Вітамін PP (нікотинова кислота, ніацин)

Вітамін PP (нікотинова кислота, ніацин)

Вітамін PP існує в двох формах - нікотинової кислоти і нікотинаміду.

Джерела тваринні:
Яловича печінка, яйця, риба, молоко, свинина

Рослинні джерела:
Дріжджі, брокколі, морква, сир, кукурудзяна мука, листя кульбаби, фініки, арахіс, картопля, помідори, проростки пшениці, продукти з цільних злаків.

Трави, багаті вітаміном PP: люцерна, корінь лопуха, котовник котячий, кайенській перець, ромашка, піщанка, очанка, насіння фенхелю, пажитник сінної, женьшень, хміль, хвощ, коров'як, кропива, овес, петрушка, м'ята перцева, листя малини, червона конюшина, плоди шипшини, шавлія, щавель.

Дія
Активна дія вітаміну PP на обмінні процеси зумовлено його входженням до складу ніацинамідаденіндінуклеотіда (НАД) і ніацинамідаденіндінуклеотіда фосфату (НАДФ), що є кофакторами ряду ферментів. Зокрема, ніацинамід входить до складу кодегідраз, які є переносниками водню до флавопротєїновим ферментів, і тим самим регулює окислювально-відновні процеси в організмі.
Ніацин - це єдиний вітамін, який традиційна медицина вважає ліками. Можливо, що він фактично є найефективнішим "ліками", що нормалізує зміст холестерину в крові, з усіх існуючих. У людей, що вже пережили інфаркт міокарда, ніацин підвищує шанси залишитися в живих більшою мірою, ніж фармацевтичні препарати. Таким був висновок дослідження під назвою "Проект Коронарне ліки", в якому ніацин зіставляли з двома препаратами антихолестеринів, щоб визначити, що краще всього стримує несмертельний серцевий напад і надовго продовжує життя після інфаркту міокарда. Навіть через кілька років після припинення лікування частота смертних випадків була нижча тільки серед тих, хто брав ніацин.
Вітамін РР - компонент В-комплексу, що має вирішальне значення для вироблення енергії і підтримки благополуччя на багатьох рівнях, особливо для здоров'я серця і оптимального кровообігу. Він бере участь більш ніж в півсотні реакцій, в ході яких цукор і жир перетворюються в енергію. Він також необхідний для обміну амінокислот і бере участь у перетворенні жирів у речовини, іменовані ейкозаноїдами, - гормоноподобниє агенти, керівники метаболічними шляхами нашого організму.

Ніацин одночасно бореться з чотирма головними чинниками ризику серцево-судинних захворювань:
Високий ЛНП-холестерина. Ця "погана" форма холестерину скупчується на внутрішній стороні стінок артерій, обмежуючи кровотік і приводячи до твердіння артерій (атеросклерозу). Добавки ніацину викликають зниження рівня ЛНП-холестерину.
Низький ЛВП-холестерина. Низька концентрація "хорошого" холестерину - один з найбільш вірних провісників серцево-судинного захворювання, оскільки ЛВП допомагають очищенню кровоносної системи від ЛНП.
Підвищений вміст ліпопротеїну. Клейкий побічний продукт ЛНП - ліпопротеїн (а) - в останні кілька років став вважатися незалежним чинником ризику серцевих захворювань - настільки ж небезпечним, як високий кров'яний тиск, куріння, ожиріння і загальний рівень холестерину. Він сприяє закупорці артерій і підвищує вірогідність утворення згустків крові. Чим вище його рівень, тим більше ризик. Жодне з відомих ліків не надає якої-небудь дії на високі кількості ліпопротеїну (а). Проте ніацин разом з вітаміном С знижує пов'язаний з ним ризик.
Високий вміст тригліцеридів. Будучи недавно визнані як незалежного фактора ризику, що має надзвичайно велике значення, ці жири крові сигналізують про наявність інсулінового розладу - діабету типу II - і гіпертонії. Кращий спосіб справитися з високим вмістом тригліцеридів - різко скоротити споживання цукру та інших вуглеводів, проте добавки ніацину можуть при цьому надавати сильну підтримку, знижуючи рівень тригліцеридів.

Застосування нікотинаміду рекомендовано при лікуванні наступних патологічних станів:
Діабет. З 1940 року науці відомо, що хворим діабетом типу I потрібні ін'єкції меншої кількості інсуліну, якщо вони регулярно приймають нікотинамід. Ця речовина також здатна певною мірою запобігати пошкодженню підшлункової залози, що призводить до втрати організмом здатності виробляти власний інсулін.
Остеоартрит. Нікотинамід також зменшує болі і покращує рухливість суглобів при остеоартриті.
Інші стани. Подібно ніацин, нікотинамід надає м'яку седативну дію і корисний при лікуванні різноманітних емоційних і нервово-психічних розладів, включаючи тривогу, депресію, зниження уваги, алкоголізм і шизофренію. У великих дозах він діє як антиоксидант і в лабораторних дослідженнях на культурі клітин був активний проти вірусу HIV16.

Добова потреба
Добова потреба в нікотинової кислоти (і в нікотинаміді) становить для дорослої людини близько 20 мг, при важкій фізичній праці - близько 25 мг, для дітей від 6 місяців до 1 року - 6 мг; від 1 року до 1,5 років - 9 мг ; від 1,5 до 2 років - 10 мг; від 3 до 4 років - 12 мг; від 5 до 6 років - 13 мг, від 7 до 10 років - 15 мг; від 11 до 13 років - 19 мг; для юнаків 14-17 років - 21 мг; для дівчат 14-17 років - 18 мг.

Симптоми гіповітамінозу
Пелагра, роз'їдають виразки, недоумство, депресія, пронос, запаморочення, швидка стомлюваність, головні болі, нетравлення шлунка, безсоння, біль у кінцівках, втрата апетиту, понижений вміст цукру в крові, слабкість м'язів, тріщини на шкірі і запалення.

Коментарі

ВВЕРХ