Наслідки дієти Аткінса. Дієта Аткінса шкоду, результати, відгуки.

дієта Аткінса

Протеїнова дієта доктора Аткінса - плюси і мінуси

В основу дієти Аткінса покладено наступна теорія: зменшення споживання продуктів з високим вмістом вуглеводів очищених, наприклад, цукру, хлібо-булочних і макаронних виробів, каш та інших «бакалійних» продуктів з низьким вмістом жиру, допомагає зменшити кількість вироблюваного в організмі інсуліну. Високий рівень вмісту в організмі інсуліну призводить до того, що будь-яка з'їдена їжа негайно перетворюється в жир і утворює відкладення, тому зменшення рівня інсуліну нібито неминуче має привести до втрати ваги. У принципі, результати дієти Аткінса помітні вже в перші кілька тижнів.
На думку доктора Аткінса, наш щоденний раціон надто насичений вуглеводами. Він вважає, що продукти з високим вмістом вуглеводів, низьким вмістом білків і жирів (які активно пропагують урядові організації та професійні асоціації дієтологічні, наприклад, Американська Асоціація дієтологічна (American Dietetic Association), Американська Медична Асоціація (American Medical Association), Американська Кардіологічна Асоціація ( American Heart Association) і Британська дієтологічна Асоціація (British Dietetic Association)) тільки збуджують апетит і майже не втамовують голод, на відміну від продуктів, що містять мало вуглеводів, але багато білків і жирів.

Відповідно до теорії доктора Аткінса, дотримання його дієти і виключення з раціону очищених вуглеводів дозволяє:
- Спалити замість вуглеводів жирові відкладення і завдяки цьому швидко схуднути.
- Забути про почуття голоду між прийомами їжі завдяки тому, що білкові дієти краще задовольняють голод, ніж вуглеводні дієти. Оскільки білок повільніше засвоюється організмом, білкові дієти також сприяють стабілізації рівня вмісту цукру в крові, що може запобігти втому, депресію, головні болі, болі і спазми в м'язах і суглобах.
- Поліпшити загальний стан здоров'я - разом з жиром ви позбавляєтеся і від токсинів, які містяться в жирових клітинах.

Недоліки
Основний недолік дієти Аткінса і інших білкових дієт полягає в тому, що це кетогенной стан шкідливо для здоров'я з декількох причин. По-перше, мозок потребує «паливі», функцію якого виконує глюкоза (отримана з вуглеводів). При спалюванні жиру і звільненні енергії (коли ви дотримуєтеся дієти з низьким змістом вуглеводів), в організмі виробляється менше глюкози, а виробляються кетони не можуть стати повноцінною заміною її для енергетичного підживлення мозку.

Дієта Аткінса

(Помилкова назва Аткінсона) названа на честь людини, що придумав і обгрунтував її - доктора Роберта Аткінса, який років до 40 був цілком успішним кардіологом, а потім переключився на дієтологію. Причиною послужив величезний успіх книги, яка скромно називалася "Дієтична революція доктора Аткінса". Суть революцонних поглядів Роберта Аткінса у відмові вважати жирну їжу шкідливою і сприяє ожирінню.

