидко відновити серцеву діяльність і самостійне дихання, хоча тривалий масаж серця - важка фізична робота, швидко втомлюються реаніматора. Бажано тому виконувати масаж серця по черзі силами 2-3 медичних працівників, що забезпечує оптимальні умови ефективності масажу при необхідності тривалого його проведення (існують спеціальні апарати для автоматичного зовнішнього масажу серця). Якщо закритим масажем серця не вдається швидко відновити периферичний кровообіг, то повинні бути негайно з'ясовані причини його неефективності, що найпростіше зробити за допомогою електрокардіографії. Частою причиною неефективності масажу серця є фібриляція шлуночків, успішно боротися з якою можна, лише застосувавши електричну дефібрілляциі.
Іншою причиною неефективності закритого масажу серця є втрата серцевим м'язом тонусу. У таких випадках необхідно внутрішньосерцевої введення препаратів, що усувають атонію міокарда. Голкою довжиною 10-12 см, одягненою на шприц, пунктирують серце у третьому чи четвертому міжребер'ї, відступивши 2 см від краю грудини. Напрямок вкола голки строго вертикальне. Слід встановити, що голка знаходиться в порожнині серця (у шприц повинна легко поступати кров) і немає небезпеки ввести препарат в товщу міокарда. Тільки після цього внутрішньосерцевої вводять 0,3 - 1 мл 0,1% розчину адреналіну або норадреналіну, розведеного в 10-15 мл ізотонічного розчину хлориду натрію, і 5-10 мл 10% розчину хлориду або глюконату кальцію.
Відкритий масаж серця показаний при тяжкої травми грудної клітини та множинних переломах ребер, іноді при атонії міокарда, якщо внутрішньосерцевої введення зазначених вище препаратів не призвело до відновлення периферичного кровообігу. Проводять лівосторонній передньобокових торакотомія в четвертому чи п'ятому міжребер'ї. Серце стискають між долонями поверхнями двох рук або долонею і долонній поверхнею 1 пальця однієї руки. Треба уникати стискання серця кінцями пальців, так як при цьому травмується міокард.
Припинення масажу серця та інших реанімаційних заходів можна вважати виправданим, якщо у хворого, що знаходиться в стані клінічної смерті, не вдається досягти за допомогою масажу серця відновлення периферичного кровообігу протягом 20-30 хв. Якщо при правильно здійснюваних масажі серця і ШВЛ пульсація сонних і периферичних артерій відсутня, зіниці залишаються розширеними, дихання і серцева діяльність не відновлюються, шкірні покриви хворого залишаються різко блідими або ціанотичний, може бути констатована біологічна смерть і реанімаційні заходи припиняють.

Коментарі

ВВЕРХ