Навпаки, "корінь зла" - вуглеводи: солодощі (варення, джеми, цукерки та інші смачні речі), борошняні та злакові продукти, овочі, багаті крохмалем і, природно, фрукти - джерело самих легкозасвоюваних вуглеводів, таких як фруктоза і глюкоза. Якщо обмежити споживання вуглеводів, то організм буде змушений отримувати енергію, розщеплюючи білки і жири. Жири та протеїни можна приймати в необмеженій кількості.
Дієта Аткінса допомагає худнути, не відчуваючи почуття голоду, постійного супутника дуже багатьох дієт. І одна з причин неймовірної популярності дієти якраз у відсутності синдрому "людини, незадоволеного шлунково", характерного супутника багатьох інших систем живлення.
Крім того, є й раціональне зерно в тому, що люди споживає невиправдано великі кількості рафінованих цукрів, адже в природі немає такої кількості вуглеводів. Надмірне споживання вуглеводів змінює обмін речовин, безжально експлуатуючи підшлункову залозу, адже вона змушена виробляти інсулін у відповідь на викид в кров моносахаров, що утворилися в процесі перетравлювання солодкого та мучного.
Відповідно до законів травлення розщеплення вуглеводів починається ще в ротовій порожнині і є найменш енерговитратним процесом. Вуглеводи також першими всмоктуються в травному тракті. Інсулін бере участь в регуляції вуглеводного обміну, переводячи надлишок глюкоза в крові в запасний вуглевод організму - глікоген. Але якщо цукру в крові дуже багато, більше, ніж потрібно клітинам для нормальної життєдіяльності, надлишок його відкладається у вигляді жиру. Чим більше цукру надходить у кров, тим більше інсуліну змушена виробляти підшлункова залоза, а організм втрачає чутливість до цього гормону, в результаті замість утворення глікогену відбувається зрушення в освіту жирів з вуглеводів. Виходить порочне коло, що призводить до ожиріння. І мета дієти Аткінса в цьому випадку виглядає благородно - нормалізація обміну речовин за рахунок зниження рівня вуглеводів в крові.
Однак, не слід забувати, що примати (гілкою еволюційного древа яких є людина) - не хижаки, для яких м'ясоїдних - спосіб харчування. Примати всеїдні, і в їх раціоні рослинна їжа займає чималу частину. Травна система людини не так вже вже радикально відрізняється від такої вищих приматів. Виникає питання - а закономірно таке насильство над нею у вигляді надлишку протеїнів і жирів і нестачі вуглеводів?
Крім того, японський спосіб харчування має на увазі велику кількість овочів, фруктів і рису, що, погодьтеся, якраз ті самі горезвісні вуглеводи. Адже японці - нація довгожителів, які можуть пишатися до того ж своїм відмінним здоров'ям.
Доктор Аткінс усвідомлював, що зниження в харчовому раціоні частки овочів і фруктів, багатих клітковиною і вітамінами, аж ніяк не корисно для здоров'я. Саме тому практично відразу після виходу книги і зростаючої популярності дієти була організована компанія «Atkins Nutritional», що випускає спеціальний набір вітамінів, мінералів і харчових добавок, що компенсують потреби організму. Значить, ця дієта потребує штучної підтримки, причому пожізнено? Дієта Аткінса категорично протипоказана людям з хворобами нирок і печінки. Крім того, при рідкісному генетичному порушенні метаболізму білків, зустрічається з частотою 1 випадок на 45,000 чоловік, що протікає абсолютно безсимптомно, вона може викликати серйозне захворювання. Відбувається це в результаті отруєння організму NH4 +, який виділяється при метаболічному розпаді білків. Отруєння може призвести до смертельного результату. У будь-якому випадку, якщо ви все ж твердо націлилися на дієту Аткінса, яка заманює гаслом "схудни, не обмежуючи себе в їжі", то перший крок, який ви повинні зробити - проконсультуватися з лікарем, а все інше можна буде робити лише за відсутності протівовопоказаній .
Дієта підвищує ризик захворювань, пов'язаних із системою кровообігу, і сприяє утворенню різноманітних пухлин, підвищує вміст холестерину до небезпечного рівня і послаблює захисні властивості організму. Через певний час ця дієта стає занадто одноманітною, але ж вона як би "назавжди". Чи зможете ви є тістечко або цукерки все життя тільки уві сні?
Приготуйтеся до того, що у вас буде з рота буде пахнути ацетоном. Це результат дії заупускаемого при дієті Аткінса кетозу - процесу вироблення кетонів як продукту метаболічного розщеплення жирів. Кетоз не завдає шкоди протягом певного часу, але якщо цей стан зберігається протягом дуже довгого часу, наприклад протягом декількох місяців, це може призвести до деяких серйозних ускладнень. По-перше, при кетоз підвищується рівень сечовини в крові, що може призвести до сечокам'яної хвороби у людей, які мають до цього схильність. По-друге, коли кількість кетонів досягає певного рівня, організм починає позбавлятися від них, позбавляючись одночасно від калію і натрію. Втрата цих важливих мінералів може призвести до зневоднення або серцевої аритмії.

Дієта Аткінса включає 4 стадії:
початкова, стимулююча дієта
постійна втрата ваги
предподдержівающая
підтримуюча дієта

Тривалість першої стадії 2 тижні. На цьому етапі ви повинні корінним чином змінити обмін речовин. Це відбувається в результаті різкого обмеження вуглеводів в раціоні (не більше 20 г на день). Коли організм відчує недолік легкозасвоюваного джерела енергії, він переключить метаболізм на спалювання жирів. Така зміна обміну речовин (кетоз) призводить до виділення кетонів, як проміжних продуктів метаболізму, що ще більше підстьобує інтенсивність залучення накопичених жирових запасів у процеси розпаду. Кетоз повинен контролюватися - за допомогою тестів, а спостереження лікаря обов'язково!
Дієта складається з чистих білків (деякі з яких ви будете вживати в натуральному вигляді), з чистих жирів (це означає, що вирішуються вершкове і оливкове масла і майонез) і з поєднання білків і жирів (оплот вашої дієти). Це м'ясо, будь-яка риба, практично всі види птиці, креветки, краби та інші ракоподібні. Можна їсти кальмарів і восьминогів. Продукти, що містять білки і вуглеводи або жири і вуглеводи, виключаються з раціону, бо з нього виключені вуглеводи. Вам дозволені горіхи, насіння, оливки, сир, сир, вершки і сметана, сік лимона і Низьковуглеводні дієтичні продукти. Якщо ви голодні, з'їжте стільки, скільки необхідно, щоб почувствоть себе ситим, але не переевшім. Якщо не голодні, не їжте нічого або з'їжте якусь легку закуску білкову разом з прийомом вітамінів. Овочі повинні містити не більше 10% вуглеводів: щавель, перець, цибуля, селера, петрушка, огірок, редис, оливки, фенхель, кріп, базилік, розмарин, чебрець, спаржа, ревінь, паростки квасолі, стручкова або воскова квасоля, цибуля-порей , брюссельська капуста, шпинат, стручки гороху, капуста, кабачки, кисла капуста, бурякова гичка, цукіні, листова капуста, баклажан, гарбуз, зелень кульбаби, кормова капуста, корінь селери кольрабі, брокколі, помідори, цибуля. Напої: вода, джерельна вода, мінеральна вода, газована вода, кава або чай без кофеїну, трав'яний чай (ніякого ячменю, фініків, фіг, цукру), дієтична содова (червона етикетка), чай з льодом з штучними підсолоджувальними речовинами, вершки (жирні або нежирні), напої зі злаків (замінники кава не дозволяються), лимонний або лаймовий сік (майте на увазі, що в 100 г кожного міститься близько 10 г вуглеводів). Кофеїн не дозволяється. Дозволяються всі рослинні масла. Кращі з них - оливкова олія, канола, горіхове, соєве, кунжутне, соняшникова. Вершкове масло дозволяється, маргарин - ні. Майонез дозволяється. У 14-денний дієті відсутні фрукти, хліб, злаки, крохмалисті овочі, молочні продукти, окрім сиру, сметани та масла.
Після першої, стимулюючої стадії дієти Аткінса, рівень дозволених «здорових» вуглеводів можна збільшити до того рівня, який дозволить вам зберігати бажаний вагу, це стадія проб і помилок. Коли ви навчитеся контролювати вагу, переходьте до підтримуючої дієті. Ваш вуглеводний рівень для збереження ваги - максимальна кількість вуглеводів, яке ви хочете споживати, не починаючи додавати у вазі. Ця цифра розташовується в широкому діапазоні від 0 до 90 г вуглеводів в день. Не забудьте почитати про плюси і мінуси вуглеводів.
Вдачі! Але пам'ятайте - ночами вас буду переслідувати вабливий образ макаронів, а бажання з'їсти шоколадку або цукерку стане просто маніакальним. Ну і не забувайте про дієтичні добавки - вітаміни, мінерали та клітковину.

Результати.
53-річний американець Джоді Горран, вважаючи себе жертвою рецептів схуднення, подав до суду на його спадкоємців. Він зажадав за похитнулося здоров'я скромне відшкодування в 28 тисяч доларів. Тільки за минулий рік спадкоємці доктора заробили на продажах книги та ліцензійних угодах більше 6 мільйонів доларів.
Будь жирна їжа в необмежених кількостях!
Дієта доктора Аткінса, вперше побачила світ у 1972 році і перевидана минулого літа, обійшла з продажу суперпопулярні історії про хлопчика-чарівника Гаррі Поттера. Зростанню інтересу до книги сприяли результати дослідження, опубліковані в New England Journal of Medicine і передруковані багатьма виданнями, що дали сумнівні підстави вважати, що дієта є корисною. Багато купили книгу після того, як прочитали, що люди, які брали участь в дослідженні, за три місяці скинули в середньому близько 9,5 кілограма.
Режим харчування, описаний в книзі, дозволяє вживати в їжу всі види м'яса і насичені жири. Можна їсти будь-яку жирну їжу в необмежених кількостях і при цьому швидко втрачати вагу. Однак людина має практично повністю виключити з раціону овочі та фрукти. На думку Аткінса, за відсутності вуглеводів відбувається різке скорочення жирового прошарку за рахунок зменшення кількості глікогену в печінці і м'язах, а відсутність або недолік глюкози, яка зазвичай утворюється з вуглеводів, призводить до зниження кількості кетонових тіл і зменшує жировий прошарок.
Але Доктор Аткінс сам став жертвою своєї дієти!
Ентузіазм шанувальників чудо-дієти кілька згас після того, як з'явилися перші негативні лікарські відгуки. Дієтологи заговорили про те, що подібний режим харчування веде, по суті, до смерті. Його наслідки, які спочатку виражаються тільки в схудненні, через кілька років можуть привести до повного розладу нирок і печінки, спровокувати серцево-судинні захворювання і збільшити ризик ракових захворювань. Дієта небезпечна не тільки для людей, які страждають будь-якими видами хронічних захворювань, а й для тих, хто абсолютно здоровий.
Голоси дієтологів зазвучали голосніше після смерті доктора Аткінса, який помер більше року тому у віці 72 років. До цього часу тиражі його книги досягли 15 мільйонів екземплярів. Безпосередньою причиною смерті доктора вважається крововилив в мозок, що трапилося після травми. Однак результати проведеного розтину показали, що воно стало ускладненням хронічного захворювання серцево-судинної системи, пов'язаного безпосередньо з ожирінням. Перед смертю Аткінс важив близько 116 кілограмів при зрості 180 сантиметрів. Вдова доктора стверджує, що його надмірна вага була викликана набряком, а за кілька місяців до смерті Аткінс важив не більше 90 кілограмів. Однак таку вагу чи справив сприятливе враження на людей, що намагаються схуднути за допомогою його дієти.
Артерії закупорилися на 99 відсотків!
Тих, хто все ж готовий спробувати схуднути за Аткінсом, цього тижня спробував переконати 53-річний американець Джоді Горран. Заручившись підтримкою Комітету лікарів за відповідальну медицину, він подав до суду на спадкоємців Аткінса і компанію Atkins Nutritionals, яка займається рекламним просуванням розробленої ним дієти.
Горран розповів The New York Times, що він почав дотримуватися дієти, вичитала в книзі Нова революційна дієта доктора Аткінса, в 2001 році. За два проведених на дієті місяці холестерин в його крові зріс з нормального рівня 146 мг / дл до небезпечної позначки 230. Не відмовлятися від дієти його переконало міститься в книзі заяву про те, що рівень холестерину збільшується в одного з трьох чоловік, що сидять на дієті. Крім того, деякі діетчікі можуть відчувати слабкість і нудоту, що є нормальним, оскільки організму потрібен час, щоб перебудуватися на новий режим харчування. Цим людям пропонувалося є тільки ненасичений білок, курячу грудку, рибу, домашній сир, пісне м'ясо, але при цьому не збільшувати кількість споживаних вуглеводів більш ніж на 5 грамів.
Тим же, хто, харчуючись згідно з цим нізкожіровой варіанту дієти, відчував себе голодним, пропонувалося не турбуватися даремно і повернутися до звичайної дієти Аткінса, яку книга називала більш приємною. Що й зробив Горран. Однак у жовтні 2003 року у нього з'явилися болі в грудях. Проведене обстеження показало: його судини закупорилися настільки, що йому довелося зробити серйозну операцію на головній артерії, до моменту хірургічного втручання забилася на 99 відсотків. За його словами, він перевірявся до того, як сісти на дієту, і його артерії були чистими. Після того як Горран відмовився від дієти, за два місяців його холестерин прийшов у норму, повернувшись до позначки 146.
6 мільйонів доларів на продажі книги!
Відомий критик цієї дієти професор медицини Френк Сакс, який займається проблемою серцево-судинних захворювань у Гарвардській школі охорони здоров'я, ознайомившись з результатами аналізів Горрана, заявив, що він анітрохи не здивований таким стрибком рівня холестерину. З людиною, що сидить на даній дієті, це могло статися і за більш короткий термін - за два тижні.
Шкода від такого харчування підтвердили дані Американської кардіологічної асоціації. Вона хоч і відмовилася підтримати позов, але випустила заяву, в якій йдеться, що вживання в їжу великої кількості жирної їжі протягом тривалого часу підвищує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, діабету і деяких видів раку.
Горран вимагає відшкодування збитку, оціненого їм в 28 тисяч доларів.
Сума майже символічна для заможного бізнесмена, яким він є. Горран сподівається, що шум навколо цієї справи, який йому вдалося підняти, допоможе привернути увагу громадськості до шкоди, якої завдає здоров'ю дієта Аткінса. Горран намагається змусити спадкоємців Аткінса і Atkins Nutritionals, що заробили тільки за останній рік близько 6 мільйонів доларів на продажах книги, інтернет-сайтах та ліцензійних відрахуваннях, попереджати людей про негативні для здоров'я наслідки.
ДОВІДКА
Справа доктора Аткінса - не перша з спроб судитися з цього приводу. У 1989 році був поданий позов проти видавця книги Дієта - останній шанс, написаної лікар-остеопат Робертом Лінном. Приводом для судового розгляду послужила смерть одного з послідовників дієти. Але позов був відхилений.

Коментарі

ВВЕРХ